Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Nationalism economic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#1
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,649
  • Înscris: 06.08.2004
Un articol cu care sunt de-acord in mare masura.

Quote

Nationalism economic cu pene

Naționalism economic” este expresia folosită la noi și aiurea, pe care adepții o acceptă cu entuziasm, ba chiar o promovează. Alteori, după tipic, capătă calificări. Devine ”ultra-naționalism”, ”naționalism extremist” sau ceva asemănător, în ideea că o expresie fără sens îl capătă atunci când o subliniezi apăsat, sau că o prostie se corectează atunci când o scrii cu majuscule. În realitate, dicționarul are expresii foarte potrivite pentru măsurile promovate de discursul așa-zis ”naționalist” din domeniul economic. E vorba de intervenție sistematică și masivă a statului în economie, proliferare de reglementări și taxe, politici de protecționism și subvenționare, încălcare arbitrarie a dreptului la proprietate, autarhism. Sigur, promotorii lor spun că toate astea ar fi menite să servească ”națiunea”, cum o vor fi definind-o fiecare, și că de asta reprezintă ”naționalism”. O parte din ei, pot presupune, sunt sinceri în pretenția asta. Dar a denumi un program politic, sau orice altceva, după intenția declarată a autorului, și nu după efectul lui real și palpabil, este ceva lipsit de orice noimă. Gândiți-vă cum ar fi dacă am face asta în domeniu penal. Pe scurt, aceste politici nu pot fi naționaliste, altfel decât cu pene, sau cu ghilimele, pentru simplul fapt că efectul lor este ruinător, fix pentru națiunea căreia, zice-se, i-ar fi dedicate.
...
Versiunea delirant-conspiraționistă a discursului ”naționalist” spune într-o formă sau alta că programul lor politic e blocat pentru că există o cabală externă anti-românească, și pentru că politicienii au trădat interesul național în favoarea ei. Or, realitatea verificabilă este că majoritatea politicienilor îi sunt favorabili, iar dacă cineva a trădat ”naționalismul” aceștia au fost românii înșiși. Națiunea.
Dar există în schimb o țară unde el a triumfat, o victorie categorică, de dată foarte recentă. Există un stat care l-a pus în practică, sistematic și fără jumătăți de măsură: Venezuela. Implicare masivă a statului în economie? Bifat. Eliminarea tuturor elementelor străine? Bifat. Cu exproprierile de rigoare? Cu. Proliferare de reglementări și taxe? Bifat. Prețuri ”corecte”, stabilite și impuse de stat? Bifat. Subvenționarea masivă a prețului resursei naturale, pe plan intern? Bifat. Nu cred că le-a scăpat nimic important de pe listă. Regimul ”patriotic” Chávez-Maduro a înfrânt toate cabalele externe și a pus în practică la modul plenar viziunea ”naționalistă”, și în economie și în alte domenii. Totul întru dezvoltarea multilaterală și propășirea poporului venezuelean… care, în consecință, nu mai are cu ce se șterge la fund.
http://www.hotnews.r...onomic-pene.htm
Alt partid de acest tip mi se pare Frontul National al lui Le Pen in Franta.

#2
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
Partial corect, totusi ar trebui încurajat productia si consumul produselor locale , economia trebuie privita pragmatic, nu cumpara produse locale din nationalism ci pentru ca vrei sa ti faci un bine tie si localitatii tale. Uite modelul german fiecare comunitate isi vede interesul ei acolo nu prea ai sa vezi in localitatiile mici si mijlocii magazinele chinezesti

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Și Venezuela și Elveția "suferă" de naționalism, unul e imbeciloid și duce la crize energetice, chiar și de hârtie de budă, altul e orientat spre economia de piață dar nu permite șacalilor economici să muște din economia națională.

#4
Omics

Omics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 28.09.2015
Italia și Franța au foarte mari probleme economice. Produsul lor intern pe locuitor evaluat la paritatea puterii de cumpărare scade ca și în Grecia (Spania și Irlanda par să-și revină). A încerca să găsești politici economice adecvate, cum face Frontul Național din Franța, este absolut logic.

Edited by Omics, 03 May 2016 - 11:45.


#5
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Produse locale.... suna bine....din pacate uneori ai prefera si un pic de calitate.....
Prin natura locului de munca lucrez si cu producatori romani....inca mai lucrez cu ei..... dar, din pacate, faptul ca la acelasi cod de culoare la 2 transe diferite de productie rezulta 2 nuante diferite, sau faptul ca la iesirea dintr-o fabrica trebuie sa stai la poarta sa treaca portarul(!!!!) factura in registru (factura care a trecut prin 3 maini pana atunci, pentru ca, nu-i asa, oamenii trebuie sa aiba un loc de munca...), sau faptul ca o fabrica se lauda cu sute de produse, dar pe pagina lor de internet mai mult de 3/4 dintre produse nu au poza...daca vrei sa le vezi trebuie sa mergi vreo cateva sute de km.....si tot asa..... nu sunt lucruri care sa ma faca sa aduc laude producatorilor romani...
Astea sunt lucruri marunte , nu am intrat in detalii in legatura cu calitatea sau pretul produselor. De obicei pretul este destul de corect raportat la calitate.
Sunt de acord cu sprijinirea producatorilor locali, dar cateodata as vrea sa ii scutur zdravan, sa se trezeasca....
In ceea ce priveste articolul citat....ar fi bine daca realitatile din Venezuela ar fi prezentate la toate posturile de TV, zilnic, vreo 2 luni de zile.....poate se mai destepteaza unii...

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015
Dupa ce am citit ca nationalismul a triumfat in Venezuela, m-am urat pentru timpul pierdut pentru a citi pana acolo.
M-am oprit si am incercat sa uit ceea ce am citit.
Am fost ajutat si de faptul ca n-am inteles mai nimic din salata aia de cuvinte care se vrea elevata.

Nu vad NICI O DIFERENTA intre Venezuela si Romania lui Ceausescu.

#7
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 13.04.2016

View PostTsunnnami, on 03 mai 2016 - 12:13, said:

Dupa ce am citit ca nationalismul a triumfat in Venezuela, m-am urat pentru timpul pierdut pentru a citi pana acolo.
M-am oprit si am incercat sa uit ceea ce am citit.
Am fost ajutat si de faptul ca n-am inteles mai nimic din salata aia de cuvinte care se vrea elevata.

Nu vad NICI O DIFERENTA intre Venezuela si Romania lui Ceausescu.
pai nici nu e vreo diferenta. Dar totusi este relevanta discutia, avind in vedere ca exista useri care isi doresc acel model aplicat si Romaniei de azi.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

View Postocj11, on 03 mai 2016 - 12:15, said:

pai nici nu e vreo diferenta. Dar totusi este relevanta discutia, avind in vedere ca exista useri care isi doresc acel model aplicat si Romaniei de azi.

Nu users-i ci prosti
Adica nationalisti care nu au nici un argument in afara caramizii cu care lovesc pieptul

#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postocj11, on 03 mai 2016 - 12:15, said:

pai nici nu e vreo diferenta. Dar totusi este relevanta discutia, avind in vedere ca exista useri care isi doresc acel model aplicat si Romaniei de azi.
Is curios daca exista si afaceristi care doresc asa ceva. Securistii sunt exclusi de la discutie.

Edited by Dihorul Razboinic, 03 May 2016 - 12:30.


#10
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
nu inteleg de ce nu doneaza si sri, la cati bani negrii invart ar putea si ajuta patria putin

#11
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View PostDihorul Razboinic, on 03 mai 2016 - 12:30, said:

Is curios daca exista si afaceristi care doresc asa ceva. Securistii sunt exclusi de la discutie.

Singurele criterii pe care le-as pune in selectia clientilor ar fi calitative, in niciun caz cantitative, asa cum ar fi limitarile impuse pe criterii national/nationaliste.  

Dar capitalismul din Romania este adesea surprinzator.

#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Daca Venezuela e idealul vostru... unde infractorii si criminalii sunt protejati chiar mai mult decat in Romania.

#13
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Cei mai nationalisti economic sunt japonezii si coreenii, de asta au ajuns asa sus.
De fapt aia sunt invatati din scoala sa consume produse locale

#14
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 13.04.2016

View PostEgalul, on 03 mai 2016 - 13:29, said:

Cei mai nationalisti economic sunt japonezii si coreenii, de asta au ajuns asa sus.
De fapt aia sunt invatati din scoala sa consume produse locale
au ajuns atat de sus incat toti isi doresc sa prinda un job in Europa.

#15
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostEgalul, on 03 mai 2016 - 13:29, said:

Cei mai nationalisti economic sunt japonezii si coreenii, de asta au ajuns asa sus.
De fapt aia sunt invatati din scoala sa consume produse locale

Las' ca romanii au fost timp de 25 de ani nationalisti, pe vremea lui Ceasca, cand nu gaseai alte produse decat romanesti - si alea, evident, de proasta calitate - nici sa dai cu tunu' ...
De aia am ajuns unde am ajuns ...


View PostTsunnnami, on 03 mai 2016 - 12:13, said:

Nu vad NICI O DIFERENTA intre Venezuela si Romania lui Ceausescu.

Cum sa nu fie ?!

Intre 1979 si 2015, Venezuela a castigat de 7 ori titlul de Miss Universe ! ...

Edited by sylvius, 03 May 2016 - 13:43.


#16
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postocj11, on 03 mai 2016 - 13:32, said:

au ajuns atat de sus incat toti isi doresc sa prinda un job in Europa.
Nu cred ca e chiar asa, uite ce scrie un roman care a stat pe acolo:

Timp de două săptămâni am călătorit prin Japonia. Timp de două săptămâni am avut ochii larg deschiși, curioasă din fire fiind oricum. 

Nu a trecut mult și am început să fac o listă cu ceea ce m-a uimit în această țară, de la cultură, obiceiuri, comportament, tehnologie, etc. Și de multe ori m-am gândit, așa cum mulți dintre noi o fac când au posibilitatea să iasă din țară, la cum sunt făcute lucrurile la noi acasă.

Am ajuns la o concluzie. Tristă, din păcate. România nu va fi niciodată Japonia. Presar câteva exemple mai jos, poate nu cele mai sugestive, dar vă puteți face o părere. Deja îi aud pe unii conaționali care vor spune că nici nu vor să fie așa. Textul ăsta nu îl scriu pentru ei, ci pentru noi cei care credem că putem încet urni lucrurile în direcția bună. Chiar dacă România nu va fi niciodată Japonia.

Japonezii își iubesc țara, orașul, cartierul, strada, casa, grădina, meseria pe care o fac, indiferent dacă poartă costum sau uniformă. Acest lucru se observă la tot pasul. Japonia are clădiri vechi, din anii '60, dar toate sunt îngrijite, iar florile frumos îngrijite în ghivece le fac de-a dreptul plăcute privirii. La fiecare pas am observat grijă și atenție pentru fiecare detaliu. Angajata responsabilă cu curățenia în tren așteaptă călătorii, în uniformă, cu un zâmbet larg și spatele drept, întinzând un sac din plastic pentru ca aceștia să arunce la coborâre vreun eventual ziar sau pungă de gunoi. Coșurile de gunoi lipsesc cu desăvârșire. Foarte greu le găsești, dar locuitorii s-au obișnuit să ducă cu ei hârtia sau sticla goală până când găsesc unul.

http://smartwoman.ho...ciodata-Japonia

Cand eram in Romania, am avut delegati cateva saptamani cativa japonezi. Toate electronicele pe care le aveau la ei erau de la firme japoneze. Daca le pomeneai, chiar si in gluma, de samsung, faceau ca trenul, nici nu vroiau sa auda :D

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsylvius, on 03 mai 2016 - 13:34, said:

Las' ca romanii au fost timp de 25 de ani nationalisti, pe vremea lui Ceasca, cand nu gaseai alte produse decat romanesti - si alea, evident, de proasta calitate - nici sa dai cu tunu' ...
De aia am ajuns unde am ajuns ...




Cum sa nu fie ?!

Intre 1979 si 2015, Venezuela a castigat de 7 ori titlul de Miss Universe ! ...


Prefer romanca de pe locul 2 s-o consolez...

View PostEgalul, on 03 mai 2016 - 13:43, said:

Nu cred ca e chiar asa, uite ce scrie un roman care a stat pe acolo:

Timp de două săptămâni am călătorit prin Japonia. Timp de două săptămâni am avut ochii larg deschiși, curioasă din fire fiind oricum.

Nu a trecut mult și am început să fac o listă cu ceea ce m-a uimit în această țară, de la cultură, obiceiuri, comportament, tehnologie, etc. Și de multe ori m-am gândit, așa cum mulți dintre noi o fac când au posibilitatea să iasă din țară, la cum sunt făcute lucrurile la noi acasă.

Am ajuns la o concluzie. Tristă, din păcate. România nu va fi niciodată Japonia. Presar câteva exemple mai jos, poate nu cele mai sugestive, dar vă puteți face o părere. Deja îi aud pe unii conaționali care vor spune că nici nu vor să fie așa. Textul ăsta nu îl scriu pentru ei, ci pentru noi cei care credem că putem încet urni lucrurile în direcția bună. Chiar dacă România nu va fi niciodată Japonia.

Japonezii își iubesc țara, orașul, cartierul, strada, casa, grădina, meseria pe care o fac, indiferent dacă poartă costum sau uniformă. Acest lucru se observă la tot pasul. Japonia are clădiri vechi, din anii '60, dar toate sunt îngrijite, iar florile frumos îngrijite în ghivece le fac de-a dreptul plăcute privirii. La fiecare pas am observat grijă și atenție pentru fiecare detaliu. Angajata responsabilă cu curățenia în tren așteaptă călătorii, în uniformă, cu un zâmbet larg și spatele drept, întinzând un sac din plastic pentru ca aceștia să arunce la coborâre vreun eventual ziar sau pungă de gunoi. Coșurile de gunoi lipsesc cu desăvârșire. Foarte greu le găsești, dar locuitorii s-au obișnuit să ducă cu ei hârtia sau sticla goală până când găsesc unul.

http://smartwoman.ho...ciodata-Japonia

Cand eram in Romania, am avut delegati cateva saptamani cativa japonezi. Toate electronicele pe care le aveau la ei erau de la firme japoneze. Daca le pomeneai, chiar si in gluma, de samsung, faceau ca trenul, nici nu vroiau sa auda Posted Image

Nici in Venezuela si nici in Japonia nu mi-ar placea sa traiesc..
Imi place Sony, dar sa privesc la el mancand o rosie romaneasca si o vrabioara texana

... vanzandu-mi munca unei multinationale

#18
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostTsunnnami, on 03 mai 2016 - 13:56, said:



Prefer romanca de pe locul 2 s-o consolez...

Nici in Venezuela si nici in Japonia nu mi-ar placea sa traiesc..
Imi place Sony, dar sa privesc la el mancand o rosie romaneasca si o vrabioara texana... vanzandu-mi munca unei multinationale
Eu imi fac mancare romaneasca oriunde as sta.
Cand mai aduc scotienii de ziua lor scotch pie, mai iau cate una din politete, dar le arunc dupa la gunoi, nu pot sa mananc asa ceva, tot sarmalele si borsul romanesc gatesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate