Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Doua placi video pe laptop - Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014
Salutare, am un laptop Asus X552L. Am windows 10 pe el de la o saptamana de la aparitia acestuia. Merge bine, n-am probleme. Pe laptop am constatat abia acum :)) ca am 2 placi video , Intel si nVidia.
Intrebarea mea este cum verific daca sunt activate amandoua si care pentru ce o folosesc ?

[ https://i.imgur.com/FrKJw49.png?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Placa nVidia se activeaza singura doar in jocuri. In rest merge Intel.
Tu nu faci nimic.

#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,709
  • Înscris: 05.09.2005
Daca ai drivere instalate, poti seta sa iti mearga intotdeauna pe Intel, intotdeauna pe Nvidia sau "autodetect" si se activeaza singura placa Nvidia(asa cum zicea si eiffel) cand are nevoie.

#4
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014

View Postmynameismada, on 03 mai 2016 - 15:30, said:

Daca ai drivere instalate, poti seta sa iti mearga intotdeauna pe Intel, intotdeauna pe Nvidia sau "autodetect" si se activeaza singura placa Nvidia(asa cum zicea si eiffel) cand are nevoie.

Cum verific daca sunt driverele instalate ?

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Ai verificat deja...

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si eu am intampinat o problema.
La un joc, mi-o cerut setarile doar de la placa intel hd... pe cea nvidia nu o gasea. Nu prea cred ca o foloseste.
Oare si gta 5 sa fi mers pe minim (putin in reluare) cu hd4000 sau cu nvidia 720m ?

#7
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
nvidia  e mai puternica decat intel in cazul asta??

ca de examplu daca am un pc cu o placa integrata mai puternica decat cea dedicata cum se poate seta sa mearga cu care dorim?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
PC-ul e altceva, laptopul e altceva.

La PC fiecare palca are iesirea sa - in functie de conector alegi pe care te uiti - la laptop e un singur conector - placile comuta intre ele pe acel coenctor.

P.S. Daca ai un PC cu o placa dedicata mai slaba decat integrata mai bine o scoti din PC sa nu mai consume curent si resurse degeaba.

Strict in cazul de mai sus, da NVidia ( putea fi si AMD ) e mai puternica decat Intel, altfel nu o puneau. In schimb Intel e mai economica - tine bateria mai mult pe ea. De-asta s-a inventat combinatia.

#9
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 22.11.2006
Daca nu esti interesat sa te tina bateria (oricum nu castigi cine stie ce) poti sa activezi nVidia permanent.

Eu am 3 placi video pe laptop: 2 nVidia 755 si Intel integrata in procesor. Am facut teste: la baterie cred ca am castigat vreo 20 minute la folosire economica cu integrata Intel. La performanta in 3D mark 2015 in schimb diferenta a fost de vreo 7-8 ori in sistem SLI fata de intel integrata.

Concluzia: eu las permanent pe cel mai inalt nivel de performanta.

Edited by bluesnake, 04 May 2016 - 14:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate