Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Portiera de culoare diferita

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Catalinbrs93

Catalinbrs93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2016
Buna seara!

In urma unui accident am primit dovada pentru avarii la portiera si aripa din stanga. Am schimbat aceste piese dar sunt alta culoare decat cea a masinii.
Intrebarea este : Se poate circula mai mult de 30 de zile cu aceste piese de culoare diferita?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Pai, piesa noua se vopseste conform culorii nu se instaleaza asa.

#3
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006
O fi fost vina lui și nu are casco. A pus ce-a găsit la dezmembrări ca să folosească mașina în continuare (și s-o poată lăsa în parcare fără să i-o devalizeze) și când o să-și permită, le-o vopsi.
Să nu fim răi...
Nu știu dacă este limită de timp alta decât ITP-ul. La ITP sigur nu treci cu caroseria tărcată. Probabil ar fi înțelept ca până la vopsirea elementelor respective, să ai mereu la tine dovada de la accidentul cu pricina în caz că te oprește poliția.
Pe de altă parte, dacă e chiar o mașină pretențioasă (respectiv nu merită să-i dai un spray sau s-o duci la un prieten în cartier să vopsească ușa aia și aripa) era mult mai bine să ai casco...

#4
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Nu cred ca o aripa si portiera depasesc 30% din suprafata totala a masinii, deci poti umbla asa cu ea.

#5
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Iti trebuia asta

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/87/VW_Polo_III_Harlekin.JPG/1024px-VW_Polo_III_Harlekin.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 buntzi, on 05 mai 2016 - 05:39, said:

O fi fost vina lui și nu are casco. A pus ce-a găsit la dezmembrări ca să folosească mașina în continuare (și s-o poată lăsa în parcare fără să i-o devalizeze) și când o să-și permită, le-o vopsi.
Să nu fim răi...
Nu știu dacă este limită de timp alta decât ITP-ul. La ITP sigur nu treci cu caroseria tărcată. Probabil ar fi înțelept ca până la vopsirea elementelor respective, să ai mereu la tine dovada de la accidentul cu pricina în caz că te oprește poliția.
Pe de altă parte, dacă e chiar o mașină pretențioasă (respectiv nu merită să-i dai un spray sau s-o duci la un prieten în cartier să vopsească ușa aia și aripa) era mult mai bine să ai casco...

Dovada respectiva are valabilitate fix 30 de zile si este data pentru a certifica ca accidentul rutier este in evidenta celor in drept,iar masina avariata poate intra la reparatii.
Iar o portiera sau orice alt element de caroserie se poate schimba nu doar in urma unui accident.

#7
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Poti circula linistit.

#8
Catalinbrs93

Catalinbrs93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2016
Va multumesc pentru raspunsuri. Da, masina este veche (2001) si nu are casco. A trebuit sa schimb rapid piesele pentru a o putea folosi.

#9
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

 adisz, on 05 mai 2016 - 07:24, said:

Iar o portiera sau orice alt element de caroserie se poate schimba nu doar in urma unui accident.
Desigur, dar e foarte probabil ca "accident" să fie prima idee care trece cuiva prin cap când vede chestia respectivă, mai ales că e vorba de aripă și ușă pe aceeași parte. Sincer, odată ce am citit în primul post cuvântul accident, nici prin cap nu mi-a mai trecut să mă gândesc la explicația ta, deși e perfect plauzibilă.
De-aia am sugerat chestia cu dovada aia, strict ca să evite durerile de cap cu explicații.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate