Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Samyang lansează obiectivele 50mm f/1.4 și 14mm f/2.8 cu autofocus

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Sunt primele obiective cu autofocus de la Samyang și vor apărea cu montură Sony E/FE.

http://www.sonyalpha...tofocus-lenses/

Să vedem cum vor fi prețurile, altfel cei care au folosit obiective manuale de la Samyang au fost încântați de calitatea imaginii și claritate.

#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,727
  • Înscris: 02.07.2011
Am avut pana acum de la Samyang:

14mm f2.8, 2x7.5mm fisheye, 12mm f2 si 135mm f2.0.

Toate obiective bune, cu exceptia lui 14mm pe FX care avea colturile slabe (si era si greu de utilizat datorita focalei extreme).

Personal privesc cu scepticism aceasta miscare cu AF-ul pt mirrorless pentru ca e posibil sa aduca o crestere de pret fara un castig real pt utilizatori (multi iau astfel de obiective de la Samyang tocmai pt ca sunt ieftine si bune pe distante focale / tipuri de obiective pe care nu le folosesti atat de des).

#3
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
vreo ~500 USD pentru 50. Asta ar veni 500 euro. Nu cred că ar merita în defavoarea noului 50mm f:1.8 , sau a Zeiss-ului 55 tot cu 1.8 (asta şi cu WR).

#4
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
In niciun caz. Samyang are obiective mai ieftine tocmai pentru ca nu au AF, era de asteptat sa fie mult mai scumpe cu AF. Nu cred ca o sa aiba mare succes la pretul ala.
Cel mai pont mi se pare 14mm f/2.8 si 24mm f/1.4. Poate si 135 f/2, pentru portrete "statice".

#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
E rău că apar obiective în plus? Dacă vrei ieftin le poți folosi pe alea manuale, dacă vrei AF le poți folosi pe alea cu AF.

View PostDSops, on 20 aprilie 2016 - 16:56, said:

Mie mi se pare ca se prea satureaza piata de obiective pur mecanice, care performeaza in luminozitate, rezolutie si multe altele, desi cererea pentru acestea este din ce in ce mai scazuta: oamenii vor autofocus, vor filmare, vor tracking, vor live view, vor cel putin o diafragma automata, sa nu vizeze cu o deschidere si sa expuna cu alta, ambele selectate cu mana. Au cam trecut acele timpuri si sa faci focalizarea manuala la un obiectiv foarte luminos pentru majoritatea subiectelor de azi este sport extrem.

Edited by neur0, 05 May 2016 - 09:45.


#6
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,961
  • Înscris: 20.01.2005
Orice obiectiv in plus este un castig pentru montura Sony, mai ales ca oferta de obiective nu este atat de variata.

Eu am un singur obiectiv Samyang de 8mm care este un pic descentrat (ceva mai soft in partea stanga).
L-am cumparat SH. M-am gandit initial ca problema ar putea fi cauzata de un soc ceva pe vremea cand era la primul proprietar.
Insa am cautat pe net si am gasit multi oameni care se plang de asta la obiective Samyang noi, cumparate de la magazine de incredere (ex. Amazon).  Norocul lor este ca au putut returna obiectivele respective.
Eu cumparandu-l SH, nu am avut aceasta posibilitate.
Pentru uz personal, problema nu este suparatoare. Pentru uz profesional sunt mai greu de reparat pozele.

Inclin sa cred ca Samyang-ul are probleme cu QC.
Nu as mai cumpara de la ei decat obiective noi, pe care sa le pot returna in caz de probleme.
Preturile sunt intr-adevar excelente, greu de batut. Si sunt focale la care focalizarea automata nu este neaparat necesara : 8mm, 10mm, 12mm.

Stefane, vezi ca 14-le tau s-ar putea sa fie descentrat.
Si eu am zis ca fisheye-ul meu are colturile soft, pana cand m-am uitat cu atentie si am bagat de seama ca doar marginea din stanga este soft. Cea din dreapta arata acceptabil.

Edited by katran, 05 May 2016 - 12:24.


#7
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
8 era super mișto dacă nu era fisheye ci wide pentru APS-C...

la 8mm nu prea ai nevoie de AF, nici la 50 dacă îl folosești pentru portrete și alte chestii unde ai nevoie de DOF mic dar ai timp să focalizezi manual. Dar poți folosi și Konica sau Minolta 50mm f/1.4 în scopuri din astea.

Edited by neur0, 05 May 2016 - 12:29.


#8
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,961
  • Înscris: 20.01.2005
Probabil ca este greu sa faci un 8mm fara distorsiuni si la pret bun.

Samyang mai are oricum si un 10mm care este suficient de wide si cu focalizare usor de gestionat, insa este mai scump decat fisheye-ul de 8mm. Costa vreo 2000 Ron. Nici asta nu este impecabil - are distorsiuni, aberatii cromatice....Oricum un obiectiv bun.

Edited by katran, 05 May 2016 - 16:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate