Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Raza de actiune a routerului

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
danootsmee

danootsmee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.01.2010
Salut!
Am si eu o nelamurire in legatura cu routerele. Ce anume din specificatiile tehnice imi spune care e raza in care am semnal wifi? Nu cred ca doar pe principiul cu cat mai multe antene cu cat mai bine. Care e acea specificatie? Vreau sa imi cumpar un router wifi la casa unde am peretii destul de grosi si imi pierd semnalul. M-am gandit sa imi iau un router OnHub by Google(versiunea de la tp-link). Am cautat reviewuri pe net si se pare ca asta e cel mai bunt pentru case cu pereti grosi doar ca nu exista router-ul in romania. Am vorbit cu un reprezentant tp-link si au spus ca e posibil sa il aduca in romania in toamna dar pana atunci mai e mult. Nici sa il cumpar de pe amazon nu ma incanta. pe amazon.com e 170$ (nu exista transport in romania) si pe amazon.co.uk costa 270 de lire(au transport in romania). Nu as da atat pe el, e dublu si un pic. Plus de asta, tot un reprezentant, mi-a spus ca nu e recomandat sa iau un router din america pentru ca e posibil sa difere frecventa fata de europa. Cu asta ma puteti lamuri? La ce se refera?

#2
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu specifica raza, pentru ca oricum ar fi falsa daca o masoara in conditii bune.
Nu ai cum sa primesti garantia ca face ce vrei tu sa faca pana nu testezi unde vrei tu sa faca acel lucru.
Degeaba te uiti la antene sau la puterea lor, in practica unul care se lauda cu 2 antene externe de 5 dBi poate fi intrecut de unul cu antena interna de 3 dBi.

Vezi ca importator pentru TP-Link in Romania sunt Royal Computers SRL daca vrei sa te interesezi de o data la care ar putea fi disponibil.

Edited by vubiv, 05 May 2016 - 21:56.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cel mai bun router WIFI este .....cablul. Daca nu iti place, atunci este bine sa ai un router WIFI (alimentat prin cablu) in camera unde ai si 'dispozitivul'.

#4
danootsmee

danootsmee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.01.2010

 vubiv, on 05 mai 2016 - 21:52, said:

Nu specifica raza, pentru ca oricum ar fi falsa daca o masoara in conditii bune.
Nu ai cum sa primesti garantia ca face ce vrei tu sa faca pana nu testezi unde vrei tu sa faca acel lucru.
Degeaba te uiti la antene sau la puterea lor, in practica unul care se lauda cu 2 antene externe de 5 dBi poate fi intrecut de unul cu antena interna de 3 dBi.

Vezi ca importator pentru TP-Link in Romania sunt Royal Computers SRL daca vrei sa te interesezi de o data la care ar putea fi disponibil.

m-am uitat si nu au OnHub.
il vreau asta pt ca am citit reviewuri bune la el si promite o acoperire de 700 si ceva de metri patrati

#5
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 danootsmee, on 05 mai 2016 - 22:04, said:


m-am uitat si nu au OnHub.
il vreau asta pt ca am citit reviewuri bune la el si promite o acoperire de 700 si ceva de metri patrati
aia in conditiile ideale. pe camp. fara nici un perete.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 danootsmee, on 05 mai 2016 - 22:04, said:



700 si ceva de metri patrati

fara pereti.

#7
danootsmee

danootsmee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.01.2010

 pasilla, on 05 mai 2016 - 22:08, said:

fara pereti.
da, fara nimic, dar ma gandesc ca macar 100 de metri cu pereti tot imi ia

#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Te gandesti prost. Chiar nu ai vazut nici un router pana acum cum merge?

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001
La 700 mp ai raza 30m.
La 100 mp ai raza 11m.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am 3 TP-Link TL-WA5210G, montate afara. In camp deschis am semnal si la 500 m, dar sa nu iterfereze cu vre-un copac din apropiere(este unidirectional si ma refer la sensul opus) . In casa, prin 2 pereti, se cam pierde semnalul sau 'viteza' la cativa metri.

Edited by pasilla, 05 May 2016 - 22:32.


#11
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Raza de 11 m inseamna un apartament de 3 camere acoperit daca il pozitionezi central.
Vei pierde minim o linie per perete despartitor de router.

 pasilla, on 05 mai 2016 - 22:32, said:

In casa, prin 2 pereti, se cam pierde semnalul sau 'viteza' la cativa metri.
Eu am facut test cu un TP-Link intr-un apartament, routerul situat in latura extrema a apartamentului, cand ajung in cealalta latura extrema a apartamentului (prin mimin 3 pereti, distanta aprox 10m) semnalul nu exista.

Edited by vubiv, 05 May 2016 - 22:37.


#12
danootsmee

danootsmee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.01.2010

 diZy, on 05 mai 2016 - 22:19, said:

Te gandesti prost. Chiar nu ai vazut nici un router pana acum cum merge?
ba da, dar ma gandesc ca totusi nu au fost facute degeaba review-urile alea. Are 15 antene routerul asta.


LE:
Am mai auzit de sisteme care trimit semnalul prin priza. Adica se baga un aparat conectat la net si in alta priza un alt aparat care preia semnaul de la primul si il trimite mai departe. Ce sisteme de genul exista?

Edited by danootsmee, 05 May 2016 - 22:58.


#13
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
O multime de la toti producatorii cu multiple functii.

#14
danootsmee

danootsmee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.01.2010

 spider_zero_sapte, on 05 mai 2016 - 23:03, said:

O multime de la toti producatorii cu multiple functii.
un link?

#15
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Ia doua TP-Link 841N.
Pe unul il conectezi la ISP iar pe celalalt il pozitionezi in ”jumatatea” cealaltă a casei/apartamentului unde consideri tu ca nu ”bate” primul si il setezi ca repeater(functia WDS de pe firmware-ul stock) sau ii pui DDWRT si-l setezi ”cum vrea muschii tai”.
Le gasesti la promotie si la 69 lei bucata.
150 lei cu tot cu transport.
Mnah, daca vrei conexiune gigabytes s.a.m.d atunci pregateste-te sa marchezi banul gros caci echipamentele alea-s scumpe.

 danootsmee, on 05 mai 2016 - 23:04, said:

un link?
http://www.emag.ro/search/powerline

#16
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 danootsmee, on 05 mai 2016 - 22:53, said:

ba da, dar ma gandesc ca totusi nu au fost facute degeaba review-urile alea. Are 15 antene routerul asta.


LE:
Am mai auzit de sisteme care trimit semnalul prin priza. Adica se baga un aparat conectat la net si in alta priza un alt aparat care preia semnaul de la primul si il trimite mai departe. Ce sisteme de genul exista?

Poate sa aibe si 100 problema nu se schimba.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 dorin_2k, on 05 mai 2016 - 22:24, said:

La 700 mp ai raza 30m.
La 100 mp ai raza 11m.
pe vremea lui ceausescu, cand am invatat eu geometrie, aria cercului era pi*r*r, iar pi era ~3.14. deci raza la 700 mp ar fi de ~15m, iar la 100 mp de 5.6m
de cand cu democratia, or fi schimbat astia formulele....

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001
Corect. Greseala mea. Pusem diametrul
A=3,14×DXD/4.
Deci erata la postarea mea: se inlocuieste raza cu diametrul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate