Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

cancer mamar catelusa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Danii20

Danii20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.06.2004
Am o catelusa care are cancer la sani, este vreun doctor veterinar de la care as putea cere niste sfaturi?

Attached Files



#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
La orice doctor veterinar

#3
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Nasol topic,sa vedem: o scurta descriere.
A mea, are 14 ani(ciobanesc german),am fost la medic foarte devreme,cand tumora avea marimea 3cm de forma ovala.
Am primit indicatii sa nu fie operata,riscul anesteziei,acum are aprox.8cm(a spart),daca se facea operatia,in 6 luni recidiveaza la interior si se duce.
Vreau sa mentionez pe scurt,povestea asta are acum 1an si 8 luni(toate bune pana in prezent,rana curatata zilnic de 3 ori,pansata cu rostopasca verde).

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Din pacate , tot ce este tumora la caini este de cateva ori mai agresiva ca la oameni. Daca vezi ca are dureri , scap-o de acestea . Sa o eutanasezi este cel mai corect lucru pe care poti sa il faci. Viata cainilor este de cateva ori mai scurta decat a oamenilor , motiv pentru care evolutia unei astfel de boli este extrem de rapida . Nu ajuta extirparea , mai mutl o chinui .

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 JurasikMan, on 02 mai 2016 - 19:54, said:

Din pacate , tot ce este tumora la caini este de cateva ori mai agresiva ca la oameni. Daca vezi ca are dureri , scap-o de acestea . Sa o eutanasezi este cel mai corect lucru pe care poti sa il faci. Viata cainilor este de cateva ori mai scurta decat a oamenilor , motiv pentru care evolutia unei astfel de boli este extrem de rapida . Nu ajuta extirparea , mai mutl o chinui .

la a mea a ajutat-o extirparea
A facut operatie la 8 ani.
A trait 15 ani

#6
Danii20

Danii20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.06.2004
Extirpare cu anestezie locala si cusatura la loc? Numai ca are 15 ani....

 eu69, on 02 mai 2016 - 19:24, said:

Nasol topic,sa vedem: o scurta descriere.
A mea, are 14 ani(ciobanesc german),am fost la medic foarte devreme,cand tumora avea marimea 3cm de forma ovala.
Am primit indicatii sa nu fie operata,riscul anesteziei,acum are aprox.8cm(a spart),daca se facea operatia,in 6 luni recidiveaza la interior si se duce.
Vreau sa mentionez pe scurt,povestea asta are acum 1an si 8 luni(toate bune pana in prezent,rana curatata zilnic de 3 ori,pansata cu rostopasca verde).
Deci cu operatie de extirpare recidiva?

Edited by Danii20, 02 May 2016 - 20:33.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Tsunnnami, on 02 mai 2016 - 20:02, said:


la a mea a ajutat-o extirparea
A facut operatie la 8 ani.
A trait 15 ani

Depinde mult de situatie si de zona unde a aparut tumora. In multe situatii , ce vezi in exterior la caini , este de doua ori mai mare in interior . Unele crescaturi pot fi indepartate dar este important sa nu fi plecat din chist . Daca poti opera chistul , sunt sanse. Daca este o tumora extinsa fara margini clare , se intinde mai agresiv daca pui bisturiu pe ea .

#8
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011

 Danii20, on 02 mai 2016 - 20:34, said:

Extirpare cu anestezie locala si cusatura la loc? Numai ca are 15 ani....


Deci cu operatie de extirpare recidiva?

Da, problema e ca recidiveaza in 6 luni la interior.Cum am scris mai sus,trebuie o igiena perfecta(spalat cu apa oxigenata,eu am 3 randuri de bandaje curate pentru schimbat)
si nu o doare deloc,are un aspect exterior urat,pentru mine putin conteaza, sanatoasa sa fie.Pe la pranz cand o schimb,o sa fac niste poze.Sanatate!

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Nu se spala cu apa oxigenata
Aia arde

MERGI LA DOCTOR!

#10
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Asa arata tumora inainte de curatare/igienizare,apa oxigenata nu arde,se face alb in acea zona.Eu asa reusesc sa intretin rana
curata in tot acest timp.Acum,dupa curatare,pun cateva frunze tocate de rostopasca,apoi bandajez(sau cum se spune).

Attached Files



#11
Danii20

Danii20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.06.2004
Da, a mea a murit. :-(

 eu69, on 03 mai 2016 - 12:44, said:

Asa arata tumora inainte de curatare/igienizare,apa oxigenata nu arde,se face alb in acea zona.Eu asa reusesc sa intretin rana
curata in tot acest timp.Acum,dupa curatare,pun cateva frunze tocate de rostopasca,apoi bandajez(sau cum se spune).
ma bucur sa vad ca se mentine, saracele animale...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate