Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Achizitie auto buget 4000 E

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
behind11

behind11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.04.2016
Prima pe lista este Golf V care va fi adus de cineva de incredere de peste hotare . De la masina vreau sa fie  considerabil mai vioaie decat Solenza 1.4 , care nu e o masina puturoasa . Ce motorizare sa aleg 1.9 sau 1.6 102 hp ?

Multumesc anticipat !

#2
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
Să alegi să fie un avans pentru o mașină nouă.
Riști enorm de mult cu mașini rulate, la 8 din 10 mașini rulate după cel mult 10000 de km ajungi cu ea în service.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Golf 1.9 TDI, daca n-are defecte ascunse, merge bine, nu stiu nimic de 1.6...

Sa-i zici aluia "de incredere" sa-ti aduca masina cu tuv valabil (sa nu-ti aduca de export).

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 14.08.2006
ia una veche de 2-3 ani de aici de la noi de la dealer

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmeanman, on 02 mai 2016 - 09:01, said:

ia una veche de 2-3 ani de aici de la noi de la dealer

In banii aia poate Logan, aveo... Totusi, un link, ceva sa ne dumirim si noi de dealer...

#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
/n-ai bani nici sa treci strada si vrei golf 5 1.9 tdi in 4000 euro.

Hai sa-ti tai din elan, ca-l ai prea mare:

cu 3800-4200 euro pe contract de germania iei golf 5 1.9 tdi cu 260 -330 000km reali, nu mai putini niciodata.
te mai costa ~ 350euro adusul si poate niste bani aluia care il aduce deci 500 euro sau mai bine, depinde cat de bun prieten iti este.

taxa la euro 4 2004 este 400 euro minim si daca masina e mai noua gen 2007-2008 ajunge si la 800-900 euro. Ti-o aduce cu anvelope iarna poate, ai nevoie de vara, revizie, distributie,  2-3 piese defecte, 100 euro rar, 100 euro taxe +rca bani pe la politie/numere, etc.

Insumam doar 4000+500+500+ 500= 5500 euro, minim, si nu o sa fie intr-o stare buna, aka la 300 000km daca nu au bagat bani in ea, ai de schimbat, discuri, amortizoare, bucsi, intinzatoare, rulmenti si multe altele, numai zic de piesele normale, turbina, ambreiaj, injectoare, pompa motorina, si alte mici defecte (macara geam, switch usa, broasca capota, etc). Deci ai 4000 euro si vrie golf 5 1.9 tdi?

Cu 4000 euro de abia iti cumperi golf 4 la 3000 euro si cu restul il pui la punct, in schimb daca vrei sa impresionezi dobitocii pe strada ca tu ai masina, mai bine iti faci una din carton si mergi cu aia.

Edited by Deenman, 02 May 2016 - 09:25.


#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostiDorin, on 02 mai 2016 - 08:49, said:

Să alegi să fie un avans pentru o mașină nouă.
Riști enorm de mult cu mașini rulate, la 8 din 10 mașini rulate după cel mult 10000 de km ajungi cu ea în service.
cel mai bun sfat, avans la masina noua si restul de bani in rate pe 5 ani. este oferta la Logan zilele astea.

Edited by rich1974, 02 May 2016 - 09:39.


#8
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Decat un Golf 5 mai bine iei un Megane 2. Motorina iei daca faci multi km in afara orasului si aici discutam de peste 30 000 km pe an. Mergi pe un motor de 1.6 benzina, poate gasesti una in tara si cu GPL omologat si taxa platiata. Arunca un ochi asupra asiaticelor, sunt mult mai fiabile decat europenele.

Edited by AlexRe, 02 May 2016 - 09:48.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
1.9tdi nu gasesti decat foarte rulat. Cauta 1.6mpi asta daca te multumesti cu un consum mediu de 7%.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Gata inscrisa de la noi nu-i buna?
Trebuie neaparat sa-ti bati capul cu germania?

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E 1.4 benzina aia... prea lenta :)

#12
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Mai bine un focus la banii astia, nu stiu ce au golfurile in general ca parca sunt din aur asa de scumpe sunt.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Dai un ban, da stai in fata Posted Image Posted Image

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Motorul de 1.6 benzina nu face Golful V rapid. Am eu pe Skoda, au cam aceeasi greutate. Nu vei avea o masina pentru condus sport.

Legat de ce spun colegii, 300000 km, daca despre asta va fi cazul, este mult, dar...nu ai cum sa iei ceva mai jos cu 4000E. Eu iti recomand sa cauti ceva pe plan autohton, sau sa mergi tu in germania, sa vorbesti cu proprietarul in acte si sa achizitionezi masina. Daca in lantul care te leaga de masina, mai apare un alt roman in afara de tine, pregateste-te pentru mult mai multi kilometri decat cei din bord. Romanii cumpara din germania cele mai uzate masini, cu un singur lucru in gand: sa arate bine. Am facut peste 20 drumuri in Germania, cu cate 2 mecanici, pentru diferite masini. Eu nu ma pricep, doar vorbeam cu ei si in timp, am invatat cum sta treaba cu documentele. Masinilie luate direct de la proprietar nu au probleme in acte si in bord. Dar la kilometri putini, pretul este pe masura. Eu iti recomand atentie la achizitia din afara (carte service!). Daca nu ajungi tu la proprietar, ia-o de aici.

Si in final, c aidee, un Golf, IV ce-i drept, luat acum un an, 250000 Km pret bun, irelevant, a functionat perfect in Germania, dar in tara, la vreo cateva zile, motorul pur si simplu s-a distrus (nu ma pricep, dar stiu ca nu a trecut testul RAR si nici nu a putut fi reparat). Trebuia schimbat. La mana a doua, iti asumi niste riscuri. Eu, de exemplu, am masina SH, dar luata de aici. Am avut motivele mele. Sunt multumit.

#15
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Lasă mai, tu cumpără că trebuie să mănânce și gura la mecanici ceva. Trebuie să trăiască și cei care vând piese auto noi sau din dezmembrări. Mai știu eu pe unu de curând care a luat un Golf 5 și îi bate lanțul. Acum se roagă sa îl tina măcar un an ca nu are bani sa o facă.

#16
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Poate ca mai intelept ar fi o Fabia break (daca vrei si ceva spatiu) cu motor de 1.4 de 75 sau 86 CP. Plus ca e posibil sa o gasesti si mai putin rulata, gen 130-140000 de km.

#17
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
De ce va mai mirati?

Honda/Megane/Renault/Logan = astea sunt masini de parinti, bunici, familisti.

Golf (EDIT aici intra si Scirocco - mare fitza , le curg balele la tinerele romance dupa el) /BMW/Audi = masini de tineri care vor sa se combine (sau proaspat combinati), masini care au sex appeal, excita fetele cand le vad cu geamuri fumurii si jante late.

Pai du-te tu baiat fiind la una in club si zi-i ca hai pisi sa te duc acasa cu Megane 2 Posted Image) rade aia si cu **** de tine.

Edited by Proiectil, 02 May 2016 - 11:14.


#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostYOUR_GOD, on 02 mai 2016 - 10:26, said:

Motorul de 1.6 benzina nu face Golful V rapid. Am eu pe Skoda, au cam aceeasi greutate. Nu vei avea o masina pentru condus sport.

Comparativ cu 1.4mpi de 75cp, motorul 1.6 ar fi ideal pe Golf 5.
Ce consum ai pe Skoda ? Este o1 sau o2 ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate