Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pot sa sterg ecranul cu asa ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
I-am zis cuiva sa imi ia de la un butic de orasel, ceva pentru sters ecrane (tv, laptop, telefon) ...
Si vanzatoarea i-a dat asa ceva...

Attached File  20160505_104715.jpg   395.1K   79 downloads  Attached File  20160505_104725.jpg   284.06K   78 downloads

Scrie acolo "lens cleaner" dar si mare pentru prosti VCD/DVD, ca apoi pe spate imaginile cu instructiuni...
Sa fie bun si pentru ecrane? Tocmai, cunosc vanzatoarea si nu e o persoana tocmai non-tehnica, sa zic asa...

Edited by remyyy, 05 May 2016 - 10:23.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Teoretic sunt cam aceleasi materiale folosite si ptr sters ecranul si ptr DVD-uri - adica solutia de alcool si carpa de microfibre.
Te-ai ales si cu un CD de curatat.

Ptr TV insa eu n-as insista asa mult pe curatare - daor daca e patat destul de tare ecranul - si ai mare grija sa fie stins..

#3
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 remyyy, on 05 mai 2016 - 10:22, said:

I-am zis cuiva sa imi ia de la un butic de orasel, ceva pentru sters ecrane (tv, laptop, telefon) ...
Si vanzatoarea i-a dat asa ceva...

20160505_104715.jpg   20160505_104725.jpg

Scrie acolo "lens cleaner" dar si mare pentru prosti VCD/DVD, ca apoi pe spate imaginile cu instructiuni...
Sa fie bun si pentru ecrane? Tocmai, cunosc vanzatoarea si nu e o persoana tocmai non-tehnica, sa zic asa...

Cum sa stergi un ecran cu un disc ptr.sters laserul de la cd~dvd???????????

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
il dai pe deasupra ecranului, iar prin inductie si noua tehnologie wifi, cu o singura trecere, murdaria dispare

revenind la chstii mai serioase, cum a spus si colegu mai sus, asa era setul la vanzare, poate fi folosit pt mai multe electronice.

eu am alta curiozitate, ce poti face cu acel monitor sau tv, de ajunge atat de jegos incat trebuie sa-l stergi cu solutii cu alcool si chestii de genul

#5
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Poate stranuta des exact in el si nu sterge decat cand se usuca Posted Image

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"ce poti face cu acel monitor sau tv"
Din ce cunosc eu : stranuti si concentrat nu pui mina la gura sau nu mai apuci, vorbesti la telefon si la "p,t,f" s.a. consoane scuipi pe el , mai ales cind explici ceva cu zel , desfaci o doza de bere bucuros - iar il patezi , or mai fi dar astea raman cele mai importante .

#7
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011

 DJPocaitul, on 05 mai 2016 - 10:32, said:

Cum sa stergi un ecran cu un disc ptr.sters laserul de la cd~dvd???????????
In imaginea din stanga e si un fel de perie cu laveta...

Vorbim de un Super Amoled si 2 LED-uri... Gandeam, cine stie ce continut au solutiile astea, ca vad ca nu scrie in engleza, sa nu afecteze...

Si apoi, pe tubul mare scrie foarte vizibil:
"It is used for cleaning DVD and CD ROM Drive", ca apoi imediat mai jos ceva mai mic scris, "Usage: Presses Down nozzle Yu Diepian or on the television computer
fluorescence screen surface then dries with the hair brush then".

Off: Am mai avut un LCD dar cineva batran obisnuit cu tuburi l-a sprayat cu d-ala de geamuri si cand l-am aprins ditamai negreala jos unde s-a prelins...
Si de aici precautia...

 Dany_Darke, on 05 mai 2016 - 10:36, said:

eu am alta curiozitate, ce poti face cu acel monitor sau tv, de ajunge atat de jegos incat trebuie sa-l stergi cu solutii cu alcool si chestii de genul

Ecranul la telefon - e jale mare... La celelalte am mai sters cu putina apa si carpa, dar au ramas mici urme...

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Da, poti. Nu stiu de ce pare asa mare lucru sa stergi ecranul. Ai doua variante: ori se sterge bine (ceea ce se va intampla in cazul tau), ori nu se sterge. De bubuit, nu va bubui.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu cu din asta il sterg... si restul il beau... deci fac 2 lucruri deodata Posted Image
[ http://denisuca.com/wp-content/uploads/2014/01/spirt-mona.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,408
  • Înscris: 04.08.2010
Cumpără-ţi folii de protecţie pentru telefon şi le schimbi la 2 luni dacă vrei să fie ecranul perfect... Pentru TV sau laptop, ori cumperi soluţii care se folosesc special pentru aceste tipuri de suprafeţe, ori stergi cu o cârpă normală. Doar dacă nu cumva ai şi TV şi laptop cu touch...

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
eu n-am sters monitoarele mele niciodata cu nici un tip de solutie, dau cu carpa ca se aseaza praful pe el si stau scamele agatate, in rest  nimic.

monitoarele si acum arata ca noi

#12
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011

 YOUR_GOD, on 05 mai 2016 - 10:56, said:

Da, poti. Nu stiu de ce pare asa mare lucru sa stergi ecranul. De bubuit, nu va bubui.
De solutia e prea puternica si vor aparea pete, de exemplu?

Filozofam aici cand o solutie speciala si sigura costa 12 lei. Asta a costat 9. Posted Image

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Voi aveti impresia ca sunt folosite materiale extraterestre la construirea ecranelor,care au oricum o anumita protectie la atingere?
Sunt doua lucruri importante care trebuie tinute minte:
1) nu se sterge ecranul cand este sub tensiune,nici macar in stand-by,chiar daca-l stergi doar cu carpa uscata.
2) nu se sterge ecranul cu materiale cu efect abraziv.

ps.
Cand se utilizeaza lichide acestea se "aspira" pana cand suprafata ramane perfect uscata.De asemenea,nu se apasa in nestire pe ecran.

Edited by adisz, 05 May 2016 - 11:10.


#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 remyyy, on 05 mai 2016 - 11:05, said:

Nu ai idee cat de mediocre sunt soluțiile speciale...

#15
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Eu îl șterg cu soluție de șters geamuri sau soluție de spălat parbrizul.

#16
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Eu si cu servetele de bebelusi si apoi cu o laveta uscata.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

 xilo, on 05 mai 2016 - 10:43, said:

"ce poti face cu acel monitor sau tv"
Din ce cunosc eu : stranuti si concentrat nu pui mina la gura sau nu mai apuci, vorbesti la telefon si la "p,t,f" s.a. consoane scuipi pe el , mai ales cind explici ceva cu zel , desfaci o doza de bere bucuros - iar il patezi , or mai fi dar astea raman cele mai importante .
Ai uitat de muștele ce sunt atrase de rahatul de la televizor.

Eu îl șterg cu vazelină plus nisip. Îl las la soare, să se întindă bine, apoi insist cu cârpa pe el. De când fac treaba asta, imaginea e mult mai naturală, în stil "vintage".

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Cea mai buna solutie, dizolva toate rahaturile de pe ecran http://www.emag.ro/s...r/pd/DRYFL3BBM/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate