Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Card receptionare programe TV ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Buna ziua tuturor,

Am urmatoarea problema: maica-mea (55 de ani, experienta nula intr-ale gadgeturilor din gama televizoare) si-a cumparat un televizor ( Philips 22 PFx4000 zice ea ca scrie pe certificatul de garantie, desi eu nu am gasit pe Internet acest model ... este posibil sa fie acesta http://www.mediagala...ps-22pht4000-12 ) si acum vrea sa receptioneze o serie de canale suplimentare - a mers la UPC si acolo au intrebat-o daca televizorul are slot pentru card sau va fi nevoie sa i se instaleze un mediabox, ceea ce nu stie. Va rog sa ma ajutati spunandu-mi unde trebuie sa ma uit la specificatiile televizorului ca sa imi dau seama daca are acest slot pentru card sau nu ... eu nu pot sa o ajut, deoarece nu am televizor - ma dezgusta laturile de pe toate programele TV, asa ca sunt foarte fericit sa urmaresc ce ma intereseaza pe PC.

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Aici: http://www.mediagala...ps-22pht4000-12, la Specificații produs, pe ultimul rând, la sfârșit, scrie CI+.
Asta înseamnă că televizorul poate recepționa canalele „codate”.
Mama ta va trebui să comande la UPC un modul de acest fel.

Edited by Mircel, 04 May 2016 - 18:28.


#3
valy277

valy277

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 04.01.2013

View Postmurilexix, on 04 mai 2016 - 18:20, said:

Buna ziua tuturor,

Am urmatoarea problema: maica-mea (55 de ani, experienta nula intr-ale gadgeturilor din gama televizoare) si-a cumparat un televizor ( Philips 22 PFx4000 zice ea ca scrie pe certificatul de garantie, desi eu nu am gasit pe Internet acest model ... este posibil sa fie acesta http://www.mediagala...ps-22pht4000-12 ) si acum vrea sa receptioneze o serie de canale suplimentare - a mers la UPC si acolo au intrebat-o daca televizorul are slot pentru card sau va fi nevoie sa i se instaleze un mediabox, ceea ce nu stie. Va rog sa ma ajutati spunandu-mi unde trebuie sa ma uit la specificatiile televizorului ca sa imi dau seama daca are acest slot pentru card sau nu ... eu nu pot sa o ajut, deoarece nu am televizor - ma dezgusta laturile de pe toate programele TV, asa ca sunt foarte fericit sa urmaresc ce ma intereseaza pe PC.

Acest tv philips are ci+ deci tu trebuie sã ceri un smart card de la ei si sa te abonezi la ei la un pachet de programe pe care îl doresti.

#4
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Scrie la specificatii ca are CI+. Acum daca este si certificat UPC verifica aici

#5
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
Nu e musai sa fie certificat ca sa fie compatibil. Poate sa fie compatibil chiar daca nu iti aranjeaza posturile in ordinea de pe mediabox.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Ia mediaboxul ala de la UPC ca oricum tot trebuie sa platesti in plus chiar daca iei doar cardul CI+ si ai rezolvat priblema, nu e mare scofala cu tv-ul compatibil, ca tot trebuie sa platesti, doar eviti alta telecomanda in plus

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmurilexix, on 04 mai 2016 - 18:20, said:

Buna ziua tuturor,

Am urmatoarea problema: maica-mea (55 de ani, experienta nula intr-ale gadgeturilor din gama televizoare) si-a cumparat un televizor ( Philips 22 PFx4000 zice ea ca scrie pe certificatul de garantie, desi eu nu am gasit pe Internet acest model ... este posibil sa fie acesta http://www.mediagala...ps-22pht4000-12 ) si acum vrea sa receptioneze o serie de canale suplimentare - a mers la UPC si acolo au intrebat-o daca televizorul are slot pentru card sau va fi nevoie sa i se instaleze un mediabox, ceea ce nu stie. Va rog sa ma ajutati spunandu-mi unde trebuie sa ma uit la specificatiile televizorului ca sa imi dau seama daca are acest slot pentru card sau nu ... eu nu pot sa o ajut, deoarece nu am televizor - ma dezgusta laturile de pe toate programele TV, asa ca sunt foarte fericit sa urmaresc ce ma intereseaza pe PC.

De ce ar avea nevoie cineva care habar n-are de existenta acestuia, de card,respectiv de media box?
Ajunge daca bagi cablul in TV si ai o gramada de programe.

#8
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
Esti abonat upc ? Eu nu cred. Care e gramada aia de programe pe care o prinzi tu daca iti bagi cablul in televizor ? 60 de canale si alea de baza iar omul vrea sa plateasca pentru extraoptiuni care necesita decodare.

Ai scris ca sa vorbesti si ai vorbit fara sa gandesti.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Mai intai are nevoie de slot CI+. Doua poze sunt chiar aici pe forum in acest post <http://forum.softped.../#entry13966536>. De mentionat ca unele modele de televizoare, ca sa iasa ultrasubtiri, nu au slotul ca atare ci pe spate au un locas unde se monteaza un adaptor si abia in acel adaptor se insereaza CAM-ul primit de la UPC/ RDS. Prin manual/ specificatii trebuie sa apara ‘Slot CI+’; uneori zice doar ‘CI’, dar daca e un model suficient de recent mai mult ca sigur e de fapt CI+.

Mai apoi are nevoie de tuner DVB-C. Sa caute prin manual/ specificatii. Daca e deja conectat la cablu sa vada daca are posibilitatea de scanare pentru ‘Cablu digital’ (NU ‘antena’ ca ar insemna DVB-T/T2 care nu ii foloseste pentru UPC).

Daca nu te descurci, sa se uite pe spatele televizorului si/sau pe cutie unde ar trebui sa existe o eticheta cu modelul exact si posteaza-l aici. Il gasim noi undeva pe internet…

#10
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
A dat omul televizorul si oricum orice televizor nou are tuner si slot ci+... il bagati aiurea in ceata cand treaba e deja rezolvata, nu trebuie decat sa se duca la orice caserie UPC si sa ceara un smartcard.

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
@gigsnet: ‘L-a dat’, sau poate ca nu… Link-ul este catre un PHT, in timp ce in primul post e vorba de un PF<ceva> (probabil acel x insemana ‘nu stiu exact ce’). Philips are multe modele cu PF<ceva>. Pe site am gasit 3 modele PFx cu diagonala de 22"<http://www.philips.r...ory.p-grid-icon>.

#12
valy277

valy277

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 04.01.2013

View Postsags, on 04 mai 2016 - 20:15, said:

@gigsnet: ‘L-a dat’, sau poate ca nu… Link-ul este catre un PHT, in timp ce in primul post e vorba de un PF<ceva> (probabil acel x insemana ‘nu stiu exact ce’). Philips are multe modele cu PF<ceva>. Pe site am gasit 3 modele PFx cu diagonala de 22"<http://www.philips.r...ory.p-grid-icon>.
Link-ul pe care la dat el te duce exact la modelul tv-ului și acolo gãsești toate specificatiile lui,care are de toate e full hd are CI+, DVB - T / C, DVB-S/S2

Edited by valy277, 04 May 2016 - 20:40.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013

View Postmurilexix, on 04 mai 2016 - 18:20, said:

‌ Philips 22 PFx4000 zice ea ca scrie pe certificatul de garantie, ... este posibil sa fie acesta http : //www.mediagala...ps-22pht4000-12 ) …
Am subliniat ceea ce nu se potriveste si dubiul. Link-ul nu corespunde cu ceea ce ar fi in certificatul de garantie.

Pe de alta parte, si ca sa nu o mai lungim atata, sunt de acord ca orice televizor ‘curent’ cam are si tuner DVB-C si slot CI+. Totusi diagonala mica m-a facut sa ma intreb daca nu e un asa zis ‘monitor tv’, si atunci ar fi putut sa nu aiba tuner DVB-C si/sau slot CI+. De aceea i-am scris mai in detaliu la ce sa se uite…

Edited by sags, 04 May 2016 - 21:31.


#14
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Cred ca modelul este 22 PFK 4000 ... angajatul care a completat certificatul de garantie s-a grabit si probabil din acest motiv "K"-ul seamana cu un "X".

Deci, televizorul are slot CI+ ... multumesc tuturor pentru raspunsuri, in special lui sags, gigsnet si feribalint.

#15
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
Sa te bucuri de el si de serviciile tv :)

#16
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Merci, dar asa cum am mentionat, maica-mea se va bucura de televizor; eu prefer PC-ul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate