Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Editare clipuri "in masa"

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MikeRGDD

MikeRGDD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 24.05.2012
Salut.

Am lansat de curand un post TV cu emisie exclusiv pe net, pe o tema muzicala (adica ruleaza clipuri 24/7). In momentul de fata am strans in jur de 150 de clipuri.
Am nevoie de un soft cu ajutorul caruia as putea sa le editez pe toate cat mai simplu.

Trebuie sa aplic pe fiecare video numele artistului si titlul piesei - cum pot face asta fara sa le editez manual, pe fiecare in parte ?
As prefera sa-si ia variabilele din numele fisierelor, sau separat dintr-un fisier text, si sa le insereze in video cu un overlay prestabilit, la un interval prestabilit.

Din softul de emisie nu pot face asta (folosesc OBS).

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ție nu îți trebuie editare, îți trebuie să fie aplicate pur și simplu la retransmisie.

#3
MikeRGDD

MikeRGDD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 24.05.2012
In mod normal, da, asa ar fi ok. Doar ca softul care tine emisia nu imi permite acest lucru.
L-as schimba, insa e singurul soft care ruleaza ok si are functiile de care am nevoie. Mai putin chestia asta...

O solutie alternativa ar fi cum m-am gandit eu, cu editarea fiecarui clip...dar am nevoie de un soft capabil sa aplice automat asta pe fiecare video.

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ylNqdHH0mX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Z8YgSWHfJE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
MikeRGDD

MikeRGDD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 24.05.2012
@neur0, de overlay-urile de pe OBS stiu, insa nu prea merge pentru ceea ce am nevoie.
Overlay-ul nu trebuie sa fie activ permanent, trebuie sa se activeze undeva la ~10 secunde dupa ce a inceput clipul, sa ramana activ inca vreo 10-15 secunde, apoi sa se ascunda.

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Crede-mă, dacă nu ai o stație sănătoasă nu vrei să faci editare. :D

#7
MikeRGDD

MikeRGDD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 24.05.2012
Render-ul in full hd dureaza cam cat tine un clip, in jur de 2-3-4 minute. Nu ma deranjeaza daca il las sa isi faca treaba cat sunt plecat la munca :D

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
He, he......Daca  ar fi asa simplu si un special IEFTIN ar fi plin de posturi TV peste tot.
Nu vreau sa te superi pe mine, dar a pune niste clipuri intr-un playlist si a face streaming pe net cu un abonament RDS in timp ce tu esti la munca este o gluma proasta, dar proasta rau.
Ce vrei tu sa faci se cheama: inserturi overlay cu Alpha channel.Toate elementele alea cere le vezi tu la TV suprapuse peste imagine(sigla,burtiere,texte,benzi de defilare,tranzitii animate(full screen Wipes) tin de Editare Liniara si pentru asta ai nevoie de mixer/mixere video cu suport alpha channel(costa zeci de mii de euro astfel de scule),generatoare de text/grafica etc....
Sa nu mai spun ca ai nevoie de autorizatie de functionare  si  licente pentru a putea difuza continutul.
Ce faci tu acolo e joaca care se poate termina la tribunal daca te da unul in gat.Chiar daca ai dispune de banii necesari sa faci ceva serios cu emisie doar pe net e vax albina. Nu o sa  ai din ce produce bani ca sa te autosustii si sa-ti amortizezi investitia precum sa-ti nplatesti si angajatii si darile.Precum vezi da faliment TVR-ul unde sunt ingropati sute de miliarde de lei si se plateste si taxa radio-tv obligatorie.
Eu zic sa vii cu piciorele pe pamant.Numai un encodor H264 hardware face mai mult decat toate electronicele din casa ta.

Edited by geo123, 05 May 2016 - 14:40.


#9
MikeRGDD

MikeRGDD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 24.05.2012
Ehe..nu e chiar asa. Pot sa ofer un content mult mai ok decat ceea ce se poate vedea pe posturile TV de muzica, si asta cu cheltuieli minime basic. Cand spun basic, ma refer doar la un server dedicat cu uplink gigabit, capabil sa tina destui oameni. Nu-mi trebe' hardware, cand se poate face totul software. Daca voiam ceva super-ultra-serios, evident, imi luam si scule serioase...dar proiectul meu isi va desfasura activitatea pe net.

Gluma proasta sau nu, totul tine de content-ul distribuit si de ideea proiectului. Pe ideea mea n-a mai mers nimeni, deci ar fi o premiera. Posted Image
Revenind la subiect..Adobe Premiere poate face ce am nevoie, insa doar partial. Pot aplica overlay-ul pe clip si sa-l pun intr-un batch, apoi pe urmatorul clip, si tot asa..dar inca consuma foarte mult timp, si asta vreau sa evit.

Edited by MikeRGDD, 05 May 2016 - 14:58.


#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ai sa te convingi tu singur cum sta treaba.
Nu apari in grila TV si nu ai audienta si reclame din care sa scoti bani e degeaba.Crezi ca altii de ce nu au facut pana acum.
Baga un link sa vedem si noi minunatia.

#11
MikeRGDD

MikeRGDD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 24.05.2012
Vad ca totul se invarte in jurul banilor. Daca spun ca nu vreau sa scot bani din el, o sa crezi ca sunt extraterestru sau ca am probleme psihice ? :))
Inca din 2011 incerc sa promovez un stil de muzica nenorocit din care nu se pot scoate bani. Am supravietuit si sunt multumit unde am ajuns in momentul de fata.

Poti spune ca e o pasiune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate