Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Jocurile vechi se misca in frameuri

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
TiberianSun

TiberianSun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.04.2016
Salut, am o problema cu jocurile vechi.

Pc-ul meu foloseste urmatoarele:

Windows 8 - 64 bit
Ram - 5GB
Placa video - radeon HD 4350 - 1GB - 64 bit
Procesor doi-duo - 2.33

Am instalat driveul original de la placa video de pe site-ul official AMD.


Daca imi instalez un joc foarte vechi din 94-99 gen Captain Claw, dink smallwood, tiberian sun pana si MARIO se misca in frameuri.

Tin sa mentionez ca inainte aveam windows 7 si am mai jucat aceste jocuri, si mergeau perfect. Dar nu-mi pot imagina de ce un joc care cere 2MB video si 16 ram sa mearga in poze.


Sper ca a mai patit cineva ceva asemanator si ma poata ajuta,
Cu stima.

EDIT: Jocurile gen DOTA 2 imi merg fara probleme.

Edited by TiberianSun, 02 May 2016 - 18:58.


#2
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Incearca windows 8.1, si rularea ca administrator a jocurilor, eventual compatibilitatea lor cu XP.

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,519
  • Înscris: 06.03.2016
Și eu pățesc la fel, dar cu 8GB ram ddr3, i5-2430m 2,9GHz, si nvidia gt540m 2gb , windows 10 .
Singura soluție este să treci la Windows 7 .
Am încercat toate setările posibile și fără succes.

#4
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Cand ai curatat ultima data coolerul PC-ului si pe cel al placii video? Pasta termoconductoare ai schimbat-o vreodata?

#5
gyan338

gyan338

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.09.2011
E normal, animatiile sunt iluzii generate prin inlantuirea unor imagini statice.

#6
TiberianSun

TiberianSun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.04.2016

 anoniymus, on 02 mai 2016 - 19:01, said:

Incearca windows 8.1, si rularea ca administrator a jocurilor, eventual compatibilitatea lor cu XP.

Imi cer scuze, am windows 8.1, nu este de la curatarea pc-ului odata ce jocurile mari ca dota 2 imi merg.
Acum o sa ma apuc sa bag windows 7. Sa vad daca poti trece de la windows 8.1 la 7 fara CD, cu instal direct din partitia D.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

 TiberianSun, on 02 mai 2016 - 18:57, said:

Daca imi instalez un joc foarte vechi din 94-99 gen Captain Claw, dink smallwood, tiberian sun pana si MARIO se misca in frameuri.
Directx 9 e instalat ? Posted Image El nu vine inclus in ultimele versiuni de win, trebuie instalat de pe site de la microsoft sau altundeva une este kitul de distributie.

Edited by andreic, 02 May 2016 - 19:56.


#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Driverii sunt de vină. Încearcă unii mai vechi.

#9
TiberianSun

TiberianSun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.04.2016

 andreic, on 02 mai 2016 - 19:55, said:

Directx 9 e instalat ? Posted Image El nu vine inclus in ultimele versiuni de win, trebuie instalat de pe site de la microsoft sau altundeva une este kitul de distributie.

L-am instalat dar degeaba, la fel merge.

Dar vreau sa spun ca am instalat acum windows 7 si jocurile merg perfect, fara nici o mica blocare. Pentru restul cu aceasta problema pe windows 8.1 si tineti neaparat sa jucati un joc vechi, va sugerez sa bagati windows 7 sau mai vechi.

Edited by TiberianSun, 02 May 2016 - 20:39.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003
Inseamna ca cel mai probabil exista o problema cu driverul placii video de win8 si nu face/activeaza accelerarea 2d/3d cum trebuie. E posibil ca pe o placa nvidia sau ati/amd mai noua pe acelasi sistem cu win8 sa mearga corect. Oricum nu e ceva specific lui win8.

Edited by andreic, 02 May 2016 - 21:38.


#11
TiberianSun

TiberianSun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.04.2016

 andreic, on 02 mai 2016 - 21:37, said:

Inseamna ca cel mai probabil exista o problema cu driverul placii video de win8 si nu face/activeaza accelerarea 2d/3d cum trebuie. E posibil ca pe o placa nvidia sau ati/amd mai noua pe acelasi sistem cu win8 sa mearga corect. Oricum nu e ceva specific lui win8.

Aici pe windows 7 n-am mai instalat driverul, cum stie toata lumea, cand instalezi windows 7, cumva are toate driverele, adica nu am nevoie sa instalez placa video ca sa mearga cum trebuie, ca o instalez sau nu, merge la fel. Asa ca am lasat-o neinstalata ca sa nu fie vreo problema la driver.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003
Win-urile au driver generic integrat, nu e pt 3d. Driverul generic totusi face directdraw si accelerarile video in regula. Pt 3d insa e nevoie de driver full de la producator.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate