Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

La ce se pot folosi aceste aparate?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cipribenta

cipribenta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.10.2014
Am aceste aparate si nu stiu ce sa fac cu eleAttached File  uploadfromtaptalk1462398797509.jpg   41.93K   310 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1462398804253.jpg   66.83K   307 downloads ,merita sa le trimit in tara sau le trimit la reciclare?(nu am timp sa caut pe net nici nu stiu bine engleza)deci fara comentarii aiurea!!!

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Controlere pentru lumini/efecte de la semnal audio.


Daca nu bea romanul ceva intr-o saptamana, moare.

#3
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Se pare ca e fara fund garajul norvegianului...

#4
cat79

cat79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.07.2015
procesoare sunet

Edited by cat79, 05 May 2016 - 03:28.


#5
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
controler lumini. are pc card. si prin DMX.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMur, on 05 mai 2016 - 02:22, said:

Se pare ca e fara fund garajul norvegianului...

Sau poate ca este vorba de un alt norvegian.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tu pana nu te duci la bulau, nu te lasi!

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Stati linistiti. In Norvegia sunt locuri de aruncat lucruri electronice. Unele sunt defecte dar altele sunt complet functionale si in stare excelenta, de la masini de spalat, frigidere, televiozare, laptopuri si multe altele. Multi se duc si iau de acolo pentru ca nu e ingradit si nu iti spune nimeni nimic. Conform legilor norvegiene se considera furt, dar cert pana acum nu am auzit nici un caz in care cineva sa fi intrat la bulau. Amenzi au mai fost date, dar nu bulau.
Chiar aseara am fost cu un prieten intr-un astfel de loc sa cautam o masina de spalat.
Si eu acasa am destule luate de acolo.
O sa va fac o poza sa vedeti cum arata astfel de locuri Posted Image.

Edited by tehnics, 05 May 2016 - 08:01.


#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posttehnics, on 05 mai 2016 - 07:59, said:

Si eu acasa am destule luate de acolo.
O sa va fac o poza sa vedeti cum arata astfel de locuri Posted Image.
Mai bine o poza de la tine acasa, e mai educativ.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Si cu ce te-ar ajuta poza ? Vrezi sa vezi cum am interiorul la casa ? :)

#11
cipribenta

cipribenta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.10.2014
Attached File  uploadfromtaptalk1462434656870.jpg   144.78K   151 downloads cam asa sta treaba in NORVEGIA...un fel de autoservire  :D

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcipribenta, on 05 mai 2016 - 09:51, said:

Attachment image-3f2ecf4f105e7d9ece4fb75be48781798246e154bef66c371b84a4886eef570a-V.jpg cam asa sta treaba in NORVEGIA...un fel de autoservire  :D
Exact.
Faptul ca majoritatea norvegienilor isi permit sa le arunce se datoreaza urmatorilor factori:
Salarii mari
Preturile la electronice cam la acelasi nivel ca in Romania.
Calitatea mai buna a produselor comparativ cu Romania - asta nu e un factor, doar o mentiune.
Centrele de reparatii extrem de putine iar manopera enorm de mare. De ex sa repari o sursa la un tv lcd de 32de inci costa aproape cat Tv-ul nou.
Romanii, polonezii, lituanienii sunt clienti fideli. Eu in general cand ma duc pe acolo ma orientez si ce componente electronixe pot lua din diferite aparate apoi restul le duc inapoi.
Cea mai mare problema este ca multi cand se duc in aceste locuri incep sa le rascoleasca si sa le arunce in toate partile iar cei de la magazin trebuie sa le aranjeze inapoi. Eu prefer sa le asez inapoi daca caut ceva.

#13
cipribenta

cipribenta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.10.2014

View Posttehnics, on 05 mai 2016 - 10:50, said:

Exact.
Faptul ca majoritatea norvegienilor isi permit sa le arunce se datoreaza urmatorilor factori:
Salarii mari
Preturile la electronice cam la acelasi nivel ca in Romania.
Calitatea mai buna a produselor comparativ cu Romania - asta nu e un factor, doar o mentiune.
Centrele de reparatii extrem de putine iar manopera enorm de mare. De ex sa repari o sursa la un tv lcd de 32de inci costa aproape cat Tv-ul nou.
Romanii, polonezii, lituanienii sunt clienti fideli. Eu in general cand ma duc pe acolo ma orientez si ce componente electronixe pot lua din diferite aparate apoi restul le duc inapoi.
Cea mai mare problema este ca multi cand se duc in aceste locuri incep sa le rascoleasca si sa le arunce in toate partile iar cei de la magazin trebuie sa le aranjeze inapoi. Eu prefer sa le asez inapoi daca caut ceva.
Ma bucur ca ai venit si tu cu explicatii ca baietii astia buni tot hot ma faceau cand vedeau ca tot cate ceva am,eu doar intebam ce sunt unele lucri si la ce se folosesc si raspunsul lor era ca iar am furat :D  :D

#14
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postcipribenta, on 05 mai 2016 - 09:51, said:

cam asa sta treaba in NORVEGIA...un fel de autoservire  Posted Image
Intre ce este in poza si ''garajul unui norvegian la care ai lucrat'' e o diferenta, nu? Interesant cum romanii se gandesc sa trimita acasa tot ce arunca altii, cu atata mai mult cu cat

View Posttehnics, on 05 mai 2016 - 10:50, said:

Preturile la electronice [sunt] cam la acelasi nivel ca in Romania.

Pai atunci nu mai bine le cumperi din tara, cu garantie si toate alea? Mai stiu pe unul care a trimis acasa, prin posta Atlassib, niste faianta data jos dintr-o baie din Spania, ca deh, ii va prinde bine candva... Cu cat a platit pe transport aproape ca isi cumpara faianta noua in Romania; dar asa e romanul, strangator.

Cred ca isi fac cruce norvegienii cand va vad ca rascoliti pe acolo si luati toate nimicurile...

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Intre ce este in poza si ''garajul unui norvegian la care ai lucrat'' e o diferenta, nu? Interesant cum romanii se gandesc sa trimita acasa tot ce arunca altii, cu atata mai mult cu cat
Stai linistit ca unii norvegieni asa procedeaza. Ca sa nu se mai deranjeze ei sa le arunce te intreaba frac: Nu le vrei tu pe astea ? Si nu te intreaba la misto sau ca ar vrea el sa faca glume pe tema asta, chiar nu are nevoie de ele. Si pe mine m-au mai intrebat norvegieni daca am nevoie de unele lucruri. Pe unele le-am acceptat, pe altele le-am refuzat ca nu aveam ce face cu ele, decat sa le duc la reciclare in locul lor.


Quote

Pai atunci nu mai bine le cumperi din tara, cu garantie si toate alea?
In principiu da, asa ar fi mai ok. Doar ca din anii mei petrecuti pe aici si prin atatea electronice care mi-au trecut prin mana am observat faptul ca acelasi produs comparativ cu Romania are alta calitate iar fiabilitatea e mai mare. Doar laptopurile si ceva audio am vazut facute prin China, restul, TV_uri, DVD, blueray etc. sunt facute prin Europa iar pentru Norvegia au alta calitate fata de cele pentru Romania.
Iar daca cineva are posibilitatea sa le trimita in tara, convenabil bineinteles, de ce nu ar face-o ? Tu cum ai proceda ?

Quote

Cred ca isi fac cruce norvegienii cand va vad ca rascoliti pe acolo si luati toate nimicurile...
Iar te inseli. Deja s-au obisnuit cu noi si daca vrei sa stii, si norvegieni am vazut pe acolo care vin sa caute piese de schimb pentru masini de spalat, uscatoare de rufe, etc.
Pe partea ailalta, daca tot e gratis, de ce nu as lua daca ma pot folosi de el ?
Am pus cateva poze ca sa vezi MADE IN ....


@cipribenta, vad ca iti place Ringnes. :)

Attached Files


Edited by tehnics, 05 May 2016 - 12:42.


#16
cipribenta

cipribenta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.10.2014

View Posttehnics, on 05 mai 2016 - 12:35, said:

Stai linistit ca unii norvegieni asa procedeaza. Ca sa nu se mai deranjeze ei sa le arunce te intreaba frac: Nu le vrei tu pe astea ? Si nu te intreaba la misto sau ca ar vrea el sa faca glume pe tema asta, chiar nu are nevoie de ele. Si pe mine m-au mai intrebat norvegieni daca am nevoie de unele lucruri. Pe unele le-am acceptat, pe altele le-am refuzat ca nu aveam ce face cu ele, decat sa le duc la reciclare in locul lor.



In principiu da, asa ar fi mai ok. Doar ca din anii mei petrecuti pe aici si prin atatea electronice care mi-au trecut prin mana am observat faptul ca acelasi produs comparativ cu Romania are alta calitate iar fiabilitatea e mai mare. Doar laptopurile si ceva audio am vazut facute prin China, restul, TV_uri, DVD, blueray etc. sunt facute prin Europa iar pentru Norvegia au alta calitate fata de cele pentru Romania.
Iar daca cineva are posibilitatea sa le trimita in tara, convenabil bineinteles, de ce nu ar face-o ? Tu cum ai proceda ?


Iar te inseli. Deja s-au obisnuit cu noi si daca vrei sa stii, si norvegieni am vazut pe acolo care vin sa caute piese de schimb pentru masini de spalat, uscatoare de rufe, etc.
Pe partea ailalta, daca tot e gratis, de ce nu as lua daca ma pot folosi de el ?
Am pus cateva poze ca sa vezi MADE IN ....


@cipribenta, vad ca iti place Ringnes. :)
Da imi place ca e glutenfree :D

Gasite acum o ora,si functionabile!Attached File  uploadfromtaptalk1462445626294.jpg   44.37K   93 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1462445633186.jpg   47.2K   93 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1462445637842.jpg   88.52K   91 downloads + calitate

#17
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

View Postcipribenta, on 05 mai 2016 - 09:51, said:

Attachment image-3f2ecf4f105e7d9ece4fb75be48781798246e154bef66c371b84a4886eef570a-V.jpg cam asa sta treaba in NORVEGIA...un fel de autoservire  Posted Image
deaia  e plin OLX-ul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate