Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Recomandare polistiren expandat fatada casei

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sitram

sitram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.05.2007
Imi construiesc o casa in Timisoara de ~120mp in regim P+M cu o firma si as avea nevoie de un sfat referitor la polistirenul exandat pentru fatada casei.

Firma foloseste in pachetul standard polistiren expandat EPS 70 cu urmatoarele caracteristici:

EPS70
rezistenta la incovoiere in conformitate cu EN 12089 : BS 115 | ≥ 115 kPa
efortul de compresiune la o deformatie de 10% in conformitate cu EN 826: CS(10)70 | ≥ 70 kPa
conductivitate termica (valoare de calcul) : ≤ 0,039 W/mk
clasa de combustibilitate: EPS din materie prima ignifugata. Euroclasa B, s3, d 0 pentru reactia la foc (conform SR EN 13501-1+A1/2010)
factor de rezistenta la difuzia vaporilor de apa: 20-40
grosimea nominala : 10-350 mm

Mi-au comunicat un cost suplimentar de 280 euro cu TVA inclus in caz ca vreau sa folosesc polistiren expandat EPS80 cu urmatoarele caracteristici:
EPS80
rezistenta la incovoiere in conformitate cu EN 12089 : BS 125 | ≥ 125 kPa
efortul de compresiune la o deformatie de 10% in conformitate cu EN 826: CS(10)80 | ≥ 80 kPa
conductivitate termica (valoare de calcul) : ≤ 0,038 W/mk
clasa de combustibilitate: EPS din materie prima ignifugata. Euroclasa B, s2, d 0 pentru reactia la foc (conform SR EN 13501-1+A1/2010)
factor de rezistenta la difuzia vaporilor de apa: 20-40
grosimea nominala : 10-350 mm

Ce parere aveti, se justifica acest cost aditional?

Multumesc

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Iti pune un produs cu densitate mai mare si evident ca e mai scump. Totusi diferenta imi pare prea mare .

#3
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Vorbim de aceasi marca la 70 si 80 si aceasi grosime?
Daca da, si in functie de suprafata exterioara, atunci poate acei 1120 lei s-ar putea justifica.

Daca arunci un ochi aici, o sa vezi ca e diferenta de pret intre 70 si 80 (magazinul de mai sus e doar un exemplu, stiu ca firma ia direct de la distribuitor).
Apropo, ce marca de polistiren folosesti? Sunt interesat pentru ca nu stiu ce sa aleg si eu......

Edited by Werewolfc, 05 May 2016 - 12:53.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,373
  • Înscris: 16.03.2007
fa si tu calculul si vezi cat vine in plus per pachet sau e greu? :priest:

Edited by laffin, 05 May 2016 - 13:10.


#5
sitram

sitram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.05.2007
E vorba despre aceeasi grosime de 10cm.

Am facut si eu un facut un calcul pe baza preturilor de pe site-ul Dedeman dar nu stiu cat de ok e.

Diferenta dintre EPS70 si EPS80 la un pachet de 5 folii de polistiren 1000x500x100 mm, adica la 2,5mp polistiren, e de 24 de RON.
In cei 1120 RON ar fi cam ~46 pachete, adica o suprafata de 117mp, presupunand ca nu exista adaos suplimentar la manopera + profit firma.

Tinand cont ca la exteriorul casei sunt geamuri si usi, suprafata asta mi se pare foarte mare. O sa intreb firma care e suprafata de polistiren expandat(cu pierderi) care au calculat-o ei pentru ca din planul de arhitectura nu prea stiu cum sa calculez.

#6
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
E destul de corect ceea ce zice constructorul:

EPS70 = 166 lei/bax
EPS80 = 181 lei/bax

=> Diferenta = 15 lel/bax

Un bax are 2.5 m², deci 15/2.5 = 6 lei/m²

La o casa de ~120m² utile estimez ca supafata peretilor opaci undeva la ~175-180m²

180 * 6 = 1080 lei

Nu stiu cat mai e TVA-ul  dar 250€ * 4.5 = 1 125 lei

#7
sitram

sitram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.05.2007
Tocmai mi-au comunicat suprafata totala de polistiren expandat a casa cu tot cu pierderi de 213mp.

La constructia casei cu firma beneficiez de TVA de 5%

#8
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Diferenta EPS: 213 * 6 = 1 278
Suma ceruta: 250 * 4.5 = 1 125 * 1.05 = 1 181,25

Cred ca e ok ceea ce spune constructorul. Posted Image

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cumpara neignifigat. Este poveste. Ia o bucata si da-i foc sa vezi ce frumos arde . Oricum , peste el vine masa de spaclu si decorativa care nu-l lasa sa arda , iar dinspre interior ( zid ) nu are ca sa il aprinda. Fara discutie cumpara EPS 80 . Diferenta este destul de mare ...o simti si la mana . Du-te prin magazine de profil si fa incercarea , sa vezi cum se simte cand apesi cu degetul pe el. Diferenta de pret se justifica.
Desi oamenii cauta densitati  sporite  , nu merita sa pui grosimi prea mari . Aerul din el este cel care asigura izolatia , nu materialul in sine. Aici intervine o relatie inversa. Cu cat este mai putin dens , cu atat are mai mult aer. Izolatiile trebuie sa se faca inteligent . Se pleaca cu partea de jos , soclu , beci , se continua cu pereti si termopane de calitate ...si , foarte important , izolatia pe tavan. Aici lasa loc ca sa pui de 10 cm . Nu uita si niste aerisitoare in proiect ca sa nu faci mucegai.

#10
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Nu folositi EPS70 la fatade.
Nu densitatea e importanta ci rezistenta la compresiune.
70 este indicele rezistentei in Megapascali.

Folositi EPS80 (detensionat si maturat) si sa fie de marca ceva cunoscuta nu facut in garaj sau mai stiu eu prin ce sura.(Swisspor, Austrotherm, Hirsch, LasselsbergerKnauf, Baudeman, Zentyss)
Am lucrat 7 ani in depozit de materiale.
EPS70 e prea flexibil nu e detensionat si va crapa termositemul.
De obicei la pachet cu EPS70 vine si un adeziv de spaclu ieftin.
Deci.. atentie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate