Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

70k Euro de investit in casa

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
Salutare,

Intentionez ca pana la sfarsitul anului sa achizitionez o casa la tara, undeva in nordul Bucurestiului, pe la 30 - 40 de km de capitala pentru ca voi face zilnic naveta.
Bugetul aproximativ este cel din titlu.
In principiu m-ar interesa o casa de minim 3, maxim 5 camere cu un teren de ~ 1000 mp. Ideal racordata la gaze, apa si canalizare.
Prefer casele mai vechi in care sa mai investesc, pentru ca cele mai multe facute dupa 90 nu imi inspira incredere.

Ca zone mi-ar placea  Gradistea, Peris, Snagov, Balotesti...

Ce sfaturi imi puteti da legat de zone ok din nordul Bucurestiului, legat de aspecte la care sa fiu atent cand merg sa vad o casa si in general legate de ce inseamna achizitionarea unei case
vechi prin credit.

Nu exclud complet nici varianta construitii de la 0 a unei case insa data fiin experienta mea 0 in constructii si teama de a nu ma lungii prea mult cu executia ma fac sa ma orientez mai degraba spre o casa gata construita.

Astept parerile voastre avizate.

Multumesc

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu e o idee prea buna sa faci naveta zilnic cate 40km, in romania

Edited by aeon, 03 May 2016 - 08:13.


#3
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
Deja fac de vreo 5 luni naveta Ploiesti - Bucuresti si intr-adevar, nu este foarte usor dar nici de speriat mai ales daca lucrezi tot in nordul Bucurestiului (Pipera) si daca ai un program flexibil ce iti permite sa incepi la 7 - 8 astfel incat sa eviti traficul.
Din Ploiesti pana la munca fac ~ o ora si am colegi care stau in Bucuresti si care fac cam la fel pana la munca.

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Casa de locuit nu e o investiție, e o cheltuială.

Să stai la 30-40 de kilometri de București mi se pare foarte mult ca timp.

#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
40 de km de bucuresti pana in pipera unde are nevoie, ii face mai repede decat din berceni pana in pipera (fara metrou, evident Posted Image). daca isi permite si prefera asa, e perfect.
corbeanca, tamasi, ciolpani, tancabesti, potigrafu

Edited by usrnm, 03 May 2016 - 09:04.


#6
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Da, dar comparatia asta e relevanta doar cand vorbesti de mersul la lucru. Pentru orice altceva (sa te vezi cu prietenii din Bucuresti, sa iesi la film, la un teatru, un concert, intr-un bar etc) e mult mai complicat dintr-un sat din asta. Mai degraba mutat cu totul in Ploiesti, mi se pare mai eficient per total.

#7
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
nu e complicat deloc. bine, poate si din cauza ca stau langa bucuresti si nu mi se pare, ce-i drept, mai aproape decat vrea el, dar nu e greu deloc. are masina si o situatie financiara buna, atunci e usor. sta la autostop si abia supravietuieste, nu mai e asa buna.

Edited by usrnm, 03 May 2016 - 09:11.


#8
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Pai ce inseamna langa Bucuresti? Asa, daca stai in Otopeni, Corbeanca, ajungi destul de repede in centru, poate chiar mai repede fata de cineva din Berceni sau Popesti.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005
Dude, dezavantajul îngrozitor (în ce mă privește) la locuitul lângă oraș este că trebuie să-ți faci programul după cel al copiilor. Ori unul din voi nu va lucra ori va trebui să jonglați bine de tot cu timpul (al vostru și al copiiilor) ori va trebui să angajezi o bonă cu mașină.

Sfaturi pentru ce ai cerut tu nu am. Îmi pare rău.

#10
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postusrnm, on 03 mai 2016 - 08:56, said:

40 de km de bucuresti pana in pipera unde are nevoie, ii face mai repede decat din berceni pana in pipera (fara metrou, evident Posted Image)
De ce fără metrou? Iei în calcul mijlocul de transport cu care ajungi cel mai rapid. Și cu bicicleta ajungi mai repede la Pipera din Berceni decât dintr-un sat la 40 de kilometri de București.

Și poate vrei să ieși seara la un bar, ce faci, iei un taxi? Sau te apucă o durere de măsea la 2 noaptea, vii în București să cauți farmacie?

View Postusrnm, on 03 mai 2016 - 09:11, said:

are masina si o situatie financiara buna, atunci e usor. sta la autostop si abia supravietuieste, nu mai e asa buna.
Da, dacă situația financiară îi permite să aibă mașină cu șofer și elicopter, e chiar ușor.

View Postfigo1988, on 03 mai 2016 - 09:20, said:

Pai ce inseamna langa Bucuresti? Asa, daca stai in Otopeni, Corbeanca, ajungi destul de repede in centru, poate chiar mai repede fata de cineva din Berceni sau Popesti.
Ajungi din Corbeanca mai ușor în centru decât din Berceni? În ce film? Din Berceni faci 15 minute până la Unirea/Universitate, din Corbeanca faci o oră.

#11
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postsfantu.dracu, on 03 mai 2016 - 09:26, said:

Dude, dezavantajul îngrozitor (în ce mă privește) la locuitul lângă oraș este că trebuie să-ți faci programul după cel al copiilor. Ori unul din voi nu va lucra ori va trebui să jonglați bine de tot cu timpul (al vostru și al copiiilor) ori va trebui să angajezi o bonă cu mașină.

Sfaturi pentru ce ai cerut tu nu am. Îmi pare rău.
Tunari, Dimieni, Balotesti - ai soseaua ce leaga Balotesti de Pipera ca alternativa la DN1, sunt cartiere noi de vile, plus oferta de case mai modeste, Hypermarket in apropiere, Therme, lac de pescuit ;)

#12
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
sunt avantaje si dezavantaje in functie de stilul de viata, varsta, ocupatie, copii, nevasta etc.

#13
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postsfantu.dracu, on 03 mai 2016 - 09:26, said:

Dude, dezavantajul îngrozitor (în ce mă privește) la locuitul lângă oraș este că trebuie să-ți faci programul după cel al copiilor. Ori unul din voi nu va lucra ori va trebui să jonglați bine de tot cu timpul (al vostru și al copiiilor) ori va trebui să angajezi o bonă cu mașină.

Sfaturi pentru ce ai cerut tu nu am. Îmi pare rău.
Da, dar e aer curat, poți crește un porc, niște găini. Și ce e mai relaxant decât să ieși în weekend la plimbare cu vaca sau să prășești la porumb?

View Postusrnm, on 03 mai 2016 - 09:38, said:

sunt avantaje si dezavantaje in functie de stilul de viata, varsta, ocupatie, copii, nevasta etc.
Dacă ești antisocial, îți place să stai retras și ideile tale despre relaxare și distracție se rezumă la privitul la TV și ieșitul la MAT cu restul sătenilor, ai numai avantaje. În plus, ce e mai mișto decât să-ți cultivi propriul praz în spatele casei?

#14
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
accepta faptul ca nu toti se distreaza in cluburi si baruri unde le bubuie muzica in cap. si omul poate isi permite naveta si nu il deranjeaza si daca vrea liniste are de unde, si daca vrea bumti bumti poate merge oricand in bucuresti, ca are masina, bani, sofer si treaba lui.
dupa logica ta, daca stai in afara orasului esti antisocial, daca stai in buricul targului, te face sociabil.

Edited by usrnm, 03 May 2016 - 09:46.


#15
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

Quote

Prefer casele mai vechi in care sa mai investesc, pentru ca cele mai multe facute dupa 90 nu imi inspira incredere.
???

#16
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,977
  • Înscris: 04.03.2014
Depinde cat e de departe si cum e transportul in comun...

#17
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postusrnm, on 03 mai 2016 - 09:45, said:

accepta faptul ca nu toti se distreaza in cluburi si baruri unde le bubuie muzica in cap. si omul poate isi permite naveta si nu il deranjeaza si daca vrea liniste are de unde, si daca vrea bumti bumti poate merge oricand in bucuresti, ca are masina, bani, sofer si treaba lui.
dupa logica ta, daca stai in afara orasului esti antisocial, daca stai in buricul targului, te face sociabil.
După mine, dacă nu pot ajunge în orice situație rapid de acasă până în centrul orașului sau din centru acasă, e nasol. Dacă stai la 40 de kilometri de București, în general o să stai acasă în timpul liber, că n-o să-ți vină să faci drumul până în oraș des.

View Postionutzitaly, on 03 mai 2016 - 09:53, said:

Depinde cat e de departe si cum e transportul in comun...
40 de kilometri e foarte departe la aglomerația din zonă. Cu transportul în comun nu e prea bine, trec microbuze dar faci mult cu ele. Iar de acasă până la microbuz poți face mult pe jos, depinde pe ce uliță stai. Dacă plouă, e o veselie să stai pe marginea câmpului jumătate de oră să aștepți microbuzul. Seara nu trece nimic.

#18
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

View Postneur0, on 03 mai 2016 - 09:42, said:

Da, dar e aer curat, poți crește un porc, niște găini. Și ce e mai relaxant decât să ieși în weekend la plimbare cu vaca sau să prășești la porumb?


Dacă ești antisocial, îți place să stai retras și ideile tale despre relaxare și distracție se rezumă la privitul la TV și ieșitul la MAT cu restul sătenilor, ai numai avantaje. În plus, ce e mai mișto decât să-ți cultivi propriul praz în spatele casei?
Ce le stii tu pe toate...

Ma amuza tiparul asta de oameni, intalniti si in viata reala, nu doar pe forum, cei ce stiu totul si de toate.  Cum iesi putin din tipar, pac, nu faci bine, sezi bland, vai de tine...cainii latra, caravana trece linistita.

Sa-ti zic cum am facut eu anul trecut.
Intretinut o gradina si o mica ciupercatorie de shiitake cu mijloace f. rudimentare de udat aflata la 25 km (pe autostrada, casa fiind f aproape autostrada) si naveta de 3 ori pe saptamana in Bucuresti cu microbuzul. Nu a fost usor, dar cu o masina si automatizarea lucrurilor in curte, calitatea vietii e exponential mai ridicata decat in oras, dpmdv.
Daca esti baiat destept, iti chemi tu amicii la tine, un film se poate vedea si in homecinema-ul de acasa, daca tot e sa ne c*cam pe noi, pai nu?!

Tin sa precizez ca am 26 ani. Copiii joaca un rol foarte important in treaba asta. Daca nu ai ajutor, e greu, din ce ma gandesc eu.

40km mi se par si mie cam mult.
Al n-lea edit : Depinde f mult de tine, initiator, si de persoana cu care vei sta si va fi dispusa sa faca asta. O persoana e mai comoda si care se trezeste la 12dupa amiaza in weekend, nu prea consider ca i s-ar potrivi stilul asta de viata. Cel mai bine iti faci tu o lista cu avantajele si dezavantajele.

Edited by pg-soare, 03 May 2016 - 10:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate