Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Vacanta in Cornwall (UK)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Vrea sa merg in vara 5-6 zile in Cornwall. Voi ateriza la Londra si voi inchiria o masina.

Ma intereseza zona rurala, natura, traditii etc.

Ce imi recomandati? Cum e vremea in iulie? Voi sta in mai multe locuri, ideea este sa fac o tura in cerc cu plecare si sosire la Londra.

#2
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Neaparat sa ajungi pana la Lands End apoi Saint Michael's Mount... sunt enorm de multe chestii de vazut... apoi nu rata Light Houses... Daca ai noroc de vreme bune te vei indragosti de zona asta.
Sfatul meu cel mai bun este sa iti faci un traseu pe Google dar sa nu alegi drumurile principale ci drumurile de pe coasta care te vor fascina, dar tine cont ca aceastea sunt inguste si de obicei nu incap doua masini, dar va fi usor sa te intelegi cu lumea care vin din sens opus :)

#3
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015

View PostEngineer_xxl, on 05 mai 2016 - 09:25, said:

Neaparat sa ajungi pana la Lands End apoi Saint Michael's Mount... sunt enorm de multe chestii de vazut... apoi nu rata Light Houses... Daca ai noroc de vreme bune te vei indragosti de zona asta.
Sfatul meu cel mai bun este sa iti faci un traseu pe Google dar sa nu alegi drumurile principale ci drumurile de pe coasta care te vor fascina, dar tine cont ca aceastea sunt inguste si de obicei nu incap doua masini, dar va fi usor sa te intelegi cu lumea care vin din sens opus Posted Image
Multumesc.
Am mai auzit chestia asta cu drumul f. ingust.
Crezi ca 5 zile full sunt suficiente pt. o astfel de tura?
Eu sunt genul care pleaca dimineata si mai ajunge seara la culcare, deci nu am timpi morti.

#4
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Daca iti faci un plan clar unde vrei sa faci opriri si calcule cu cat iti va lua sa ajungi la locatiile cu pricina eu zic ca ai fi destul de ok in 5 zile. Rezerva juma' de zi pt St Michael Mount si probabil juma de zi la Plymouth... zic ca in 5 zile ai destul timp sa vezi obiective importante si chiar, daca vremea permite, ceva plimbari pe trasee de pe coasta.

#5
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Ce parere ai de Cheddar Gorge si de Cotswold?
Bath merita vizitat?

#6
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postdox900, on 06 mai 2016 - 12:13, said:

Ce parere ai de Cheddar Gorge si de Cotswold?
Bath merita vizitat?

Bath este in topul britanicilor la orase de vizitat...bai termale romane... deci concluzia o tragi singur? plus ca prin zona se afla si Stonehenge...
De Cotswold am auzit dar nush ce sa zic daca merita sau nu...
Cheddar George... n-am idee...
Vezi ca in drum spre Devon (In Cornwall mai exact) este si Eden Project ... daca te pasioneaza un fel de gradina botanica mai aparte atunci nu ezita sa dai o tura pe acolo... dar iti trebuiesc cateva ore bune pt vizita...

#7
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Toate sfaturile primite pana acum sunt valoroase.
Confirm, Bath are suficiente atractii pentru a merita o oprire de cateva ore (pe langa terme, as adauga manastirea, podul Pulteney, The Circus, parcul Victoria, fara a mai mentiona muzeele).
Stonehenge e o alta locatie ultracunoscuta; vizita nu dureaza foarte mult, insa accesul era foarte complicat (ma raportez la 2014); nu stiu daca au terminat amenajarile, insa se chinuiau cu acel "shuttle service" care era o mare pierdere de timp ... prin contrast, un proprietar de teren generos oferea o priveliste ampla si gratuita de la cativa metri distanta fata de gardul inconjurator ...
Nu stiu ce traseu final veti alege catre Cornwall; pana acolo, tot in Wiltshire ar fi de vazut Salisbury (catedrala e spectaculoasa, iar oraselul simpatic).
In Peninsula veti gasi peisaje spectaculoase pe toata coasta, de la Bude si pana la St. Ives, trecand prin Portheras Cove, apoi pana in extremitatea vestica la Lands End; toata zona golfului (Mount's Bay) e frumoasa, cu Penzance si St. Michael's Mount in prim-plan (mai ales daca nu ati fost la "fratele" din Normandia).

#8
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Multumesc pentru sfaturi.
Am incercat sa marchez pe harta locurile cele mai importante si sa creez un traseu. Distantele sunt totusi mari, de exemplu din Londra pana la Lands End sunt circa 500 km pe drumul cel mai scurt, avem astfel 1000 km. Multicel.

Am urmatoarea harta: https://drive.google...XHs&usp=sharing

Ce drum mi-ati recomanda ? Ma intereseaza natura, Anglia rurala, plaje etc.
Nu as lua-o pe drumul cel mai scurt, recomandat pe google maps si pe drumuri de coasta?

Nu prea imi dau seama cat timp imi ia fiecare chestie si am inteles ca si drumul este f. ingust.

Exista sanse de facut baie in iulie pe plajele din Cornwall ? Cam cat de rece poate fi apa? :)

View Postsdrc, on 06 mai 2016 - 14:09, said:

Toate sfaturile primite pana acum sunt valoroase.
Confirm, Bath are suficiente atractii pentru a merita o oprire de cateva ore (pe langa terme, as adauga manastirea, podul Pulteney, The Circus, parcul Victoria, fara a mai mentiona muzeele).
Stonehenge e o alta locatie ultracunoscuta; vizita nu dureaza foarte mult, insa accesul era foarte complicat (ma raportez la 2014); nu stiu daca au terminat amenajarile, insa se chinuiau cu acel "shuttle service" care era o mare pierdere de timp ... prin contrast, un proprietar de teren generos oferea o priveliste ampla si gratuita de la cativa metri distanta fata de gardul inconjurator ...
Nu stiu ce traseu final veti alege catre Cornwall; pana acolo, tot in Wiltshire ar fi de vazut Salisbury (catedrala e spectaculoasa, iar oraselul simpatic).
In Peninsula veti gasi peisaje spectaculoase pe toata coasta, de la Bude si pana la St. Ives, trecand prin Portheras Cove, apoi pana in extremitatea vestica la Lands End; toata zona golfului (Mount's Bay) e frumoasa, cu Penzance si St. Michael's Mount in prim-plan (mai ales daca nu ati fost la "fratele" din Normandia).
Poti deliat cu Stonehenge? Unde mai exact este acea proprietate? Cum se vede de acolo? Este acces liber? Acum este Visitor center iar intrarea ne costa pe toti vreo 40 gbp, nu e mult pt. uk, dar totusi.

#9
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Am facut si drumul pe google maps, dar se pot  adauga doar 10 destinatii, asa ca sunt 2 parti.
Cum vi se pare?
Cum sa mai optimizez? Ce sa adaug sau sa scot?

1: https://goo.gl/maps/ashn79NoF8E2
2: https://goo.gl/maps/aj3N6u3oVDz

#10
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008

View Postdox900, on 09 mai 2016 - 13:17, said:


Poti deliat cu Stonehenge? Unde mai exact este acea proprietate? Cum se vede de acolo? Este acces liber? Acum este Visitor center iar intrarea ne costa pe toti vreo 40 gbp, nu e mult pt. uk, dar totusi.

Noi am venit dinspre Salisbury pe A303; megalitii se vad foarte clar de pe sosea (in partea dreapta a sensului de mers). Dupa 2-300 m este o intersectie cu un drum de pamant si am parcat pe partea stanga, (erau cateva zeci de masini oprite acolo); am traversat A303, am mers spre punctul terminus al minicarului oficial (naveta intre Visitor Center si obiectiv) si aveam de gand sa cumparam bilete si sa facem turul oficial. Cerberii ne-au spus ca nu se poate, trebuie sa mergem mai intai la Visitor Center si de acolo sa ne intoarcem cu minicarul. Nu am inteles ratiunea unui asemenea ocol, asa ca am luat-o pe coclauri (in stanga sunt cateva delusoare). La intoarcere, langa punctul de acces, am vazut cateva persoane care deschideau o portita si o luau pe o poteca, chiar pe langa gardul de sarma despartitor. Privind mai departe, am observat alte cateva persoane care fotografiau de zor, de la mica distanta fata de cordonul care delimiteaza traseul turistic oficial. Am ajuns la acea portita si am citit pe o placuta ca proprietarul asigura "free access" pe poteca (cu alte cuvinte, nu ai decat sa te duci sa vezi si sa fotografiezi, important e sa nu-i deranjezi omului oile).
De vazut se vede excelent, iar cu un zoom adecvat poti sa captezi suficiente detalii.
Acum observ ca locatia e marcata ca "atractie turistica" pe Google Maps - "StonehengeLandscape"; drumul e cel jalonat de "Long Barrow" si "The Stonehenge Travel & Tour Company", apoi poteca e imediat in dreapta, pe langa gard. Imaginile din satelit arata ca au finalizat parcarea si breteaua catre sosea. De vazut la fata locului, eu zic ca merita incercata "portita", nu de alta, dar realmente "salturile" anuale ale biletelor de intrare sunt de neinteles (toata stima fata de parcurile impecabile oferite de Coroana, jos palaria pentru muzeele fara taxa de intrare, insa restul profita cam mult de pe urma vizitatorilor - tin minte ca in '98 cand am fost prima data la Westminster Abbey m-am despartit cam greu de 3 pounds, apoi mergand cu sotia in '07 taxa de intrare saltase la 9 pounds, iar acum vad ca e deja 20 pounds !). Mai mult, e din ce in ce mai greu sa beneficiezi de ofertele "2FOR1" ...

#11
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
sdrc, multumesc, vom incerca asa.

aici este cumva poarta aceea cu free access? https://goo.gl/maps/3ggKTtYZFER2

Sau putin mai in spate unde sunt acele masini parcate ?

Thanks.

#12
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Nu e chiar acolo, mai degraba in spatele acelor autocare parcate.
Acele imagini de tip "street view" nu mai sunt de actualitate, intrucat portiunea din soseaua A344 care trecea pe langa obiectiv a fost desfiintata (s-a plantat iarba acolo; proiectul e mai amplu, vor sa faca un tunel, a.i. A303 sa subtraverseze obiectivul turistic).
Am facut o captura, ca sa fie mai clar :
- micul cerculet rosu : locul in care am parcat
- sageata rosie : "portita"
- sageata galbena : locul cel mai bun de vizionare

Attached Files



#13
cetatean

cetatean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.01.2005
pentru mine, unul dintre cele mai fascinante colturi ale lumii. am petrecut putin peste 3 saptamani de vis in septembrie.

imbarcat femeia si catelul in masina. plecat din viena spre calais cu innoptare in reims (pentru sampanie, evident).

locatiile in cornwall: eastbourne, marhamchurch, st. agnes, st. just, mullion si in cele din urma folkestone.

am avut un "program incarcat". ales in prealabil un tel in fiecare zi spre care ne-am indreptat cu masina, urmat imediat de o drumetie (cel mai putin 6 km, cel mult 18 km) cu pauza pentru a vizita un muzeu si/sau o gradina, castel, locuri nu prea umblate de la englezi aflate. seara, obligatoriu intr-un old inn cu multa "ale", scotch si gin tonic si nu de putine ori am avut sansa unor mini concerte.

atasez (sper sa ma descurc) cateva imagini.

Attached Files



#14
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
cand intri in detalii? ma intereseaza inclusiv aspectul legat de intrarea/iesirea cu catelul in/din uk.

#15
cetatean

cetatean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.01.2005
pai, te rog, intreaba-ma. sper sa iti pot raspunde cel putin satisfacator la tot ceea ce te intereseaza.

in ceea ce priveste catelul, intrarea este extrem de simpla. pare/se spune ca este complicat. asa a fost si pentru noi. aici ai detalii:
https://www.visitbri...rossbritannien/
https://www.gov.uk/take-pet-abroad

daca ai catel, purcel sau mai stiu eu ce in masina, vei intra/iesi primul/printre primii pe feribot. catelul va sta pe toata durata calatoriei in masina (1 ora jumatate).

#16
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
multumesc pt raspuns!
acum, te rog sa ma corectezi daca nu am inteles bine: a fost ''complicat'' pt ca ati respectat toti pasii din cerinte si a fost simplu pt ca, de fapt, nimeni nu v-a intrebat nimic despre asta. asa-i?

despre vacanta in sine: daca poti intra putin in detalii privind traseul, cazari, drumetii si (de ce nu?) trafic si parcari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate