Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Decodare DTS - Mai multe metode

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
SkyHunter

SkyHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.04.2008
Am cautat deja de cateva zile solutii pt decodarea DTS-ului dar inca nu am gasit informatiile pentru provocarea cu care ma confrunt acum.

Provocarea este urmatoarea:

1. Se exclude folosirea unui pc/laptop si a cablului HDMI

2. Am un tv cu intrare usb si iesire optica dar care nu decodeaza DTS-ul... deci, am imagine dar nu si sunet.

3. Chiar daca tv-=ul are iesire optica si pe statia 5.1 scrie DTS... tot nu am sunet (deci nici la boxele tv-ului si nici la statie nu ajunge vre-un semnal pe care aceasta sa il decodeze prin cablul optic)


Ce variante am ca sa vad filme full hd si sa am sunet?

Prima varianta ar fi achizitionarea unui media player si de-acolo sunet la sunet si video la video... mai exista si alta varianta de decodare folosind doar cele mentionate mai sus? Excluzand laptop/ pc....

Sau singura varianta pe care o am este doar prin achizitionarea unui media player si cam asta ar fi solutia?

Multumesc.

#2
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Te uiti doar la filme care au sunetul AC3, nu DTS.

Edited by epuru, 04 May 2016 - 22:35.


#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
sau recodezi filmele cu sunet dts in ac3

#4
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
PopCorn MKV AudioConverter
MKV-urile cu DTS le transforma in MKV-uri cu AC3.
Folosesc de 5 ani si nu pierzi din calitatea imaginii sau a sunetului, pe un sistem 5.1.
TV-ul meu e din 2009, hard extern + cablu optic din tv in home cinema.
Bafta!

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
pai ai doua metode mari si late:

software:
cum a scris si socrate, folosesti un soft care sa-ti converteasca sunetul DTS in AC3, sau cauti direct filme cu AC3.

hardware:
cumperi un mediaplayer din care trimiti direct sunetul in reciver, asa cum spuneai.

trebuie doar sa te hotarasti care te coafeaza mai mult. daca esti mic "consumator" de filme probabil ca prima, daca esti mare "consumator" - a doua.

#6
SkyHunter

SkyHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.04.2008

Deci pana acum solutia ar fi ori sa modific fisierul care contine DTS in alt format.... ori... media player/dvd etc?

Ma gandeam ca poate mi-a scapat mie vre-un cablu de care nu am auzit si se poate face ceva cu statia aia pe care scrie ca decodeaza dts... dar cred ca nu ajunge semnalul pana la ea ca sa il decodeze.


EDIT:


A 2-a varianta... adica un media player e 200 lei si cred ca timpul care se pierde cu decodari merita inlocuit cu 2-3 lei cota din media player pentru lenea pe care ti-o ofera :)


dar nu vroiam sa sar repede sa achizitionez ceva si dup-aia sa vina cineva la mine si sa zica: ba esti prost?! se putea cu cablu ala sau eu stiu ce chestie care costa 30 de lei :)


Edited by SkyHunter, 04 May 2016 - 23:24.


#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
aplici metoda soft pana te plictisești/enervezi/ai banii si atunci o să-ți cumperi un mediaplayer ...

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
pai daca televizorul nu decodeaza el si nici nu trimite ca atare ca sa decodeze reciverul nu prea mai ai variante.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 SkyHunter, on 04 mai 2016 - 23:21, said:

Ma gandeam ca poate mi-a scapat mie vre-un cablu de care nu am auzit si se poate face ceva cu statia aia pe care scrie ca decodeaza dts... dar cred ca nu ajunge semnalul pana la ea ca sa il decodeze.


Statia decodeaza dar TV-ul nu suporta DTS si nu face nici pass through deci nu-l prelucreaza ca sa-l poata trimite mai departe la home cinema.

Edited by andreic, 05 May 2016 - 01:20.


#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
O alta varianta mai practica ar fi sa achizitionezi un Raspberry Pi 3, astfel ai un minipc conectat la TV ce pe langa functia de media player mai poate face si altele (inclusiv navigare light pe internet).

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Achizitionarea unui mediaplayer sau a unui HTPC-mini pc(chiar mai indicat) e obligatorie. Playerele incorporate in TV-uri sunt de obicei foarte slabe.
Atentie la model ,ce formate A/V decodeaza! A patit un amic care si-a luat un mediaplayer si dupa o luna a vazut ca au aparut modele chiar mai ieftine ,inclusiv cu suport pt. H265/HEVC si VP9(noile formate video ce se pare ca vor deveni standard)

Edited by edigee, 05 May 2016 - 09:40.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
eu folosesc un Raspberry pi 2 pe post de mediacenter pe tv, dar am ezitat sa-i recomand ca ii mai trebuie la el card, alimentator, cabluri, o placuta HiFiBerry Digi+ ca sa aiba si iesire optica, o cutie care sa incapa raspberry pi-ul si placuta, sa se priceapa sa instaleze openelec pe el si sa mai faca niste setari ca sa vada placuta hifiberry. pe final nu-i chiar ieftin, ai un pic de treaba ca nu-i o chestie care sa functioneze out of the box, avantajul ar fi ca ai kodi pe televizor si operezi toata cosmelia de pe telecomanda televizorului, nu mai ai doua telecomenzi.

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
La tine depinde de mai multe aspecte si trebuia sa dai deatalii clare.
-In primul rand despre ce DTS discutam? E una DTS antic simplu si cu totul alta DTS-ul High Resolution care e prezent in majoritatea MKV de calitate cu Remux din BD-ul original.
-Despre ce TV discutam?
-Despre ce receiver Discutam?
Pe optic nu se poate transmite decat DTS simplu.
Madiaplayer-ele din TV-uri sunt slabe si au mari probleme de compatibiltate cu noile codecuri Audio-Video.Foarte multe nu se descurca nici macar cu DTS simplu.
Pentru noile formate iti trebuie Receiver actual cu HDMI  si un mediaplayer/HTPC extern sau macar un BDplayer cu mediaplayer inclus.
Eu folosesc un HTPC pe care rulez Power DVD,Kodi,Stereoscopic player,VLC si MPC-HC + filtre si pot sa redau orice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate