Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Galaxy S6 vs Iphone SE

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

Am observat ca de curand a aparut Iphone SE, un telefon micut, foarte dragut, bazat pe acelasi hardware ca si Iphone 6s, cu o camera foto exceptionala. De curand (2 saptamani) mi-am luat S6, fara sa tin cont de Iphone SE. Din ce am citit, Iphone SE pare net superior la S6. S-ar merita un eventual schimb intre ele ?

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
da' de 6s ai tinut cont?

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
In primul rand trebuie sa te gandesti bine daca vrei Android sau iOS, de asemenea dimensiunea ecranului este un factor de luat in calcul.

#4
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Iphone 6s era mult prea scump. Iar Iphone SE era exact ce vroiam. Micut si discret. Aceleasi specificatii ca 6s.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Da, dar sa nu iei versiunea de 16gb deoarece este insuficienta.

#6
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Camera foto daca nu ma insel e la fel ca la Galaxy S6, nu ?

#7
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostOClaudiu, on 04 mai 2016 - 11:02, said:

Camera foto daca nu ma insel e la fel ca la Galaxy S6, nu ?
Nu-i chiar la fel... vezi aici: http://www.gsmarena....2&idPhone3=6849 de exemplu "bilutele" alea colorate de pe abac sau ce-o fi ala... diferenta destul de mare... si vezi si aici: http://www.gsmarena....eview-1329.php\

Eu n-as schimba un galaxy s6 pe niciun iphone...

#8
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostOClaudiu, on 04 mai 2016 - 10:44, said:

Din ce am citit, Iphone SE pare net superior la S6.

Unde ai citit asta?

De pe GSMArena - iPhone SE vs Galaxy S6:

LTE Cat4 150/50 Mbps vs LTE Cat6 300/50 Mbps
LED vs SAMOLED
4" vs 5.1"
60.8% screen-to-body ratio vs 70.7% screen-to-body ratio
640 x 1136 pixels (~326 ppi pixel density) vs 1440 x 2560 pixels (~577 ppi pixel density)
Dual- Core vs Octa-Core
2GB RAM vs 3GB RAM (stiu iOS-ul e mai bine optimizat, dar din punct de vedere hadware S6 e peste)
12MPx vs 16MPx  (stiu megapixelii nu sunt tot, dar mai multi nu strica niciodata)
1.2 MP vs 5MP (frontala)
1624 mAh vs 2550 mAh battery

Asta sa in mare fara sa ma leg de toate detaliile. In cel mai rau caz sunt egale in unele aspecte (gen camera, fluiditate), dar in rest S6 il bate peste tot.
Daca iti place ecranul ala asa mic si te fascineaza ecosistemul Apple cu toate chestiile lor exclusiviste si scumpe, go ahead.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HUrzq0A5ZXc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by antinVidia, 04 May 2016 - 11:40.


#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007

View PostOClaudiu, on 04 mai 2016 - 10:44, said:

........et superior la S6. S-ar merita un eventual schimb intre ele ?

S6 iti ofera libertatea androidului daca esti un rebel....
Daca esti conservator si esti ingrijorat de securitate sau de pretul de revanzare atunci alege Iphone SE.

Eu ca si posesor de S6 iti spun franc ca nu m-as intoarce la un IPHONE SE (ecranul este mult prea mic !)

#10
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc de raspunsuri. Vazusem si eu un Iphone SE la Orange. Parea mic si finut. Dar S6 scoate niste poze absolut superbe. Nu mai folosisem niciodata IOS, si cum lumea il lauda in sus si in jos, ma gandeam ca fac o afacere buna.

#11
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Daca ai luat S6 din magazine cu 2200+ lei ai facut alegerea gresita cand mai puteai pune 100 euro si luai un iPhone 6S nou din anunturi. Sau mai puneai sub 100euro si luai un S7 nou din anunturi.
Daca ai luat SH mult mai ieftin atunci inseamna ca oricum nu aveai buget de iPhone 6S sau S7.
Daca nu te pasioneaza ecranele mari merge si SE, care se vinde in momentul de fata in magazine cam la acelasi pret ca S6.

#12
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
In primul rand nu prea se pot compara. Telefoanele sunt din categorii diferite.
Intai te gandesti ce os preferi, apoi ce dimensiune.
Mie imi plac ambele os-uri, dar prefer totusi android.

Legat de ce spune @antinVidia, nu mi se pare in regula sa compari specificatii pe gsmarena sau alte situri, pentru ca pur si simplu in realitate nu stau lucrurile asa. Omul a comparat de exemplu capacitatea bateriilor, aratand ca s6 are mult mai multi mAh. Asta e total gresit, avand in vedere ca s6 e cunoscut ca avand o baterie cu autonomie slaba, pe cand iphone SE are o autonomie chiar buna.

Deci, parerea mea e ca daca nu ai vreo preferinta pentru sistemul de operare, alegi s6 daca vrei ecran mare, sau iphone daca apreciezi fluiditatea si simplitatea si designul deosebit al telefonului, daca preferi un telefon mai mic si foarte usor de manevrat.

Edit: atentie, cum am mai spus, majoritatea posesorilor de s6 se plang de bateria mediocra.

Edited by Paranoir, 04 May 2016 - 19:35.


#13
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

Va multumesc din nou de raspunsuri. Telefonul l-am cumparat cu prelungire de abonament, la Orange, la un pret foarte bun. Dar nu mi-am dat seama ca tocmai se lansase si Iphone SE in oferta lor.

#14
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postvubiv, on 04 mai 2016 - 15:20, said:

Daca ai luat S6 din magazine cu 2200+ lei ai facut alegerea gresita cand mai puteai pune 100 euro si luai un iPhone 6S nou din anunturi. Sau mai puneai sub 100euro si luai un S7 nou din anunturi.
Daca ai luat SH mult mai ieftin atunci inseamna ca oricum nu aveai buget de iPhone 6S sau S7.
Daca nu te pasioneaza ecranele mari merge si SE, care se vinde in momentul de fata in magazine cam la acelasi pret ca S6.
100 euro din 2200 lei inseamna 20%, nu e asa putin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate