Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

buget 5500 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
and26apv

and26apv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2016
Salut prieteni! vreau sa imi cumpar o masina sh, bugetul fiind de 5500 euro. masina vreau sa fie 2010+, adica cat mai noua.... la banii astia imi place Renault Megane 3 si Ford focus 2 facelift, ambele diesel. acum... nu stiu ce sa aleg.. voi ce parere aveti? in locul meu ce ati alege? v-ati orienta spre alta marca si spre alte modele?  voi circula cu ea in bucuresti si in provincie, cand voi avea timp de plimbari. cam 60 % urban si 40 % extra-urban. multumesc frumos!

#2
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Dieselul se preteaza la minim 30 000km / an, mai bine iei un benzinar eventual cu GPL sau montezi GPL. Sau mergi pe o asiatica, sunt mai fiabile. Dintre cele 2 eu as alege Megan-ul.

#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
GPL-ul este pentru saraci, arde uscat, distruge motorul, provoaca indigestie si urticarie. De asemenea, masinile cu GPL sunt bombe pe roti, periculoase si puturoase care taie orice placere de a conduce.


Ia Ford

 AlexRe, on 02 mai 2016 - 10:09, said:

Dieselul se preteaza la minim 30 000km / an, mai bine iei un benzinar eventual cu GPL sau montezi GPL. Sau mergi pe o asiatica, sunt mai fiabile. Dintre cele 2 eu as alege Megan-ul.

GPL se preteaza in special daca mergi mult cu masina

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fordul...

#5
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013

 usrnm, on 02 mai 2016 - 10:21, said:

GPL-ul este pentru saraci, arde uscat, distruge motorul, provoaca indigestie si urticarie. De asemenea, masinile cu GPL sunt bombe pe roti, periculoase si puturoase care taie orice placere de a conduce.


Ia Ford



GPL se preteaza in special daca mergi mult cu masina


Masinile cu GPL nu au voie sa intre in parcarile subterane. Poate fi si asta un criteriu.

Si diesel se preteaza foarte bine si daca faci 20 de mii pe an. Tinand cont de faptul ca atunci cand cumperi o masina SH, diferenta de pret intre acelasi model pe benzina si diesel, tinde sa se duca spre 0.

#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
1)GPL-ul este pentru saraci
Cate milioane de bogati sunt ma in romania asta?

2) arde uscat: da, arde dar scoti banii cu o instalatie inca o data pe masina daca mergi mult. E mai curat gpl decat orice benzina vanduta de astia din ro, cu benzina se mai murdareste clapeta de acceleratie.

3)distruge motorul: mituri,se strica el motorul din varii motive dar de la gpl n-ai sa vezi, vorbim de secventiale nu din cele vechi
4)provoaca indigestie si urticarie: cumpara-ti mancare buna, sanatoasa, lasa e-urile, tot te lauzi ca esti bogatan.
5) De asemenea, masinile cu GPL sunt bombe pe roti: daciile vechi da, cele moderne nu cred.
periculoase si puturoase care taie orice placere de a conduce: daca pui gpl pe-o martoaga de 70 de cai ce vrei , sa fie bmw? gpl e mai slab cu 5-10% procente, reglata bine pana in 5000 rpm merge la fel ca pe benzina. Peste valoarea asta unii seteaza calculatorul sa treaca pe benzina si te bucuri de cele 1000 rpm de la 5000 pana la 6000( desi ii absurd dar na) ori o lasi complet pe gpl.
6) Aia cu parcarile subterane e cam rar, la nevoie se comuta de pe gpl pe benzina si in momentul ala nu mai e gpl pe instalatie, supapa blocheaza furnizarea de gpl.

Edited by xkos, 02 May 2016 - 12:56.


#7
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Nu am inteles niciodată de ce in parcările subterane nu ai voie cu o masina pe GPL... Nu vad nici un motiv concret.

#8
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

 xkos, on 02 mai 2016 - 12:55, said:

1)GPL-ul este pentru saraci
Cate milioane de bogati sunt ma in romania asta?

2) arde uscat: da, arde dar scoti banii cu o instalatie inca o data pe masina daca mergi mult. E mai curat gpl decat orice benzina vanduta de astia din ro, cu benzina se mai murdareste clapeta de acceleratie.

3)distruge motorul: mituri,se strica el motorul din varii motive dar de la gpl n-ai sa vezi, vorbim de secventiale nu din cele vechi
4)provoaca indigestie si urticarie: cumpara-ti mancare buna, sanatoasa, lasa e-urile, tot te lauzi ca esti bogatan.
5) De asemenea, masinile cu GPL sunt bombe pe roti: daciile vechi da, cele moderne nu cred.
periculoase si puturoase care taie orice placere de a conduce: daca pui gpl pe-o martoaga de 70 de cai ce vrei , sa fie bmw? gpl e mai slab cu 5-10% procente, reglata bine pana in 5000 rpm merge la fel ca pe benzina. Peste valoarea asta unii seteaza calculatorul sa treaca pe benzina si te bucuri de cele 1000 rpm de la 5000 pana la 6000( desi ii absurd dar na) ori o lasi complet pe gpl.
6) Aia cu parcarile subterane e cam rar, la nevoie se comuta de pe gpl pe benzina si in momentul ala nu mai e gpl pe instalatie, supapa blocheaza furnizarea de gpl.

bea un pahar de vin, calmeaza-te si poate sesizezi ironia Posted Image

 xkos, on 02 mai 2016 - 12:55, said:

6) Aia cu parcarile subterane e cam rar, la nevoie se comuta de pe gpl pe benzina si in momentul ala nu mai e gpl pe instalatie, supapa blocheaza furnizarea de gpl.

drobul ti-a cazut greu? interzicerea se refera la tipul de instalatie montat pe masina, nu daca intri in parcare pe gaz sau pe benzina sau impinsa

PS: si nu, nu exista notiunea de ardere uscata si ardere umeda. nu stiu ce imbecil a inventat prostia asta.

Edited by usrnm, 02 May 2016 - 13:39.


#9
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013

 usrnm, on 02 mai 2016 - 13:11, said:

drobul ti-a cazut greu? interzicerea se refera la tipul de instalatie montat pe masina, nu daca intri in parcare pe gaz sau pe benzina

mi-a facut ziua.

Edited by wld-ro, 02 May 2016 - 13:29.


#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 AlexRe, on 02 mai 2016 - 10:09, said:

Dieselul se preteaza la minim 30 000km / an
De ce nu 50 000km/an sau 100 000km/an? Basme.

Eu as recomanda asa ceva.

#11
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011

 LauCalin, on 02 mai 2016 - 13:01, said:

Nu am inteles niciodată de ce in parcările subterane nu ai voie cu o masina pe GPL... Nu vad nici un motiv concret.

Motivul este unul cat se poate de intemeiat si dovedit stiintific: GPL este mai greu decat aerul si se acumuleaza la nivelul solului. Teoretic avand un flux de X masini cu scurgeri de GPL s-ar putea ca la un moment dat intr-un colt al parcarii sa ai o acumulare de gaz suficient de mare ca sa provoace o explozie. La cate parcari subterane avem in Romania imi curge o lacrima cand ma gandesc ca nu voi putea intra cu masina mea in ele.

In rest, argumente de ciurdar.

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 AlexRe, on 02 mai 2016 - 10:09, said:

Dieselul se preteaza la minim 30 000km / an, mai bine iei un benzinar eventual cu GPL sau montezi GPL. Sau mergi pe o asiatica, sunt mai fiabile. Dintre cele 2 eu as alege Megan-ul.
Asta cu minim 30.000 pe an cum ai calculat-o? La un moment dat se facea calculul acesta cand cumparai o MASINA NOUA. Se mai spunea ca de diferenta bagi benzina + revizii mai ieftine etc si astfel inclinai spre benzinar. Dar la o masina SH de ce sa fi limita de km? Nu tine nici macar aia cu "distante scurte"
De fapt se simte la pompa cand bagand de 100 de lei mergi mai mult cu dieselul decat cu benzinarul.

Quote

GPL-ul este pentru saraci, arde uscat, distruge motorul, provoaca indigestie si urticarie. De asemenea, masinile cu GPL sunt bombe pe roti, periculoase si puturoase care taie orice placere de a conduce.

Nu am avut masina pe gpl dar stau sa ma intreb daca la cate sute de mii circula pe strazi nu ar fi trebuit sa sara in aer, din cand in cand, cate una (macar una-doua pe zi. Sau, ca cel putin jumatate dintre taximetristi sa fie plini de bube ori sa vomite prin masini. Si cred ca asta cu arde uscat este iarasi un mit cred ca GPLul (si instalatiile moderne) lasa mai putin jeg.

Edited by dreaQ, 02 May 2016 - 15:06.


#13
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 ericmario, on 02 mai 2016 - 13:51, said:


De ce nu 50 000km/an sau 100 000km/an? Basme.

Eu as recomanda asa ceva.
Taxa cat e?

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Cred ca are taxa platita, fiind din 2008. Pretul este unul ridicat pentru o masina din 2008 chiar si titanium. Stiu ca a costat mult la vremea ei dar...

Edited by dreaQ, 02 May 2016 - 15:19.


#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 marius87ism, on 02 mai 2016 - 15:11, said:

Taxa cat e?
Habar n-am, banuiesc ca e platita.
Initiatorul nici un telefon nu poate da? Sa-i facem noi si plinul?

#16
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
drobul ti-a cazut greu? interzicerea se refera la tipul de instalatie montat pe masina, nu daca intri in parcare pe gaz sau pe benzina sau impinsa

da, a cam cazut. ce sa-i faci.  e interzis a baga o masina atata timp cat nu au aia nu tiu ce senzori pusi ptr detectie scurgeri de gaz. Dar daca intrii comutata cu ea pe benzinara nu ai treaba 90% din cazuri, si asta la mall. Mai usor cu ironiile ca nu-mi plac, nu ma cunosti, nu te cunosc asa ca fi de bun simt, nu magar.

Edited by xkos, 02 May 2016 - 16:29.


#17
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
Ideea este că având mașina pe gaz, ești obligat să ai și abțibild cu GPL pus în parbriz. Astfel că dacă ești prins intrând cu așa ceva în parcările subterane, ți o iei. Nu știu în ce constă asta, dar e cert că nu-i de bine.

#18
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
@xkos: Ai dat-o de gard, mai citeste o data ce-am scris la #11.

In afara de RAR o data la doi ani nu te controleaza nici dracu la butelie sau abtibild, poti intra oriunde, oricum, oricand. E la latitudinea "beneficarului" sa aiba bun simt si sa fie responsabil, sa nu intre cu GPL in parcarile subterane.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate