Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Se poate obtine scutire de impozit in tara asta? Nu-mi convine sa mai fiu furat.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#1
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016
Stiu ca doar programatorii IT  si persoanele cu dizabilitati au scutire de impozit.

Dar daca ii transmit statului roman   ca sa se frece cu "pensia"  pe care si asa nu o voi primi si nici de ajutorul de somaj? De exemplu, am salariu minim pe economie 1250 lei....muncesc pentru astia  o luna intreaga 10-12 ore pe zi.   Din 1250 lei,  in urma platirii impozitului, raman cu 925 lei....bine, 100 lei se vor mai duce pe drum ul spre job  (abonament RATB/metrou). Deci raman cu 800 lei. Va place sa le umpleti buzunarele parlamentarilor crezand ca platiti pentru o pensie pe care nu o veti primi niciodata?  Iar in 2030-2050, cand se va desfiinta casa de pensii, cine credeti ca va garanta ca va inapoiaza banii platiti? In mod sigur, nimeni.

Sincer, am ajuns sa cred ca mai bine ma fac boschetar sau vand la negru decat sa hranesc "caracatita" pesedista din parlament. Dar daca vand la negru, o sa fiu acuzat pentru evaziune fiscala si ajung la racoare. In timp ce mamii lor de politruci au firme off-shore in Panama, desi ei ne indeamna sa strangem cureaua.

Serios, nu e o cale sigura de a ma scuti de impozit?

As emigra, dar n-am bani pentru asta, mai ales ca statul ma impoziteaza la sange, practic, ce economii sa fac?

#2
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Şi unde să emigrezi? În Germania şi mai stai cu 5 negrii în casă pentru că nu o să ai bani de chirie cu un salariu de 8,5 euro pe lună.

#3
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:06, said:

Stiu ca doar programatorii IT  si persoanele cu dizabilitati au scutire de impozit.

Dar daca ii transmit statului roman   ca sa se frece cu "pensia"  pe care si asa nu o voi primi si nici de ajutorul de somaj? De exemplu, am salariu minim pe economie 1250 lei....muncesc pentru astia  o luna intreaga 10-12 ore pe zi.   Din 1250 lei,  in urma platirii impozitului, raman cu 925 lei....bine, 100 lei se vor mai duce pe drum ul spre job  (abonament RATB/metrou). Deci raman cu 800 lei. Va place sa le umpleti buzunarele parlamentarilor crezand ca platiti pentru o pensie pe care nu o veti primi niciodata?  Iar in 2030-2050, cand se va desfiinta casa de pensii, cine credeti ca va garanta ca va inapoiaza banii platiti? In mod sigur, nimeni.

Sincer, am ajuns sa cred ca mai bine ma fac boschetar sau vand la negru decat sa hranesc "caracatita" pesedista din parlament. Dar daca vand la negru, o sa fiu acuzat pentru evaziune fiscala si ajung la racoare. In timp ce mamii lor de politruci au firme off-shore in Panama, desi ei ne indeamna sa strangem cureaua.

Serios, nu e o cale sigura de a ma scuti de impozit?

As emigra, dar n-am bani pentru asta, mai ales ca statul ma impoziteaza la sange, practic, ce economii sa fac?

Iesi la protest. Daca stai in casa pe forum si te plangi nu rezolvi nimic. Mergi la parlament.

#4
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View PostVelaxa, on 02 mai 2016 - 16:09, said:

Şi unde să emigrezi? În Germania şi mai stai cu 5 negrii în casă pentru că nu o să ai bani de chirie cu un salariu de 8,5 euro pe lună.
In Germania macar am un salariu de sute de euro. Iar serviciile din partea statului german sunt de calitate.  

In tara asta as putea trai decent cu salariul minim pe economie atata timp cat stau cu parintii. Asta e, astea imi sunt compentele de a avea un amarat de salariu minim pe economie, dar  ce nu-mi convine e ca ma simt "furat"...chiar si din putinii bani pentru care muncesc.

Dar ma impoziteze 200 lei la sange  pentru o  "pensie" care nu imi este garantata  pentru ca pana la sfarsitul secolului astuia se vor intampla multe (gen desfiintarea casei de pensii) si sa am si parte de servicii execrabile oferite de stat....  mai bine nu mai platesc impozit.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
In Romania statul impoziteaza firmele, nu angajatii, pentru ca in Romania se negociaza salarul net.
Cand veti negocia salarul brut, sa vezi cum se schimba perspectiva. Putini oameni, ca initiatorul topic, privesc lucrurile din punctul asta de vedere.

#6
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Nu doar programatorii sunt scutiti de impozit, ci si cercetatorii

#7
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:13, said:

In Germania macar am un salariu de sute de euro. Iar serviciile din partea statului german sunt de calitate.  

In tara asta as putea trai decent cu salariul minim pe economie atata timp cat stau cu parintii. Asta e, astea imi sunt compentele de a avea un amarat de salariu minim pe economie, dar  ce nu-mi convine e ca ma simt "furat"...chiar si din putinii bani pentru care muncesc.

Dar ma impoziteze 200 lei la sange  pentru o  "pensie" care nu imi este garantata  pentru ca pana la sfarsitul secolului astuia se vor intampla multe (gen desfiintarea casei de pensii) si sa am si parte de servicii execrabile oferite de stat....  mai bine nu mai platesc impozit.

În ce oraş stai? Ce facultă ai terminat? Parcă spuneai ceva de istorie.

#8
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View Post`Giovanni, on 02 mai 2016 - 16:12, said:

Iesi la protest. Daca stai in casa pe forum si te plangi nu rezolvi nimic. Mergi la parlament.
Protestul si violentele nu mai sunt de multa vreme solutia.....s-a vazut si in 2012 si in 2015. Sarim din lac in put avand in vedere ca alternative nu sunt.

Declansarea unei greve fiscale in schimb ar putea face caracatita sa moara de foame.

Dar uite ca eu sunt mai individualist, ma intereseaza strict de viata mea, nu-mi pasa deloc de binele comun ca pana la urma, fiecare se descurca cum poate.
Dar vreau sa stiu  daca ma pot scuti de impozit  ca persoana fizica si renunt definitiv la pensie si alte servicii oferite de stat.

#9
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Fa-te si tu politician si ai rezolvat problema.

#10
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View PostVelaxa, on 02 mai 2016 - 16:16, said:

În ce oraş stai?  
Bucuresti...

Deci, daca ma duc  la Palatul Victoria  sau la ministerul de finante si scriu o cerere de scutire de impozit ,  am vreo sansa?  

Urmeaza in vara asta sa ma apuc sa-mi caut job, dar ma dezugsta faptul ca  imi sunt luati niste bani aiurea  (200 lei)   cand as putea foarte bine sa-i cheltuiesc doar pentru mine.

Edited by GamerXx, 02 May 2016 - 16:21.


#11
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,123
  • Înscris: 29.12.2006

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:06, said:

Serios, nu e o cale sigura de a ma scuti de impozit?

Dacă te scuteşte pe tine, vreau să mă scutească şi pe mine. Posted Image

Şi dacă noi doi vom fi scutiţi, vor dori alţi 1 000. Şi pe urmă alţi un milion, şi uite-aşa, vom ajunge precum emiratele sau şeicatele din Golful Persic, în care nu există taxe şi impozite de nici un fel. Ba mai mult, dubarioţii, supuşii regelui saudit, sau qatarezii, mai primesc şi stipendii, adică bani...pentru că s-au născut pe lume.

"Necazul" la noi în Europa, şi în restul lumii, e că nu-i avem ca emiri pe Mohammed bin Rashid Al Maktoum al Dubaiului, pe Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan al Abu Dhabi-ului, pe şeicul Tamim bin Hamad Al Thani al Qatarului, sau pe regele Salman al Arabiei Saudite.

Noi i-am avut ca "şeici" pe Iliescu, Constantinescu, Băsescu, iar acum pe "emirul" Iohannis.

Edited by lupini, 02 May 2016 - 16:23.


#12
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View Postlupini, on 02 mai 2016 - 16:20, said:

Dacă te scuteşte pe tine, vreau să mă scutească şi pe mine. Posted Image

Şi dacă noi doi vom fi scutiţi, vor dori alţi 1 000. Şi pe urmă alţi un milion, şi uite-aşa, vom ajunge precum emiratele sau şeicatele din Golful Persic, în care nu exstă taxe şi impozite de nici  
Pai hai sa ne apucam atunci....si asa tara asta ar trebui privatizata. Numai greva fiscala ne-ar mai putea salva de sistemul asta politic corupt.

Eu o sa incerc prin iunie sa le trimit o cerere prin care vreau sa fiu scutit de impozit in schimbul renuntarii la pensie, ajutor de somaj  si  la orice fel de "serviciu " primit din partea statului.

Edited by GamerXx, 02 May 2016 - 16:24.


#13
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 16.02.2013
Sunt doua variante :
fie ai urmat cursurile unei universitati  si cu siguranta nu ai facut parte dintre cei remarcabili "veniti din fundul Moldovei" ( care stiau ce vor ) doar ca sa mai copilaresti pe banii parintilor si doar atat pot vedea angajatorii la tine - un amarit care nu merita decit salariul minim pe economie , adica necalificat
fie accepti sa lucrezi pe un contract ce prevede minimul pe economie si diferenta o iei la negru si atunci nu ai nici un motiv sa te plingi.
Ca nu vei ajunge la pensie aici in RO este sigur datorita mentalitatii , in DE si mai putin ca nu te cred in stare sa lucrezi cu circa.

#14
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:20, said:

Bucuresti...

Deci, daca ma duc  la Palatul Victoria  sau la ministerul de finante si scriu o cerere de scutire de impozit ,  am vreo sansa?  

Urmeaza in vara asta sa ma apuc sa-mi caut job, dar ma dezugsta faptul ca  imi sunt luati niste bani aiurea  (200 lei)   cand as putea foarte bine sa-i cheltuiesc doar pentru mine.

Păi tu ai un miliarde de opţiuni şi mai ai şi părinţii lângă.
Ce să zică ăia din Cucuieţii din Deal care au doar o fabrică de confecţii în oraş care îi sclavageşte pe 800 de lei?

#15
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View Postandu2006, on 02 mai 2016 - 16:23, said:

Sunt doua variante :
fie ai urmat cursurile unei universitati  si cu siguranta nu ai facut parte dintre cei remarcabili "veniti din fundul Moldovei" ( care stiau ce vor ) doar ca sa mai copilaresti pe banii parintilor si doar atat pot vedea angajatorii la tine - un amarit care nu merita decit salariul minim pe economie , adica necalificat
fie accepti sa lucrezi pe un contract ce prevede minimul pe economie si diferenta o iei la negru si atunci nu ai nici un motiv sa te plingi.
Ca nu vei ajunge la pensie aici in RO este sigur datorita mentalitatii , in DE si mai putin ca nu te cred in stare sa lucrezi cu circa.
E treaba mea, ma priveste pe mine...eu oricum nu mai am pretentii de la viata asta de mai mult.  

Dar macar sa nu mai fiu furat din putinii bani pentru care muncesc.

Pot sa ma dau atunci drept persoana cu dizabilitate ca sa fiu scutit de impozit?  Chit ca ma injosesc rau, dar macar sa nu mai imi fure 200-300 lei din salariu. Mi-e jena ca banii aia sa ajunga in buzunarele unui alde Dragnea, nu vreau sa finantez hotii platind impozite. Am demnitatea mea. Platind impozite, ii hranesti, practic, e ca si cum ai colabora cu ei sa te fure in continuare.  E mai rau decat sa-i votezi.  

Cand spun NU hotilor,  vorbesc  foarte serios.

Edited by GamerXx, 02 May 2016 - 16:37.


#16
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:29, said:

Pot sa ma dau atunci drept persoana cu dizabilitate ca sa fiu scutit de impozit?  Chit ca ma injosesc rau, dar macar sa nu mai imi fure 200 lei din salariu.

Nu prea înţeleg cum ai ajuns la concluzia că ţi se fură 200 de lei din salariu :P

#17
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View PostVelaxa, on 02 mai 2016 - 16:30, said:

Nu prea înţeleg cum ai ajuns la concluzia că ţi se fură 200 de lei din salariu Posted Image
Calculeaza singur:
http://www.calculato...alcs2&suma=1250

Salariul minim pe economie e de 1250 lei. 325  lei se duc la impozit (deci, am gresit, nu 200 lei, ci chiar mai MULT)

Imi ramane 925 lei...pardon, 800 avand in vedere ca 100 lei se duc pe transport spre serviciu.



Oricum, indiferent cat de mic sau mare e salariul, eu tot nu as accepta sa le platesc impozit. Culmea e ca nici nu mi se da scris, vreo semnatura, vreun contract serios prin care sa mi se garanteze pensia , asigurarile de sanatate si ajutorul de somaj,  sau sa mi se spuna  unde naiba ajung banii aia impozitati.  Serios, oricum nu o sa am parte de ele....asa ca mai bine renunt de tot la pensie, la asigurari, la ajutor de somaj etc.

Edited by GamerXx, 02 May 2016 - 16:37.


#18
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,262
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:22, said:

Eu o sa incerc prin iunie sa le trimit o cerere prin care vreau sa fiu scutit de impozit in schimbul renuntarii la pensie, ajutor de somaj  si  la orice fel de "serviciu " primit din partea statului.

Din momentul in care iesi pe strada din casa te folosesti de "serviciile satutului". Cit costa serviciile astea si care este raportul calitate/pret este alta treaba.
Daca vrei sa te lipsesti de orice fel de serviciu din partea statului trebuie sa te muti din orice ...stat...nu numai din Romania.

Edited by Daco_Get, 02 May 2016 - 16:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate