Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Doctor în țările nordice - PRO și CONTRA !

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
StoneSmasher

StoneSmasher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.12.2015
Salut !
Sunt deocamdată la Facultatea de Medicină din România, și când vine vorba de străinătate, DACĂ ar veni vorba, eu mă gândesc la țările nordice, nu la Anglia, Germania, Franța, etc. , ci la Norvegia sau Suedia.

Care sunt avantajele și dezavantajele pentru a emigra ca și doctor în țările nordice ?
Mulțumesc !

#2
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,103
  • Înscris: 22.11.2011
E foarte putin probabil sa gasesti un raspuns exact la intrebarea asta aici, insa eu am fost de cateva ori in tarile nordice si iti spun sincer ca eu unul nu m-as putea integra acolo, nu imi place clima, stilul de viata si nici dupa oamenii de acolo nu pot sa zic ca "ma omor"...nu stiu sa iti spun ce salarii au medicii acolo, cred ca asta gasesti pe net......si sa nu uiti sa ai ceva gros in portofel daca pleci.

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
și eu am fost în câteva rânduri și confirm cele spuse de DaniJ90. În plus societatea este per ansamblu ultra-naționalistă iar în spitale folosesc echipamente și medicamente produse intern sau de câteva țări partenere (chiar există o lipsă acută de medicamente)

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 bobalex18, on 03 mai 2016 - 07:46, said:

chiar există o lipsă acută de medicamente
:facepalm:

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

 Karhu, on 03 mai 2016 - 08:07, said:

Posted Image
cazul pe care îl cunosc foarte bine.
Norvegia: au un sistem de sănătate cu personal mai mult decât suficient, dar ca soluție comună este utilizat un medicament numit paracet (paracetamol la noi). indiferent că ai gripă sau ruptură musculară. pot da n exemple legate de lipsa medicamente

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 bobalex18, on 03 mai 2016 - 08:24, said:

este utilizat un medicament numit paracet (paracetamol la noi). indiferent că ai gripă sau ruptură musculară.
Pai paracetamolul e util in ambele cazuri mentionate, avand actiune analgezica si antiinflamatoare.

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

 Karhu, on 03 mai 2016 - 09:54, said:

Pai paracetamolul e util in ambele cazuri mentionate, avand actiune analgezica si antiinflamatoare.
dar nu suficient și ca unic remediu..... chiar cunosc foarte bine norvegia iar soția este medic. vă mai pot relata despre ce s-a întâmplat când au rămas fără unt de crăciun sau cum preferă să cumpere căpșuni „norvegiene” în locul căpșunilor din spania la jumătate de preț

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 bobalex18, on 03 mai 2016 - 10:08, said:

dar nu suficient și ca unic remediu.
M-as indoi sa nu foloseasca tot ce e necesar, in functie de caz.

 bobalex18, on 03 mai 2016 - 10:08, said:

ce s-a întâmplat când au rămas fără unt de crăciun
Puteau sa aduca din Fi, aici e mai mai bun si mai ieftin si decat in Romania :D

 bobalex18, on 03 mai 2016 - 10:08, said:

sau cum preferă să cumpere căpșuni „norvegiene” în locul căpșunilor din spania la jumătate de preț
Si eu prefer de exemplu capsuni finlandeze sau suedeze in locul celor spaniole.
Cele din Spania sunt mai mari insa sunt recoltate prematur ca sa rezista transportului si inmagazinarii.

#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

 Karhu, on 03 mai 2016 - 10:20, said:


Puteau sa aduca din Fi, aici e mai mai bun si mai ieftin si decat in Romania Posted Image


au adus din franța, unt premium, iar norvegieni nu au cumpărat deloc astfel că au retras aproape toată cantitatea livrată după 4 luni.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 bobalex18, on 03 mai 2016 - 10:54, said:

au adus din franța, unt premium, iar norvegieni nu au cumpărat deloc astfel că au retras aproape toată cantitatea livrată după 4 luni.
Mi se pare corect sa dea bani fermieriilor locali, decat celor francezi.
E si in Fi o campanie de genul asta in care se spune ca daca fiecare finlandez ar cumpara doar cu 10 euro pe luna mai mult, produse (si servicii) finlandeze, intr-un an s-ar crea 10.000 locuri de munca.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Cum era vorba aia? Poti scoate usor un roman din Romania dar nu vei putea scoate prea usor Romania dintr-un roman.

#12
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 bobalex18, on 03 mai 2016 - 10:08, said:

dar nu suficient și ca unic remediu..... chiar cunosc foarte bine norvegia iar soția este medic. vă mai pot relata despre ce s-a întâmplat când au rămas fără unt de crăciun sau cum preferă să cumpere căpșuni „norvegiene” în locul căpșunilor din spania la jumătate de preț.
De ce sa-i imbogateasca pe altii, sunt oameni inteligenti cumpara de la si ii imbogatesc pe ai lor. Opusul romanilor care cred ca tot ce-i strain este mai bun.

#13
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

 poadol, on 03 mai 2016 - 11:28, said:

De ce sa-i imbogateasca pe altii, sunt oameni inteligenti cumpara de la si ii imbogatesc pe ai lor. Opusul romanilor care cred ca tot ce-i strain este mai bun.

Era un alt topic despre asta, problema la produsele românești este una de calitate - multe produse pur și simplu nu sunt comparabile cu cele din afară, nu este vina cumpărătorului că piața oferă calitate proastă și astfel este nevoit să cumpere de afară.
Uite aici : http://forum.softped...duse-romanesti/

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
O practica sanatoasa mi se pare sa se consume produse autohtone in sezon si de import in extra-sezon ...

#15
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 StoneSmasher, on 02 mai 2016 - 23:36, said:

Salut! Sunt deocamdată la Facultatea de Medicină din România, și când vine vorba de străinătate, DACĂ ar veni vorba, eu mă gândesc la țările nordice, nu la Anglia, Germania, Franța, etc. , ci la Norvegia sau Suedia. Care sunt avantajele și dezavantajele pentru a emigra ca și doctor în țările nordice? Mulțumesc !
Norvegienii văzuţi prin ochii unui român care-şi cîştigă existenţa printre ei: "Vedem viaţa diferit"

 SCENT-OF-SHARP, on 03 mai 2016 - 11:38, said:

Era un alt topic despre asta, problema la produsele românești este una de calitate - multe produse pur și simplu nu sunt comparabile cu cele din afară, nu este vina cumpărătorului că piața oferă calitate proastă și astfel este nevoit să cumpere de afară.
Uite aici : http://forum.softped...duse-romanesti/
Daca te deranjeaza ce am scris poti sari peste mesajele mele, n-am mai apucat sa completez cu ceea ce vezi mai sus.

Edited by poadol, 03 May 2016 - 12:03.


#16
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

 poadol, on 03 mai 2016 - 12:03, said:

Norvegienii văzuţi prin ochii unui român care-şi cîştigă existenţa printre ei: "Vedem viaţa diferit"
Daca te deranjeaza ce am scris poti sari peste mesajele mele, n-am mai apucat sa completez cu ceea ce vezi mai sus.

Hm , nu mă deranjează mesajele tale.
Ți-am oferit doar un topic , care mă gândeam că este posibil să te intereseze.

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009

 poadol, on 03 mai 2016 - 12:03, said:

Jenant articol ... am vrut initial sa dau citat cu ce mi se pare jenant dar ulterior adunasem vreo 10 citate asa ca nu mai are rost ... pur si simplu, jenant.

Partea cu adultul care se acomodeaza greu, "darămite un copil!" e epica.

#18
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,103
  • Înscris: 22.11.2011
Eu am prieteni romani in Norvegia, am si prieteni norvegieni care vin in Romania, vin in Romania vara cu pruncii lor in ceva tabere, pur si simplu sunt salbatici, in sensul ca au atata energia si frustrare parca stransa in ei de nu iti vine sa crezi, intreaba tot timpul daca au voie sa faca una si alta, lucruri banale, se mira ca avem magazine la tot coltul...intr-un an au venit cred ca 3 cupluri mai in varsta din Danemarca, cat au stat in tabara au umblat desculti si in ultima seara cand am facut un foc de tabara vreo 2 ore au stat tot cu frica in ei ca vine politia si ne amendeaza...dar sunt si chestii faine pe la ei, insa mi se par prea robotizati....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate