Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Valletta Residence Sisesti

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
aslts

aslts

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.03.2016
Buna,

Incep un post nou deoarece nu am gasit nimic despre acest ansamblu rezidential. A contactat cineva dezvoltatorul si are mai multe informatii?

http://www.vallettar...rezidential/ro/

http://www.capital.ro/exclusiv-un-investitor-din-malta-a-cumparat-doua-ansambluri-rezidentiale-in-faliment-si-le-reconstruieste.html

#2
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Intrarea prin bucatarie. Holul in bucatarie. Enteresant.

#3
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Ce țepar o mai fi în spate? Cum a obținut terenul? O retrocedare ceva?

#4
aslts

aslts

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.03.2016

View PostV_i_c_t_o_r, on 02 mai 2016 - 20:26, said:

Ce țepar o mai fi în spate? Cum a obținut terenul? O retrocedare ceva?

Dezvoltatorul pare ok, dar ce mi se pare aiurea e ca in cazul blocului care e acum in curs de finalizare a fost inceputa constructia inca de pe vremea vechiului dezvoltator. Poate gandesc eu gresit, dar mi se pare ciudat sa reiei constructia unui bloc care a fost parasit ani de zile.

In alta ordine de idei am fost sa vad zona, si arata ok, proiectul avanseaza de la o saptamana la alta. Insa in stanga e un mare camp, iar strada de acces nu este asfaltata si nu stiu daca este planificata asfaltarea ei.

#5
Fa1r1y

Fa1r1y

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.04.2017
Salutari,

Este cineva pe acest forum care a achizitionat (sau este in procedura de achizitie) in cadrul acestui ansamblu rezidential?

#6
robertbutoiu

robertbutoiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2016

View PostFa1r1y, on 27 aprilie 2017 - 16:41, said:

Salutari,

Este cineva pe acest forum care a achizitionat (sau este in procedura de achizitie) in cadrul acestui ansamblu rezidential?
Salut,

Da, eu, astept ca pana pana la sfarsitul lunii iunie sa finalizeze blocul, conform promisiunii, pentru a putea accesa fondurile Prima Casa.

#7
Fa1r1y

Fa1r1y

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.04.2017
@robertbutoiu ...eram curios de cateva aspecte deoarece sunt si eu interesat de un apartament in urmatoarele blocuri ce urmeaza sa le construiasca, de ex:

- la ce pret/mp ai achizitionat?
- cat de mult ai putut negocia clauzele din antecontract? Eu am intrat in posesia draftului lor si in mod cert consider ca ar trebui modificate unele aspecte;
- au intarziat sau nu cu termenul de livrare? mentionez ca nu stiu exact daca iunie 2017 era termenul lor initial pentru finalizarea si predarea apartamentelor din blocul A;
- ce aspecte ti se par tie "tricky" in cazul acestui ansamblu?

Ms mult!

Edited by Fa1r1y, 08 May 2017 - 22:20.


#8
robertbutoiu

robertbutoiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2016
@Fa1r1y ..

- am rezervat apartament de tip C,2 camere, in bloc A, in ianuarie anul acesta, la 67.000 eur fara TVA, am prins o promotie si aveau atunci o reducere de 2000 euro la preturile lista la toate apartamentele;
- suprafata utila este de 63 mp, etaj 1;
- nu am negociat clauzele din antecontract, nu am avut intentia dar nici nu cred ca ar fi acceptat, era ultimul apartament de acest tip din bloc si era foarte cautat, ca dovada, cam am stat la biroul de vanzari pentru a incheia contractul de rezervare, tipa de la vanzari a primit 4-5 telefoane legate de acest apartament;
- singurul aspect pe care l-am solicitat in antecontract a fost sa adauge un paragraf in care sa specifice ca daca legislatia in domeniul TVA se modifica, automat sa se modifice si sumele de plata, asta in speranta ca se va scoate TVA-ul de 5%. Au fost de acord si l-au adaugat. De asemenea, toate preturile din antecontract sunt mentionate fara TVA;
- da, au intarziat cu termenul de livrare. Acesta era 1 aprilie (trebuia sa imi dau seama ca e pacalaeala) + 3 luni de gratie(specificat in antecontract). Deci la maxim 1 iulie ar trebuie sa intru posesia apartamentului.
- triky mi se pare ca nu putem vizita apartamentele pana nu vor fi gata. Mi s-a comunicat ca au o intelegere cu muncitorii si nu putem intra acolo pentru a nu fi deranjati.
- in rest, am o parere destul de buna. Calitatea finisajelor este de lux, incalzirea in pardoseala este un mare plus(sunt inginer in instalatii) si ii cunosc bine avantajele. Tipa de la vazari si reprezantul dezvolatorului mi-au raspuns prompt la mail-uri + telefoane cand am avut nevoie de documente penttru banca/planuri/ etc.

Daca mai ai intrebari astept cu interes.

#9
mesm_mesm

mesm_mesm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2011
Buna. Mai stie cineva care e stadiul lucrarilor? Am inteles ca blocul A nu s-a dat inca in folosinta, ca ar mai dura 1-2 luni. Intre timp se construiesc inca alte bocuri pe langa.
@robertbutoiu - Cum s-a comportat pana acum devoltatorul? V-au informat de delay-uri si motive, cand urmeaza sa aveti apartamentul?
Ma gandesc si eu destul de serios daca sa cumpar ceva in blocurile aflate acum in constructie.
Multumesc anticipat pentru informatii.

#10
robertbutoiu

robertbutoiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2016
Buna seara. Da, trebuiau predate la 1 iulie cele din blocul A, insa din cauza unui sit arheologic din zona, Ministerul Culturii nu da aviz pentru executarea bransamentelor subterane. Ne-au informat din timp asupra acestor aspecte. Apartamentele sunt gata, finisate, lipsesc doar utilitatile momentan. Am adaugat un act aditional la contract cu prelungire pana in luna octomobrie. Presupun ca pentru celelate blocuri nu va mai exista aceasta problema.

#11
mesm_mesm

mesm_mesm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2011
@robertbutoiu - multumesc pentru raspuns! Mi se pare ciudat ca au problema asta dupa ce totul este deja gata. Au o certitudine ca vor primi avizul ?
Din ce am aflat pana acum, am inteles ca fundatiile cladirilor s-au facut in 2008. Stii cumva daca au facut o expertiza structurala cand au preluat ei proiectul de la celalalt dezvoltator? Ma interesa daca e ok structura de rezistenta, daca au autorizatie din punctul asta de vedere.

#12
robertbutoiu

robertbutoiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2016

View Postmesm_mesm, on 05 iulie 2017 - 11:55, said:

@robertbutoiu - multumesc pentru raspuns! Mi se pare ciudat ca au problema asta dupa ce totul este deja gata. Au o certitudine ca vor primi avizul ?
Din ce am aflat pana acum, am inteles ca fundatiile cladirilor s-au facut in 2008. Stii cumva daca au facut o expertiza structurala cand au preluat ei proiectul de la celalalt dezvoltator? Ma interesa daca e ok structura de rezistenta, daca au autorizatie din punctul asta de vedere.
Sigur au, altfel nu isi permiteau sa piarda atatia bani. Din cate am inteles, au vandut in jur de 50 apartamente.. Intradevar, proiectul este continuarea unui proiect abandonat prin 2008, Odyseea Residence. La un search pe Google, vei gasi ca a fost abandonat din cauza crizei, zic ei. Autorizatia de constructie este emisa in 2016, in baza legilor noi, altfel nu puteam achizitiona prin Prima Casa la plafonul maxim. De structura de rezistenta nu m-am interesat. Nici nu ma pricep. Dar cred ca este ok. Din cate am inteles, ar fi cumparat si CEO-ul dezvoltatorului un apartament de 4 camere in blocul A.

Edited by robertbutoiu, 06 July 2017 - 14:03.


#13
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Inca mai tin tertipurile astea precum si inconstinta cumparatorilor:
Nu m-am interesat de structura de rezistenta,da cred ca e OK.
Sigur,nu isi permiteau sa piarda atatia bani..
Evident,in fiecare bloc din asta mai cu probleme exista vreun angajat,o ruda,niste cunostinte ale dezvoltatorului care a cumparat in bloc,ceea ce este o garantie a seriozitatii dezvoltatorului.
Aceleasi fraze la fiecare ansamblu si inca mai functioneaza sau au efect aceste lucruri.

#14
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Groh, Groh...

#15
Parsifal88

Parsifal88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2017
Heh, la noi cumparase una dintre angajatele firmei...

Am mirosit o treaba cu darea in folosinta si m-am lasat pagubas, nu cred ca se va muta nimeni pana cand nu vor termina toate blocurile si apartamentele, probabil au ceva incurcaturi cu dezmembrarile :) Succes totusi celor care se muta acolo.

#16
robertbutoiu

robertbutoiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2016

View PostParsifal88, on 19 iulie 2017 - 15:22, said:

Heh, la noi cumparase una dintre angajatele firmei...

Am mirosit o treaba cu darea in folosinta si m-am lasat pagubas, nu cred ca se va muta nimeni pana cand nu vor termina toate blocurile si apartamentele, probabil au ceva incurcaturi cu dezmembrarile Posted Image Succes totusi celor care se muta acolo.
Deci sa inteleg ca, colega ta a renuntat? Pe mine m-au anuntat zilele trecute ca au obtinut intabularea si ca urmeaza sa se racordeze si la utilitati. Estimeaza ca la sfrasitul lunii septembrie sa putem duce toate documentele la banca in vederea obtinerii creditului.

Multumesc,

#17
Parsifal88

Parsifal88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2017

View Postrobertbutoiu, on 09 august 2017 - 16:00, said:

Deci sa inteleg ca, colega ta a renuntat? Pe mine m-au anuntat zilele trecute ca au obtinut intabularea si ca urmeaza sa se racordeze si la utilitati. Estimeaza ca la sfrasitul lunii septembrie sa putem duce toate documentele la banca in vederea obtinerii creditului.

Multumesc,

Da, am renuntat, nu merita banii, la noi promisiunea era ca ne putem muta in martie 2017 cel tarziu (cu termen de gratie cu tot)

#18
steliano

steliano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.01.2007
Salutare
am rezervat si eu un apart de 2 camere in blocul F.
Mai exista forumisti cu rezervari in acest ansamblu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate