Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

artroscopie coafa rotatorie

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
yimaida

yimaida

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.05.2016
Am 40 de ani si am fost diagnosticat cu ruptura coafei rotatorii la ambii umeri. Leziune tendonului supraspinos la unul dintre ei, la celalalt leziune tendoane supraspinos si infraspinos. Am incercat tratamentul de recuperare posibile. N-a mers iar urmatorul pas e repararea chirurgicala. Cine face aceste operatii cu succes in sistemul de stat? E cineva care a trecut prin operatia asta? Daca da, ce succes au aceste operatii (am auzit ca riscul de recidiva e destul de crescut :(((Posted Image ), cat tin tendoanele odata reparate?

#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
e interesant si care e cauza afectiunii

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014

View Postyimaida, on 02 mai 2016 - 14:10, said:

cat tin tendoanele odata reparate?

ca te sperii sau nu, nu stiu, dar nu ai sa vezi niciodata ca un lucru reparat (operat) sa fie la fel de bun ca cel in mod natural.

ca sa raspund intrebarii tale, in functie de afectiunea, conditiile de aparitie a starii initiale, a priceperii chirurgului, recuperarii si intretinerii ulterioare.

le bagi pe toate intr-o ecuatie si ai sa vezi ca toate sunt variabile, partea proasta este ca nu ai nici o certitudine de proportia fiecaruia.

#4
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 21.03.2016
Ruptura de coafa rotatorie e banala periartrita scapulohumerala. Intr-o clinica buna de recuperare, se rezolva cu siguranta. Revenind la intrebarea ta, in sistemul de stat nu se face o astfel de interventie si nu ti-as recomanda sa incerci nici in clinicile asa zis private de la noi din tara.

#5
yimaida

yimaida

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.05.2016
Din pacate financiar sunt limitat la a alege serviciile din tara, fie cele de stat, fie cele din privat. Ce doctori din sistemul de stat efectueaza cu succes operatia?

#6
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 21.03.2016
Te-ai hotarat sa te operezi si pace. Banuiesc ca si medicul care ti-a pus diagnosticul ti-a spus ca boala ta se rezolva in 99% din cazuri prin recuperare. Imi vine greu sa dau nume, dar cunosc multi medici ortopezi de la Spitalul Universitar Bucuresti in care as avea incredere.

#7
yimaida

yimaida

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.05.2016

View PostBahuru, on 02 mai 2016 - 17:21, said:

Te-ai hotarat sa te operezi si pace. Banuiesc ca si medicul care ti-a pus diagnosticul ti-a spus ca boala ta se rezolva in 99% din cazuri prin recuperare. Imi vine greu sa dau nume, dar cunosc multi medici ortopezi de la Spitalul Universitar Bucuresti in care as avea incredere.

Rupturile acelea nu merg decat inainte, adica spre largirea si mai mult a rupturilor. Numele doctorilor? :)))

#8
yimaida

yimaida

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.05.2016
Am nevoie de umeri rezistenti pentru sport si munca in agricultura. Inteleg binefacerile terapiei de recuperare dar interventia reparatorie ar preintampina eventuale deteriorari in timp.

#9
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 21.03.2016
Nu preintampina deteriorari in timp. OK, hai sa dau si cateva nume Codrin Huszar, George Tomi, Aurel Patru, Radu Predescu, Adrian Cursaru si mai sunt, dar nu o sa-i scriu pe toti.

#10
yimaida

yimaida

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.05.2016

View PostBahuru, on 02 mai 2016 - 18:35, said:

Nu preintampina deteriorari in timp.
Explica-mi, te rog. Literatura la care avem acces spune ca deteriorarile survin inevitabil in timp. Punctul final e ruptura totala a tendonului, caz in care o repararea lui este mult mai anevoioasa si cu sanse mai mici de vindecare.  cam am nevoie de coafa rotatorie. Practic sport, anume fac sala, ridic greutati, am facut si sporturi de contact, (se pare ca la astea trebuie sa renunt definitiv) muncesc si fizic in agricultura atunci cand e nevoie. Deci cam am nevoie de coafa rotatorie si inca pe termen lung.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate