Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sfat achizitie PC ...buget <3000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
rechinica

rechinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 02.11.2006
1. La ce va fi folosit - navigare net, filme, ocazional gaming
2. Bugetul maxim - 3000
3. Rezolutia si diagonala monitorului - 22" fulHD
4. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem: monitorul, carcasa si eventual sursa;
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) Nope

In momentul de fata am (cu aproximatie, urmatoarea configuratie:
- case Thermaltake XPower sau ceva asemanator, e veche dar spatioasa si solida
- sursa modulara Corsair 520W nu stiu exact modelul dar o sa caut cutia...
- monitor LG W2261VP
- placa baza ABIT IP 35PRO
- procesor Intel cor 2 duo E8400
- 2 GB RAM DDR2
- placa video ATIRadeon Saphire HD 5800 series
- harduri vechi (unul de 500 Gb si unul mai mic)
si altceva nu mai imi vine in cap....

Ce ma intereseaza ....as vrea un SSD (chiar daca e mic (120 Gb)) si eventual pastrarea unui hard actual in paralel
Nu ma intereseaza in mod neaparat Intel....sunt cam scumpe....poate ar merge o configuratie pe AM3+ sau FM2+ cu 8 sau 16 Gb RAM DDR3  la 1600. Aici pot mentiona ca nu am urmarit si nu stiu cat de mare e diferenta fata de un i5 cu o placa noua pe DDR4 (ma refer la diferenta de performanta, nu pret, ca pe aia o vad)
Placa video sunt un fan ATI radeon...dar ar merge si Nvidia eventual (ultima pe care am avut-o se incalzea foarte tare fata de actuala placa de la Saphire)

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu ai ce cauta cu AMD la banii tai.
AM3+ e socket mort, FM2+ la fel. In plus, cel mai ok procesor FM2+ abia de e la nivel de i3 Skylake, iar un FX 8350, rivalul unui i5, costa la fel si cere placa video de vreo 500 lei daca vrei sa nu ai probleme in timp.

Acestea fiind zise, ai de luat asa:
http://www.pcgarage....shlist/1769022/

i5 Skylake cu 8GB RAM DDR4 si GTX 970, sa te joci in voie orice.
Ca idee, zilele astea primesti si-o sursa cadou, mai precis asta. Recomand s-o pastrezi si sa scapi de Corsair-ul actual, daca are ceva ani in spate.
http://www.pcgarage....on/raider-650w/

#3
rechinica

rechinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 02.11.2006
Multumesc pentru raspuns....sistemul pare o.k., am o singura intrebare legata de placa de baza.
Fiind mATX nu este putin inghesuita, ma gandesc la marimea placii video + cooler procesor, etc....in general imi e frica sa nu se incalzeasca, carcasa actuala nu sta foarte bine la circulatia aerului.
Ma gandeam sa mai pun 100 - 200 la placa, poate gasesc un model ATX si eventual sa reduc din placa video ... sau poate suplimentez bugetul :)

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Distanta intre componente e la fel. :)
Doar ca nu e la fel de mare si are mai putine porturi.

Daca vrei ATX:
http://www.pcgarage....k/b150-pro4-31/

Cu de toate, inclusiv USB Type C.

#5
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009

View Postrechinica, on 04 mai 2016 - 23:15, said:

1. La ce va fi folosit - navigare net, filme, ocazional gaming

Ocazional ocazional dar ce tiluri joci si ce pretenti ai la detalii?

#6
rechinica

rechinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 02.11.2006

View Postpaulicamic, on 05 mai 2016 - 20:24, said:

Ocazional ocazional dar ce tiluri joci si ce pretenti ai la detalii?

Am jucat in general shootere (seria Medal of honor, Call of duty...etc) si ceva jocuri de aventura gen prince of Persia, iar sotia ma inebuneste cu sims (1,2, 3, 4.....)cred ca nu se mai termina + add onuri la greu...
Ar fi o.k. daca merge jucat la rezolutie ful hd cursiv, adica un min 30 FPS nu am pretentia la cine stie ce setari pretentioase la placa video in ce priveste AA sau alte alea..La actuala configuratie e din ce in ce mai greu sa joci ceva, mai ales din cauza RAM-ului....

Legat de placa de baza o sa ma uit cu atentie la dieferntele intre cele doua placi multumesc...

#7
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
+1 georgik

ma gandesc ca ATX este mai mare si prinsa in mai multe locuri fata de mATX. iar daca agati o placa video cu 3 ventilatoare de un mATX nu stiu.....
si eu prefer ATX.

i5+970, vor merge cursiv toate, la mine CoD mai gafaia dar nu in timpul jucatului

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Placa video se fixeaza de carcasa si ea, nu sta doar in port.
Prinderile in suruburi la mATX si ATX sunt in aceleasi locuri, ATX-ul avand 2 sau 3 prinderi suplimentarea in partea de jos.
Distanta laterala intre socket si memoriile RAM, respectiv I/O, e din nou la fel.

Singura diferenta ce poate aparea e intre socket si portul PCIe x16, unde putem gasi intre ele un alt conector PCI sau PCIe.
Pus mai jos o poza sa se vada mai clar.

[ http://www.tradingcomputersguide.com/webpics/motherboards.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by georgik12, 06 May 2016 - 09:29.


#9
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
doar pentru cunostiintele mele, de ce recomanzi placa acea mini ITX, overclockata ce-i drept cu +25mhz, si nu de exemplu asta care e mai ieftina cu 50 lei?
le fel la rami, sunt diferente mari fata de o memorie mai ieftina (15-20 lei), gen cea de la kingston?

adica, vreau sa invat de la tine :)

Edited by spe_ripper, 06 May 2016 - 12:10.


#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
mITX-ul ala se comporta excelent intr-o carcasa cu ceva ventilatie in ea.
Ce ai aratat e racire clasica, de tip turbina, de regula mai ineficienta si mai zgomotoasa fata de o racire custom. De regula, incerc sa le evit, rar situatiile in care se comporta mai ok, de regula daca comparatia este facuta intr-o carcasa fara prea multa ventilatie.

Legat de RAM, pur estetic.
Vorbim de 15-20 lei la buget de 3.000, ma indoiesc ca se simte sau ar putea fi investit in altceva.

#11
rechinica

rechinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 02.11.2006
am mai studiat putin oferta si m-am oprit pana la urma la asa ceva....http://[ http://s33.postimg.org/oibeh61m7/arianta1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] free photo hosting
stiu ca am marit bugetul...si asta pentru ca am adaugat carcasa si sursa pe care initial am vrut sa le pastrez dar cred ca trebuie schimbate.

Nu stiu sa adaug altfel poza si inca nu a aparut wishlistul salvat pe pcgarage....Intrebarea era legata de sursa, am vazut ca placa video solicita alimentare suplimentara, mai exact 2x 8-pin PCI-E....si nu reusesc sa-mi dau seama daca sursa ofera asa ceva sau trebuie ceva adaptor separat...
M-am oprit pana la urma la varianta cu Saphire radeon r9 390, pentru temperaturile mai scazute, cei 8 G memorie si 512-bit...stiu ca la performante e asemanatoare daca nu chiar identica cu cele Geforce GTX 970 dar in momentul de fata am un sapphire radeon FX5850 care s-a comportat excelent (cat a putut) si care a fost mult mai o.k. din punct de vedere al temperaturilor decat predecesoare ei un Geforce 600 GT parca, daca mai tine bine minte (e mult de atunci). Deci pot spune (cu riscul de a isca o polemica, ca sunt fan radeon ... Posted Image

Edited by rechinica, 04 June 2016 - 20:45.


#12
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
1. Sursa-i mediocra, ai solutii mai bune in acelasi pret.
2. Da-l naibii de 390, ca nu mai merita. Apare de acum in magazine 1070-ul ce matura cu el pe jos si-o sa coste vreo 2.000 lei sau pe la final de luna vine RX 480-ul AMD, care chipurile are pret recomandat de 200$ si performanta similara cu 390-ul. Probabil o sa fie pe la 1.500 la noi, dar tot e mai ok, ca n-ai consum cat china.

Asadar, daca tot n-ai luat nimic pana acum, mai rabda pana apar in magazine noile modele.
N-are sens sa dai banii pe ceva acum. Eventual, iei tot mai putin placa video.

#13
VanDerRo

VanDerRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.05.2016

View Postrechinica, on 05 mai 2016 - 15:59, said:

Multumesc pentru raspuns....sistemul pare o.k., am o singura intrebare legata de placa de baza.
Fiind mATX nu este putin inghesuita, ma gandesc la marimea placii video + cooler procesor, etc....in general imi e frica sa nu se incalzeasca, carcasa actuala nu sta foarte bine la circulatia aerului.
Ma gandeam sa mai pun 100 - 200 la placa, poate gasesc un model ATX si eventual sa reduc din placa video ... sau poate suplimentez bugetul Posted Image
Bine ca nu ai pus 90.000 la buget. Plecai de aici convins ca un Titan si i7 is minimale pentru Sims.

Bagi 15-17 milioane in placa de baza, procesor, memorii, ssd si o placa video. Restul ii depui la banca si ii folosesti peste 3-4 ani la o configuratie asemanantoare.
Nu pun exemple pentru ca stric locul de joaca al copiilor, dar sub 20 milioane iti upgradezi sistemul mult peste pretentiile tale. Eventual, restul banilor ii folosesti pentru un monitor cu diagonala mai mare.


Mai georgik, gtx 970 isi pune Patru Ochi, kinderul care sta toata ziua cu nasul in joace, nu un gamer accidental si nepretentios.

Edited by VanDerRo, 05 June 2016 - 04:00.


#14
rechinica

rechinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 02.11.2006
Actualul sistem (upgradat acum 5-6 ani) schioapata destul de serios....nu sunt un gamer impatimit, dar daca vreau sa joc un shooter aparut recent nu vreau sa mearga c0u setarile pe minim sau deloc (ca nu are nu stiu cat ram sau direct x sau nu stiu ce procesor. 1000 lei nu inseamna foarte mult la o investitie care sper sa isi faca treaba cel putin tot atat car sistemul actual, iar kinder am, unul de 7 ani care butoneaza calculatorul mai ceva ca mine. Pe scurt ma gandesc sa iau acum carcasa, sursa, placa de baza, procesorul si evetual memoriile si placa video si Ssd ul mai tarziu. Am inteles ca sursa nu e o.k...ceva propuneri, avand in vedere si ceeintele unei placi video gen r9 sau gtx970
L.E Carcasa actuala e din tabla solida dar acumuleaza mult praf si nu prea permite un wm decent, e cam inghesuita, iar sursa a cam mers destul de mult si cu toate ca a fost scumpa si e full modulara nu as risca cu componente noi. De aceea m-am gandit sa iau unele noi, nu caa nu as avea ce face cu aprox 600 lei

Edited by rechinica, 05 June 2016 - 07:14.


#15
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Ti-am pus mai jos o lista. Acum sa o iau pe rând.

1. Procesor.
6500 nu merita 200RON in plus, in TURBO este aproape identic cu 6402P in Turbo. Iar grafica integrata mai slaba a lui 6402P nu te intereseaza oricum vrei placa video dedicata

2. Carcasa.
Cea din lista ta desi este mATX este mare la dimensiuni. Ti-am pus o Zalman format ATX care nu-i cu mult mai voluminoasa decât N200 dar macar va fi mai aerisita.
http://www.pcgarage..../1158263,723555

3. Sursa
Au spus colegii acea CM nu-i mare smecherie, ti-am pus  o sursa Seasonic (nemodulara dar in carcasa Zalman se pot aranja foarte bine cablurile) 5 ani garantie.

4. SSD
Unul mai mic, WIN + Office + diverse ocupa 40GB, mai este loc de un joc mare sau 2 mici restul le tii pe HDD. Daca vrei neaparat de 240GB nu sunt impotriva.

5. Placa de baza
Este nitel mai saracuta la mufe dar macar este mATX veritabil (24,3x20,6 cm) fata de Gigabyte care-i un flexATX (22,6x17,4 cm) si chiar este cam inghesuita.

6. Memorie
Mergi pe 8GB RAM când vei avea nevoie de 16 este cel mai simplu lucru sa adaugi inca o placuta (identica daca se poate).

7. Placa video
Ai mai jos un review (pe 1080p FPS vor fi mai mari).
http://www.kitguru.n...ro-380x-review/
http://www.tweaktown...iew/index6.html

Dar am pus-o in lista mai mult sa nu cheltui bani aiurea. TE SFATUIESC sa astepti RX 480 (29 iun lansare) a carui varianta de 4GB GDDR5 va fi la 1200-1300RON dar performante de R9 Fury.

http://www.pcgarage....shlist/1845216/

Edited by paulicamic, 05 June 2016 - 08:47.


#16
rechinica

rechinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 02.11.2006
Mersi de sfaturi...nu cunosteam diferenta intre 6500 si 6402p, dar daca e insesizabila in cazul utilizarii unei placi video dedicate atunci o sa merg pe 6402p. La sursa e o.k o sa merg atunci pe seasonic...am akes carcasa aia pentru ca e mai sobra si din com. am dedus ca ventilatoarele sunt o.k. (mai silent) si e destul de aerisita...daca spui ca zalmanul ala e mai bun si mai aerisit o sa studiez...cu placa video mai astept pana apar noutatile...

#17
VanDerRo

VanDerRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.05.2016

View Postrechinica, on 05 iunie 2016 - 07:05, said:

Am inteles ca sursa nu e o.k..
Ba e foarte ok, chiar daca e veche. Nu a fost cine stie ce stresata de sistemul tau si oricum e plina cu protectii.
Ca orice alimentator, poate sa functioneze impecabil si 10 ani.
Memoriile si SSD-ul sunt obligatorii acum, altfel degeaba ai i5 si nu stiu ce placa video potenta daca stau un 2 GB RAM si un hard imbatranit.


Pastreaza carcasa si sursa. Ca masura antipraf, gasesti filtre ieftine in comert.

Edited by VanDerRo, 05 June 2016 - 09:06.


#18
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Cu placere. Am atasat un tabel cu frecvente stock si Turbo (functie de numarul de nuclee care "se accelereaza").

Attached Files

  • Attached File  proc.jpg   136.66K   14 downloads


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate