Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Produse depozitate la un "prieten" - refuză restituirea lor sau a contravalorii

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Salutare. Doresc să vă prezint problema unui prieten, poate reuşiţi să-i daţi un sfat prin intermediul meu. Prietenul meu şi-a cumpărat un teren pe care dorea să-şi construiască o casă. Mai întâi şi-a cumpărat blană şi s-a apucat de a face gardul. Şi-a turnat temelia la gard, folosind o parte din blană pentru cofrag şi a construit gardul. Din motive obiective, a oprit construirea casei, iar cantitatea de blană rămasă (7 mc de blană 4m x 20 cm x 2,5 cm) a depozitat-o la un cunoscut. Asta se întâmpla acum 3 ani. Între timp, acel cunoscut s-a apucat şi el de construit o casă, şi a folosit întreaga cantitate de blană. Acum prietenul meu are nevoie de blană sau măcar de contravaloare. A cedat 3 mc de la el, pe care i-a considerat "plata" pentru deranjul creat de spaţiul ocupat de blană, dar vrea măcar să-i plătească 4 mc. Însă acel cunoscut refuză orice discuţie pe această temă şi nu-i mai răspunde la telefon.
Are prietenul meu vreo cale legală să-şi recupereze paguba? De scandal nu poate fi vorba, deoarece prietenul meu este cadru militar şi riscă să aibă probleme la serviciu dacă se ajunge la violenţă. Vă mulţumesc pentru răspunsuri.

Edited by Silviugabriel1984, 04 May 2016 - 19:38.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
atata vreme cat a dat de buna voie produsul, dat ramane, fara "ceva" care sa dovedeasca acest fapt, e apa de ploaie doleanta lui de acum

#3
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Are martori doar când a urcat blana în dubă de la terenul lui, nu are martori când a descărcat-o la el. Doar familia cunoscutului, dar nu cred că se pot considera martori.

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Dupa 3 ani... adio.

Mare lucru nu ai ce sa faci, ala poate sa nu recunoasca ca sunt ale tale, sau poate sa recunoasca ca sunt ale tale dar sa spuna ca a fost o intelegere de donatie, schimb sau vanzare...

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
A platit chirie ? Daca nu, dupa 3 ani nu mai conteaza.

Edited by pasilla, 04 May 2016 - 19:47.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Din DEX

BLÁNĂ, (I 2, II) blăni, (I 3), blănuri, s. f. I. 1. Părul sau lâna care acoperă pielea unor animale. 2. Piele de animal cu păr cu tot, prelucrată. 3. Haină îmblănită; haină confecționată din blană (I 1). II. (Pop.) Scândură groasă. [Pl. și: (I 2) blănuri] – Din bg. blana.

#7
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015

 Silviugabriel1984, on 04 mai 2016 - 19:42, said:

Are martori doar când a urcat blana în dubă de la terenul lui, nu are martori când a descărcat-o la el. Doar familia cunoscutului, dar nu cred că se pot considera martori.
Posted Image "Case closed" :excl: nu mai are ce sa pretinda, singura solutie e ca pe viitor intr-o situatie ipotetica in care acel "fost pretin"/"vecin mai indepartat" va avea nevoie de ajutorul "a-micului" tau, amicul tau sa-l taxeze si pentru paguba cu scandurile respective, alta solutie omeneasca neviolenta nu existaPosted Image

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru initiator

Pentru linistirea prietenului tau,spune-i ca daca n-are nici un fel de dovada pentru acele scanduri,nu are nici o baza legala de a cere returnarea.
Tot ce poate face,neofial,este sa-l bage in masa pe "cunoscut".
Nu-i o pierdere mare,dar mai bine daca nu forteaza nota.

#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Singurul lucru legal pe care il poate face e sa fie mai atent când isi alege prietenii.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Vă rog nu postați pe Juridice dacă nu aveți nimic de spus pe subiect sau dacă aveți chef de glume.
Mulțumesc.

Edited by althea, 06 May 2016 - 13:18.


#11
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Uneori daca au grosimea de peste 2 cm se denumesc si "dulapi", "palanci"(plural) sau "dulap", "palanca" (singular)

#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Data viitoare sa inchirieze un storage facility, dar va iesi mai scump.

Edited by vubiv, 04 May 2016 - 20:00.


#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010
Floare rara seriozitatea...

In momentul in care 'prietenul' da cinstea pe rusine nimic nu-l impiedica pe cel in cauza sa faca la fel, sunt metode 'finute'. Scopul scuza mijloacele.

S-a precizat de la inceput ceva despre chirie? In totalitate? Iti dau in grija casa si dupa trei ani ramai cu ea?

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se utilizeaza termenele  blana , dulapi ...pentru anumite dimensiuni de masa lemnoasa din care se pot taia ulterior produse din lemn mai mici .
Legat de problema " prietenului " , totul tine de cel care le-a avut in custodie. Daca acela refuza discuta , lemnul este pierdut . Prietenii sunt greu de gasit si destul de usor de pierdut . Amicul tau a luat o lectie valoroasa si , poate , data viitoare nu va mai avea asa multa incredere in oameni pe care nu ii cunoaste destul de bine .

Edited by JurasikMan, 04 May 2016 - 20:02.


#15
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
@initiator - plangere penala pentru abuz de incredere.

Quote

Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii
Art. 238
Abuzul de încredere
(1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Te constitui parte civila cu contravaloarea celor 4 mc de scandura. Din ce vad pe net, metrul cub este cam 600 RON, deci 2.400 RON paguba totala, este totusi un salariu pe o luna.

Il cheama la Politie, da niste declaratii, ii cheama si familia ca martori, sa se duca toti sa minta daca ii tine. Mai devreme sau mai tarziu o sa vina la tine sa ceara sa va impacati, sa iti dea cei 2.500 de lei si sa retragi plangerea.

#16
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Mulţumesc de răspunsuri. O să-i transmit să consulte un avocat înainte de a face ceva. Şi mă scuzaţi că am folosit blană în loc de scândură, şi am stârnit zâmbete, deşi  văd că în Dex există această denumire ca variantă populară (sau din popor, nu ştiu exact). Nu s-a discutat de plata vreunei chirii, l-a rugat doar să o ţină la el în curte. A decis el să lase 3 mc de la el, poate îl înduplecă.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Silviugabriel1984, on 04 mai 2016 - 20:46, said:

Mulţumesc de răspunsuri. O să-i transmit să consulte un avocat ĂŽnainte de a face ceva. Şi mă scuzaţi că am folosit blană ĂŽn loc de scândură, şi am stârnit zâmbete, deşi  văd că ĂŽn Dex există această denumire ca variantă populară (sau din popor, nu ştiu exact). Nu s-a discutat de plata vreunei chirii, l-a rugat doar să o ţină la el ĂŽn curte. A decis el să lase 3 mc de la el, poate ĂŽl ĂŽnduplecă.

e corect blana ca si dulap[i].

#18
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 vubiv, on 04 mai 2016 - 19:59, said:

Data viitoare sa inchirieze un storage facility, dar va iesi mai scump.

Nu se obișnuiește în România să plătești pe spațiul de depozitare mai mult decât contravaloarea bunurilor depozitate.

Cică storage facility...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate