Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

HiMedia Q100/Q30/Q5Pro/Q10Pro Android 7.0 Box TV

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1004 replies to this topic

#181
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postdaniel0k, on 28 august 2016 - 18:22, said:

imi cer scuze pentru ca ma bag ca musca in lapte.

imi puteti recomanda varianta mai buna intre:

himedia q10 pro
si
minix neo u1

intre cele doua din pctul meu de vedere marele avantaj il are himedia pt ca are suport HDD insa am vazut intr-un review ca are probleme cu unele fiisere video de 23,98 FPS (cum sunt majoritatea filmelor). mai jos linkul:
https://www.avforums...er-review.12668

as alege totusi himedia ...

pls ajutor Posted Image
Himedia, vezi limitari si discutii la
http://forum.kodi.tv....php?tid=221407
http://forum.kodi.tv....php?tid=265888
Nu e litera de lege insa oamenii aia chiar au testat mai multe aparate.
q5pro chiar are pret bun la emag.
Minix are suport bun oficial (la Himedia e neoficial, futeko+Cristian Stoica) dar are unele limitari, vezi:
http://www.minixforu...ums/neo-u1.137/
http://forum.kodi.tv...ht=minix neo u1
Nota: HDR nu merita luat in considerare pe Himedia sau orice alt player Android cu exceptia Nvidia Shield, nu exista nici o sursa oficiala/legala pe care sa o redea si din cate stiu rip-uri de HDR cu rezultate bune nu exista (heck, nici TV care sa redea corect HDR nu prea sunt dar asta e alta discutie).

#182
daniel0k

daniel0k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.02.2016
multumesc frumos pt raspuns Hansolo. Din ce spui trebuie sa inclin catre Minix, insa:

- singurul mare dezavantaj pe care il are (pt mine vbesc) este faptul ca nu are HDD Bay (dar e ok daca rezolv pct-ul 3 de mai jos - "Ce vreau").

Ce am:
1. Un PC decent in dormitor
2. In living TV-ul (4k Phillips - 55PUH4900)
3. Receiver Denon X-1000 (atentie! nu stie 4K nici macar pass-through) - vreau sa il folosesc doar pt amplificare audio
4. 2 Boxe Dali Zensor 3 + Sub Dali Concept

Ce vreau:
1. Sa pot folosi receiverul Denon doar pt amplificare sunet
2. Media player-ul sa poata reda Video pe TV (60 HZ in 4K - TV-ul are HDMI 2.0) si sa faca in acelasi timp pass-through doar pt Audio catre Receiver. Ar mai fi varianta ca mediaplayer-ul sa trimita audio+video in TV si sa fac pass-through direct din TV (merge, am incercat) insa pare ca TV-ul altereaza volumul cumva, as prefera sa rezolv asta direct din mediaplayer.
3. Sa fac streaming wifi de la PC-ul din dormitor prin mediaplayer pe TV-ul din living (via router).

aaaa .... se pot cele de mai sus cu Minix? Posted Image

Mercii mult!!!

Edited by daniel0k, 29 August 2016 - 20:14.


#183
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
O singura chestie, vezi ca Minix nu poate reda 3D MVC in full-resolution, doar la jumatate.
Pass-through de sunet HD stiu ambele.
Filmele sunt la 24p, mai exact 23.976, ambele playere redau corect, parca cu un plus spre Minix.
4k/60hz nu vei avea decat clipuri, doar Himedia reda asa ceva si doar conectat direct la TV, nu prin receiver. Poti scoate prin SPDIF sunet in receiver, altfel nu poti (decat cu un bluray 4k care are 2 iesiri hdmi). Evident, nu vei avea sunet HD dar la clipuri 4k oricum n-am vazut.
La nici unul din player nu vei avea Youtube 4k oficial (ci OGTube la Himedia sau alte variante la Minix, care se vor strica la orice update Youtube si trebuie sa gasesti fix), din nou aici doar Shield suporta oficial. Dar la Shield nu ai 3D-ISO.
Ai boxe/receiver bunicele, ti-ar mai trebui surround si la filme iti va placea mult sunetul HD, e diferenta mare fata de sunetul normal.
Partea cu streaming n-am inteles-o, eu la playerele din ograda (q5IV, Egreat R6A2) accesez direct HDD-urile PC, DLNA e o moscoleala la capitolul subtitrari. La Egreat ceva mai simplu (acces direct cu parola de admin fara share PC, exact cum as accesa in Windows un network), la Himedia deocamdata foldere shared Windows (ceva mai neintuitiva interfata dar merge).

#184
daniel0k

daniel0k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.02.2016
3D - interes zero.

4k/60hz: de ce doar HiMedia? si Minix are hdmi 2.0 ... sau ..?

nu am inteles exact ... minix poate face split: Audio - sa il trimita pass-through catre receiver pt a fi amplificat in boxe / Video - sa il trimita catre TV

legat de PC: exact, sa pot sa dau share la chestii din PC catre TV (prin wifi). daca ar merge sa faca stream si pt jocurile de pe PC (printr-o aplicatie android) ar fi super. sa ma joc pe tv-ul din living folosind resursele pc-ului din dormitor Posted Image

toata stima pt sfaturi!! Posted Image

Edited by daniel0k, 29 August 2016 - 20:48.


#185
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
4k/60hz tine de aplicatia YT si care doar la shield tv poate reda corect
La HiMedia si Minix aplicatia YT are niste "patch-uri" si care o data cu un nou upgrade al aplicatiei YT , aceasta revine la forma initiala/originala "nepatch-uita"

Indiferent ce mp conectezi la receiverul a/v , iesirea hdmi de la receiverul a/v sa o conectezi doar la intrarea hdmi cu "arc" a tv-ului
Astfel ca vizualizand din diferite surse externe a/v , vei avea sunetul de la receiver si video la tv
Folosind tv-ul vei avea sunet la receiver ( bine inteles facand comutarea audio necesara din tv ) prin "iesirea" hdmi de la receiver ( arc - audio return channel )

Cat despre "doleantele" tale legate de conexiunea wi-fi , eu zic sa "stai cuminte" fiindca
- tv-ul tau e un model 4k low-cost si ca atare nu dispune de wi-fi integrat
- ar trebui sa dispui de un router wi-fi dual band , de ce nu si wi-fi ac pt o conexiune wi-fi "capabila"
- de regula conexiunea wi-fi pe 2.4Ghz e "influentata" de anumiti factori "locali" ( cuptoare cu microunde s.a device-uri care folosesc aceasta banda/frecventa)
De aceea este indicat ca pt o conexiune wi-fi stabila , toate device-urile folosite la aceea conexiune sa fie "macar" dual band ( 2.4/5Ghz ) , cea ce in cazul tau sigur nu e asa
Mai bine ramai pe conexiunea normala cu cablu ( indicat este sa ai porturi gigabit la toate device-urile folosite ) , care e si conexiunea cea mai "buna/sfanta" , in rest.......

#186
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postdaniel0k, on 29 august 2016 - 20:47, said:

3D - interes zero.

4k/60hz: de ce doar HiMedia? si Minix are hdmi 2.0 ... sau ..?

nu am inteles exact ... minix poate face split: Audio - sa il trimita pass-through catre receiver pt a fi amplificat in boxe / Video - sa il trimita catre TV

legat de PC: exact, sa pot sa dau share la chestii din PC catre TV (prin wifi). daca ar merge sa faca stream si pt jocurile de pe PC (printr-o aplicatie android) ar fi super. sa ma joc pe tv-ul din living folosind resursele pc-ului din dormitor Posted Image

toata stima pt sfaturi!! Posted Image
Ma rog, daca ai interes 0 la 3D parerea mea e ca cel mai ieftin Shield e cea mai buna optiune:
- streaming de jocuri PC daca ai placa Nvidia la rezolutie limitata de wireless si placa video https://shield.nvidia.com/game-stream
- DRM in regula, deci ai Youtube 4k curat, ai Netlix 4k daca te intereseaza
- suporta redarea de orice fisier 4k.
Relativ la intrebarea ta cu Minix, ti-am dat un link unde au testat unii, ai si alt link: http://www.cnx-softw...o-u1-media-hub/
E vorba de unele fisiere 4k60p codate h265 10b.
Atentie, s-ar putea sa mai fie o chestie la Minix care sa te deranjeze, anume ca nu face bistream de LPCM sau AAC 5.1 decat ca stereo. AAC5.1 nu am nici eu la q5IV (q10 suporta) si ma deranjeaza destul de mult.
Cat despre Youtube 4k uite ce spune pe forumul oficial Minix un moderator: http://www.minixforu...ngs-on-u1.9632/
"Youtube App on Neo-U1 to play 4K video" => No, because the U1 don't support VP9...

In ce priveste Youtube 4k pe aceste playere, vezi discutiile incepand de la postul http://forum.softped...8#entry19265357

Edited by Hansolo, 30 August 2016 - 08:18.


#187
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Apropo, la subiectul topicului (q10pro) recomand un thread http://www.cnx-softw...0-tv-box-video/
E acelasi procesor, interesante sunt comentariile (am pus si eu unele intrebari).
wesk05, looun sunt si pe forumul Kodi si au testat cam toate playerele (q10, minin u1, shield, etc).

Edited by Hansolo, 30 August 2016 - 08:38.


#188
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Începând din acest moment se vor penaliza discuțiile care se abat de la subiect sau care atacă un utilizator direct sau indirect: 1 punct permanent și o lună suspendare.

#189
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Threadul a ajuns offtopic, poate un moderator muta din posturile respective pe aria care trebuie (mediaplayer Android).
@daniel0k, daca mai ai intrebari pentru mine poti sa mi le pui pe PM, eu pe topicul respectiv nu mai postez.

#190
johnursache

johnursache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.07.2008
Stie cineva unde se face configurare pentru cautare subtitrare in lb. romana din himedia player? Acum la cautare apar doar sub  in lb. engleza desi am setat default romana.
Am ultima versiune de firmware 1.07.

#191
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Pp ca te referi la kodi?

#192
dab78

dab78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.12.2015
Eu am ambele modele Minix U1 si Minix 8h plus. Pot spune ca intr adevar primesc ambele update uri si ruleaza tot ce se poate. Minix U 1 ruleaza si h.265 4k 10biti , l am încercat. In rest poti sa le atasezi un hdd extern si tragi de pe torrent fără grija.

#193
DORIN1979

DORIN1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.10.2007
De ce continua sa-mi apară Facebook și Skype la udate 1.0.7 chiar dacă le-am dezinstalare de vreo 3 ori pana acum?

#194
johnursache

johnursache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.07.2008

View PostThe_Cult, on 31 august 2016 - 23:07, said:

Pp ca te referi la kodi?
Este vorba de playerul nativ Himedia care ruleaza in Media Center. Are optiune de download subtitrare, numai ca aduce subtitrari in engleza (identic kodi).

#195
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
@DORIN1979
Asa au implementat cei de la Himedia pentru Chrome, Facebook, Kodi, Skype, YouTube, detalii futeko.

View PostDORIN1979, on 01 septembrie 2016 - 09:19, said:

De ce continua sa-mi apară Facebook și Skype la udate 1.0.7 chiar dacă le-am dezinstalare de vreo 3 ori pana acum?

@johnursache
Momentan suporta Engleza/Chineza bazat pe setarile de limba din Android.
Exista un beta care suporta multi language subtitle download detalii futeko.

View Postjohnursache, on 01 septembrie 2016 - 09:45, said:

Este vorba de playerul nativ Himedia care ruleaza in Media Center. Are optiune de download subtitrare, numai ca aduce subtitrari in engleza (identic kodi).

Edited by cristianstoica, 01 September 2016 - 09:57.


#196
adi_tca

adi_tca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.03.2007

View Postjohnursache, on 01 septembrie 2016 - 09:45, said:

Este vorba de playerul nativ Himedia care ruleaza in Media Center. Are optiune de download subtitrare, numai ca aduce subtitrari in engleza (identic kodi).

Pentru subtitrari in limba romana in Kodi:
- System - Settings - Video - Subtitles: (faci click pe settings level pana iti afiseaza "Expert" sau cel putin "Standard" ca sa poti vedea toate optiunile de mai jos)
-> setezi: Preffered subtitle language = Romanian (poti adauga si engleza)
-> Character set = Central Europe (windows) (optiunea e valida si in Kodi pt Android) -> pentru diacritice in romana
-> Languages to download subtitle for = Romanian
-> Defalut TV show service = Opensubtitles.org (eu pe asta il folosesc)
-> Default movie service = Opensubtitles.org (eu pe asta il folosesc)

Bafta

Edited by adi_tca, 01 September 2016 - 11:39.


#197
johnursache

johnursache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.07.2008
Multumesc CS!
Multumesc adi_tco! (era vb de playerul Himedia la care mi-a raspuns CS; folosesc deja aceste setari in kodi)

#198
adi_tca

adi_tca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.03.2007
Din comentariul tau de mai sus am avut impresia ca si in Kodi iti descarca subtitrari doar in engleza.
Ok, am inteles eu gresit,no pb... Oricum, informatia postata de mine poate folosi altcuiva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate