Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cot umflat-bursita

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
Salutare,
m-am trezit intr-o dimineata cu o durere in cot...si in 24 de ore cotul s-a umflat, inrosit si era destul de cald. Am mers la ortoped a doua zi si mi-a dat tratament antibiotic, crema, antiinflamator, totul cam 5 zile. Am mers la 2 zile dupa inceperea tratamentului la control si era spre bine. Am terminat tratamentul, dar dupa o saptamana a aparut iar acel lichid...Am schimbat doctorul, cel nou a decis sa-mi puna gips 2 saptamani si din nou antibiotic, antiinflamator...
Mi-am dat gipsul jos, am deja o saptamana si tot mai am lichid acolo.
Am un prieten care exact la fel a patit si a trecut pe propolis, gheata si antiinflamator. Asa fac si eu de o saptamana, dar tot nu vrea sa treaca....
Ma gandesc sa merg la un alt ortoped...dar n-am idee unde...
A patit cineva asa ceva, bursita de cot?
Am facut si radiografie si nu a iesit nimic acolo.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu trebuie sa apara nimic la radiografie. Bursita se manifesta la nivelul pungilor cu lichid care ajuta pielea sa alunece pe osatura la articulatii ( bursele ) . Evita sa stai in coate , la servici sau acasa ...( la calculator , de exemplu ) , tine mana intinsa ( neflexata ) , pentru a nu presa bursele . Daca nu ai infectie , dureaza cateva luni pana dispare . Mergi pe antiinflamatorii usoare si repaus pe cat posibil . Evita sa te sprijini pe cot. Neefiind vascularizarte puternic , isi revin greu daca sunt agresate .

#3
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 02.05.2007
Eu am avut acum vreo doi ani. Nu i-am facut nimic si a trecut de la sine dupa vreo luna. In afara de un usor disconfort cand atingeam cotul, nu am avut altceva. Deci, nu te panica ca trece.

#4
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013

View PostJurasikMan, on 05 mai 2016 - 20:56, said:

tine mana intinsa ( neflexata ) , pentru a nu presa bursele .

Intrebarea este : de ce atunci mi-a pus mana in gips la 90 de grade??

View PostJurasikMan, on 05 mai 2016 - 20:56, said:

Daca nu ai infectie , dureaza cateva luni pana dispare . Mergi pe antiinflamatorii usoare si repaus pe cat posibil .

Eu nu stiu daca am sau nu infectie...nu mi s-a extras lichid de acolo pentru analiza....
Antiinflamatorii usoare, insemnand? Ce concentratie? Ideea este ca acum la a doua tura de tratament am luat de 400 concentratie. Ma gandesc ca si pastilele astea nu pot sa le iau asa la nesfarsit, nu?

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru a nu te incomoda . Cand a fost in ghips , era greu de presupus ca te ve lovi la cot , pentru ca il proteja ghipsul . In plus , poti tine ceva in mana , un pahar , o cheie . Cu mana intinsa in ghips ...acest lucru nu ar fi fost posibil. Este mult mai bine sa se puna mana intinsa . Se evita scurtarea ligamentelor care apare aproape intotdeauna dupa un ghips de peste 3 saptamani . Dar ...este nepractic . Faptul ca s-a pus in ghips arata ca nu ai infectie. Daca aveai , iti ramanea ghipsul mic si trebuia taiat ca sa iti trateze chirurgical infectia . Acum trebuie doar sa ai grija de cot , sa il protejezi o perioada si sa ai rabdare . antiinflamatoriile ajuta ...dar destul de limitat , din cauza tipului de inflamate .

Edited by JurasikMan, 05 May 2016 - 21:08.


#6
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
Eu nu inteleg cum iti dai seama ca doctor daca un pacient are sau nu infectie?? Nu trebuie sa analizezi lichidul de acolo?
Doar s-a uitat, a pipait si si-a dat seama ca nu e infectie?

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca era infectie aveai acum cotul cat un pepene de 10 kg . Infectia burselor se face doar mecanic , prin inteparea zonei si patrunderea de virusi in zona. Daca nu ai avut astfel de semne de penetrare a epidermei , era putin probabil sa ai infectie. Alegerea tratamentului a fost corecta. Din pacate , este o afectiune de durata si este imperios necesar sa eviti orice tip de presiune pe cot. In functie de metabolismul si starea ta personala de sanatate , se poate sa se traga mai repede sau mai incet . Poti chiar sa porti un bandaj usor , lejer , cu o bariera moale care sa distribuie presiunea in caz ca uiti si te lasi pe cotul respectiv . Nu exista reguli ...tine mult de starea ta de sanatate .

#8
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
Cam asa arata...
Incerc sa tin mana cat mai mult dreapta...oricum este extrem de deranjant....
Ca antiinflamator folosesc crema cu ibuprofen...nici nu stiu cat naiba sa ma dau cu ea....daca dureaza cateva luni...innebunesc.

Attached Files



#9
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
Dupa 2 luni s-a desumflat...
Acum mai simt ceva la cot, ca si cum ar fi niste depuneri de ceva acolo....ideea e ca nu stiu care e perioada de repaus, pentru ca as vrea sa ma apuc putin de sport.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Am și eu aceeași problemă. MI s-a recomandat compresă cu spirt și rivanol și pastile, arcoxia. M-am chinuit până să merg la medic, două zile. Mi s-a spus că am ținut cotul pe cotiera mașinii și din cauza mișcării inevitabile de fiecare, a apărut minunea. Medicul mi-a pus o compresă cât toate zilele și mi-a zis să continuu. Din prima zi, am simțit o îmbunătățire clară. Acum sunt doar o jenă minoră (inițial durerea era puternică), dar umflătura s-a retras la cot, unde pare că a rămas.
Deci, am de așteptat. A trecut o săptămână de când am fost la medic, tratamentul l-am administrat 5 zile. Comprese 3-4..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate