Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Upwork si site-ul de freelancing..

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Buna.
Am ajuns sa imi fac cont pe unul din acest site-uri de profil cu scopul de a materializa atat cunostintele dobandite cat si timpul liber avut la dispozitie. Nu sunt deloc experimentata in genul acesta de abordare si de aceea as vrea sa ma ajutati cu ceva remarci (utile) pentru o experienta cat mai reusita.
1. In primul rand ar trebui sa incep cu proiecte deloc complicate..dar nu stiu ce pe criterii esti selectat fiind la inceput.
2. Modalitatea de plata cred ca fi paypal.. nu am inca un cont, ce riscuri ulterioare sunt?

pana acum, astea ar fi nelamuririle, daca mai apar..le trec pe parcurs.
Multumesc pentru contributie :)

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ce aptitudini ai? Care sunt competentele tale?

#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Autodesk Inventor si Photoshop/Illustrator.

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
ce faci in Photoshop ?

#5
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postcammelia08, on 04 mai 2016 - 21:41, said:

1. In primul rand ar trebui sa incep cu proiecte deloc complicate..dar nu stiu ce pe criterii esti selectat fiind la inceput.
2. Modalitatea de plata cred ca fi paypal.. nu am inca un cont, ce riscuri ulterioare sunt?

E greu la inceput pana iei cateva proiecte sa-ti faci un rating, astfel viitorii clienti sa vada ca esti de incredere, upwork-ul este fostul elance, iar mi se pare ca politica lor noua, spune ca-ti ia si ei comision din suma incasata, apoi suma poate sa-ti fie livrata pe paypal sau direct in contul tau ( de a doua varianta nu sunt sigur).Ar mai fi de precizat faptul ca pe paypal daca nu-ti verifici contul la ei, ai limita de vreo 2500 euro pe an, asa ca ai face bine sa-ti faci contul verificat sa fii in regula in cazul in care depasesti suma asta.

Restul chestiilor le mai prinzi pe parcurs, spor.

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
@camelia

Si eu am prins ceva proiecte pe freelancer.com
Confirm ceea ce a spus catalin. La inceput iti va fi foarte greu sa prinzi ceva proiecte daca nu ai un feedback. Trebuie sa arunci tot timpul un ochi pe proiecte, sa fi dispus sa participi la contest-uri si chestii de genul. Eu primul proiect l-am prins pentru ca am lasat la pret foarte mult doar pentru a avea un feedback. Pe mine m-a ajutat si site-ul/portfolio dar totusi, primul proiect l-am prins la 2-3 luni de la inscriere. Am facut cateva proiecte pe freelancer, apoi am inceput sa primesc proiecte din alte parti si nu am mai dat atentie acestui website, dar daca imi reusesc planurile pe care le am in gand, o sa revin pe freelancer Posted Image

Quote

2. Modalitatea de plata cred ca fi paypal.. nu am inca un cont, ce riscuri ulterioare sunt?

1. Sa ceri tot timpul un procentaj inainte de a incepe treaba. Gen : 30% cand te apuci, 30% la mijlocul proiectului iar 40% la predare. Daca clientul stramba din nas la chestia asta , sa nu insisti, cauti pe altcineva
2. Daca vreun client te ameninta ca iti lasa un feedback negativ doar ca sa ii mai faci ceva in plus pe langa intelegerea initiala, faci un print screen si contactezi support-ul de la freelancer.com (am dat peste trompete de genul)
3. In ziua in care primesti bani pe contul de freelancer, sa faci imediat transferul catre paypal. Am vazut cazuri in care userii au ramas cu bani multi blocati pe contul de freelancer. Nu stiu a cui a fost vina (user sau administratia website-ului) dar e mai bine sa fi prudenta

Odata ce ai chiar si 2 review-uri, iti va fi mai usor sa iei si alte proiecte Posted Image . Chestia e sa ai un portfolio bun si sa stii cum sa abordezi clientul

Edited by Andreysc7, 05 May 2016 - 00:15.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Portofoliul se face usor. Iti faci cont si de buyer de pe care iti dai singur proiecte contului de bider si apoi review-uri.
Cat despre cum sa te organizezi si cum sa te pazesti pe astfel de site-uri, se gasesc informatii cu toptanul pe net.
Cat despre metode de retragere exista payoneer si altii.

Edited by Friskey, 05 May 2016 - 03:04.


#8
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011

View Postcristirg, on 04 mai 2016 - 23:05, said:

ce faci in Photoshop ?

De la interfete de site-uri (webdesign) pana la logo-uri si alte nebunii, am facut si mici animatii esti interesat de ceva Posted Image ?

Andrey, si cam cum decurge totul in linii mari? Submit proposal alaturi de altii.. te alege pe tine(pe baza a ce?), urmeaza o discutie cu clientul (ce mijloace?), iti ofera sursa si te apuci de treaba..termini si ii livrezi (ce/cum?..produsul final cu watermark Posted Image ?)..ii mai modifici una,alta si apoi ii trimiti finalul? Plata cand se face?

Edited by cammelia08, 05 May 2016 - 20:30.


#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
1. pai cand vezi un proiect care te intereseaza, licitezi , ai un anumit numar de bids pe zi . Iti poti face un cont premium daca vrei mai multe.
2. Cand licitezi, ai mai multe casute  in care pui : suma pe care o ceri, in cate transe, si ai si o casuta in care ii lasi un mesaj clientului
3. Acolo in casuta aceea unde ii lasi mesaj, incerci sa te "vinzi". De multe ori e bine sa ii explici si etapele care vor fi facute si care justifica si pretul pe care il ceri
4. Daca el e interesat, te va contacta

daca totul e ok si iti raspunde si vrea ca tu sa apuci de lucru, el iti va acorda acel proiect tie. Nu incepi pana nu primesti notificare al acestui lucru. Odata ce proiectul ti-a fost acordat, te apuci de lucru dupa ce ai primit prima parte din bani si cand il termini , nu ii dai produsul final pana nu ai toti banii, dar daca nu vor fi probleme pe parcurs in ceea ce priveste partea financiara, inseamna ca si la final va fi ok :) , dar e mai bine cu watermark iar dupa ce ai toti banii , ii trimiti template-ul :)

La numaru 2, unde am zis de transe. Plata se face instant. Eu cand am proiecte cer un procentaj inainte, unu la mijloc si altul la final

#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
In regula.. si in cazul unui model 3D (3ds max) ce ii trimiti prima oara? O masina fara roti Posted Image ? Poate o sa iti spuna ca nu ii place si ar dori sa renunte (poate renunta pe parcurs?), sidesi..doar rotile ii lipsesc la momentul cu pricina, le obtine prin alte mijloace.. Stiu, dezbat niste situatii probabil abstracte dar cred ca se pot intampla..
E si un sistem bazat pe rating iar clientii cu vechime si istoric cred ca sunt cei mai atractivi..

Si nu in ultimul rand.. cum ti s-a parut concurenta, acerba? Atat la nivel calitativ cat si la capitolul pretentii banesti :) .

Edited by cammelia08, 05 May 2016 - 20:48.


#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
daca are nevoie de un model 3d ii trimiti o randare, un wireframe , clay render, etc .. nu ii trimiti modelul pana la final.
sincer nu am intalnit pe nimeni care sa renunte pe parcurs, chiar nu stiu cum se rezolva chestia asta si la fel si cu exemplul cu rotile, nu am intalnit astfel de probleme. Normal (si logic) e sa te plateasca pentru ce ai vorbit initial cu el si cred ca el e obligat sa te plateasca atat cat ai cerut

De concurenta nu stiu ce sa zic. Pe partea 3D sunt tot felul de persoane ciudate, pakistanezi si indieni care aveau la portfolio lucrari ce apartin lu Daniel Simon sau alti designeri cunoscuti. Aveau peste 100 de reviews si toate 5 stele. Din cand in cand mai vedeai un rating de 1 stea si acolo a comentat clientul ca si-a luat teapa. Sincer nu prea imi bat capul cu concurenta. Eu stiu ce pot face, asta ii prezint clientului insa decizia o ia el Posted Image

SA NU UIT :

Vezi ca pe freelancer.com , atunci cand primesti un proiect, eu iti iau automat un procentaj. Fara intrebari si chestii de genul : daca ai cont in paypal iti iau direct, daca nu , iti iau la terminarea proiectului

Ai grjia si la chestii de genul, sa nu te bagi la proiecte mari. Daca esti destul de buna in ceea ce faci, nu o sa mai ai nevoie de freelancer.com . Cel mai bine e sa ai un website al tau, un portfolio  si sa iti postezi lucrarile peste tot. Se vor gasi persoane care sa te contacteze ;)  :

https://omnipresentw...ncer-com-staff/

Edited by Andreysc7, 05 May 2016 - 21:07.


#12
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
A si sa nu uitam de indieni, ca tot a amintit andrei, care strica piata, lucreaza pe 10$ o animatie 360 de 37 de frame-uri, ceea ce e very low, dar na, trebuie sa te descurci si cu astia, ce sa faci, nu-i poti da la o parte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate