Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Reduceri masive la chiriile vilelor din Pipera!

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Pare un titlu mult prea bombastic ? De data asta nu e ales de mine Posted Image
Abramburicii imobiliari, de la un site de renume, vin cu informatia ca exista un factor declansator:

Quote

Factorul declanșator a fost suplimentarea masivă – și bruscă – a ofertei, care a crescut simțitor, chiar și cu 50%, după cum estimează Nicolae Preda, agent imobiliar specializat pe Pipera
sursa: http://www.imobiliar...-din-pipera_db/

Spuneam pe un alt thread ca eu nu cred ca pot creste chiriile din cauza legii LDP. Motivul este foarte simplu: chiar daca mai putini oameni isi permit sa ia credit si vor cauta chirie, in acelasi timp o parte din apartamente raman nevandute. Creste cererea de chirii dar creste si oferta!

Incepe nebunia ?

#2
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Spaima, panica... poate pentru unii agenti imobiliari chiar nebunie :D
Eu radeam de starea de spirit a unor useri de pe aici dar se pare ca agentii imobiliari simt un fior rece. I-auzi alt titlu de pe site-ul ambramburicilor imobiliari:

Quote

Câinii latră, piața merge. Liniștea de dinaintea… dării în plată?

Adica merge treaba inca dar parca nu mai vad ei in globul de cristal cresteri peste cresteri. Ar vrea sa se bucure la tranzactii dar nu ii lasa ceva. Au o presimtire :D

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"exemplifică Preda, o casă care se închiria anul trecut cu 3.000 de euro"

Multumim celei de-a 2016-a clone a lu' Lender (celelalte 2015 au fost banate?) pentru threadurile relevante pentru tot poporul postate pe softpedia!

#4
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
De ce ai inchiria o casa cu 3000 euro cand poti plati la banca mult mai putin lunar si stai boss-de-boss in locuinta ta?

EDIT - nu ma pricep la imobiliare de aia intreb....

Edited by Proiectil, 01 May 2016 - 17:10.


#5
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
O buna perioada pe site-ul ambramburicilor imobiliari vedeai numai propaganda cresterii.
Imi pare o schimbare de atitudine: acum zic de cresteri dar ma baga si articole d-astea cu revenirea la realitate.

Eu inteleg ca e vorba doar de Pipera, dar scaderi pe segmentul asta poate pune probleme unor segmente inferioare, risc de contagiune!

View PostProiectil, on 01 mai 2016 - 17:09, said:

De ce ai inchiria o casa cu 3000 euro cand poti plati la banca mult mai putin lunar si stai boss-de-boss in locuinta ta?
Pai gandeste in felul urmator, stateai 5 ani undeva si sa zicem ca trebuia sa pleci: nu puteai, era legat de glie prin credit.
Pana acum nu puteai da in plata!

Si am mai gasit si alte referinte pe site-ul ala:

Quote

Majoritatea jucătorilor din imobiliare se așteaptă la o reglare semnificativă a valorilor de tranzacționare în cazul adoptării actului normativ (în forma sa inițială).

sursa: http://www.imobiliar...ile-caselor_db/

Quote

jucătorii din imobiliare se tem că legea dării în plată ar putea arunca din nou piața în cădere liberă

Quote

45% dintre participanții la studiu se așteaptă la o prăbușire a pieței similară celei din perioada de criză economică

Quote

80% dintre cei chestionați cred că prețurile locuințelor vor fi afectate în mod semnificativ

Si totusi minciuna e prea dulce, trebuie continuata:

Quote

aprobarea legii dării în plată ar avea consecințe și pe piața închirierilor. Astfel, aproape 30% dintre respondenți cred că prețurile vor crește cu 20% sau mai mult

Jucatorii imobiliari "se tem", "se prabuseste", "preturi afectate semnificativ" dar totusi raman chiriile. Aoleu nici alea nu raman. Nebunie! :)

#6
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
De 3000 de euro stau in centru la Munchen,...de unde scot astia minciunile cu Pipera,...parca nici canalizare nu aveau,...

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011

View Post_Dadi_, on 01 mai 2016 - 17:32, said:

De 3000 de euro stau in centru la Munchen,...de unde scot astia minciunile cu Pipera,...parca nici canalizare nu aveau,...

Cunosc zona.
Sa vad lozul cistigator, aleg din alte zece zone mai pricopsite, inainte sa ajung sa am pe lista Pipera.

#8
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postcrisstonne, on 01 mai 2016 - 16:58, said:

Nebunia cui ?!  Posted Image

Nebunia lu' Salam!

In alta ordine de idei factorul declansator e ca in cativa ani aici poate va fi camp de razboi. Dar nu numai aici ci in toata emisfera nordica. Oamenii de bine, adica "care stie", isi vand de-a dreptul proprietatile si o sterg. Si din Paris si din Londra si din state pleaca bogatii pe capete. Cica destinatiile preferate sunt America de Sud si Australia/NZ.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Ce frumos...
Ar trebui sa intelegem ca:

1. Scad chiriile din Pipera
2. Asta va duce la scaderea chiriilor in Berceni
3. Programul Prima Casa nu va mai avea clienti, pt ca toti vor dori sa stea cu 100 eur/luna la 3 camere, decat sa plateasca rate la banca.
4. Romanii vor lasa in masa cheile bancilor si se vor muta in America de Sud!
========

Ceea ce nu intelege romanul invidios pe zona Pipera:

1. In Pipera si zona de nord sunt majoritatea institutiilor de invatamant private:
- Scoala Americana
- Mark Twain
- British School
- Mark Twain
- Avenor
- Scoala si Liceul Francez
etc

2. Multi expati si romani cu bani stau in zona de nord pt ca odraslele sunt la gradinita/scoala/liceu, si NU vor sa faca 2 ore in trafic zilnic doar pt scoala; in plus, cine seamana, se aduna!

3. Bucurestiul este deja stabilizat, nu mai are nevoie de "expati experti", care sa ne invete "alfabetul afacerilor" => numarul lor a scazut.

4. Chiriile de 3000 eur erau in 2-3 cartiere "selecte" si erau platite de catre firme expatilor respectivi pe durate determinate; culmea, sa nu credeti ca vorbim de palate!

#10
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Chiriile vor scadea in orasele mai mici, nu in Bucuresti.
Cum sa scada pretul la chiriile din Bucuresti daca jumatate din populatia tanara din Galati, Braila, Bacau, Tulcea, Giurgiu, etc se muta in Bucuresti pentru ca in orasele lor nu gasesc de munca?

#11
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016

View PostEgalul, on 01 mai 2016 - 19:12, said:

Chiriile vor scadea in orasele mai mici, nu in Bucuresti.
Pai Pipera nu e in Bucuresti ? Sau in momentul in care a atins "reduceri masive" a fost scos din capitala si mutat in provincie?

#12
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postlender2016, on 01 mai 2016 - 19:52, said:

Pai Pipera nu e in Bucuresti ? Sau in momentul in care a atins "reduceri masive" a fost scos din capitala si mutat in provincie?
Mai citeste o data, se pare ca nu ai vazut virgula aia

#13
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Si cum ramane cu teza abramburicilor imobiliari care spune ca vor "creste" chiriile din cauza LDP? Acum scad doar "in orasele mici" ?

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Ca sa fim la obiect, Pipera este... Voluntari

Cum ziceam, o casa in Pipera variza ca chirie intre 500-3000 EUR.
Depinde de casa, locatie si... buzunarul clientului.

Nu cred ca e nimeni nebun sa dea 2000-3000 eur din buzunarul propriu!  In nici un caz clientii pentru "Darea in plata".

Intelegeti ca firmele platesc ele chiriile pentru expati sa in caz specific pt angajatii ambasadei US.
Firmele respective platesc inclusiv scolarizarea copiilor expatilor!
La British e 18 000 eur/an/copil!

Tot in Pipera, e o mafie a ag imobiliari, ce merg mana in mana cu departamentele de HR ale unor multinationale!
Asadar, sa nu vorbim de Pipera ca fiind ceva semnificativ!

Pipera "deluxe" e portiunea Erou Iancu-Nicolae si oleaca catre Scoala Americana!

#15
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016

View PostAdm, on 01 mai 2016 - 20:01, said:

Ca sa fim la obiect, Pipera este... Voluntari
Am inteles deci or sa scada chiriile in provincie si in alte orase mici de langa Bucuresti de genul: Bragadiru, Buftea, Chitila, Măgurele, Otopeni, Pantelimon, Popești-Leordeni, Voluntari. Cum treci granita in Bucuresti totul devine roz si chiriile cresc, pentru ca in Bucuresti este taramul fermecat pe care lucreaza maretii Agenti Imobiliari care au bagheta magica ce exclude orice "dare in plata" si orice legi ale economiei.

Eu care credeam ca "Location, Location, Location" este sintagma sfanta in imobiliare, acum conteaza locatia geografica dar si granita. Traiasca Maretii Agentii Iimobiliari!!! :D
[sarcasm is intented]

Serios vorbind acum, nu este clar sentimentul pe care il au "jucatorii" din domeniu ?

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Se construieste ca in vestul salbatic in continuare => chiriile mari vor scadea.
Totusi, daca se construieste pentru Prima Casa sau oleaca peste, nu insemna ca automat scad preturile la vile! E cu totul alt target!

Apropo de zonele limitrofe, baga odata 3 litri de combustibil si mergi in zona Corbeanca, ca sa vezi ce activitate frenetica este in materie de... vile.
Majoritatea sunt proprietate personala, nu de vanzare Posted Image

Am un prieten care tocmai a cumparat 2 apartamente in Cosmopolis.
Le-a inchiriat in aceeasi luna!

#17
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Si eu am citiva prieteni de le-a iesit pe nas de stat "la tara",...cit de tare poti sa fi sa te muti la bloc in cimp,...un vis,...

#18
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016

View PostAdm, on 01 mai 2016 - 20:29, said:

Se construieste ca in vestul salbatic in continuare => chiriile mari vor scadea.
De ce doar chiriile mari ? Si daca scad cele mari nu pun presiune si pe cele mai mici ? In alta ordine de idei, daca se ieftinesc masiv marcile Mercedes si Rolls Royce, mai vinde ceva Dacia?

View PostAdm, on 01 mai 2016 - 20:29, said:

Totusi, daca se construieste pentru Prima Casa sau oleaca peste, nu insemna ca automat scad preturile la vile! E cu totul alt target!
Pai mai sus tocmai ce am stabilit ca nishte agenti imobiliari sunt speriati ca nu se mai pot inchiria vilele la fel de scump, e prea mare oferta. Daca nu pot inchiria scump oare nu vor  incerca sa vanda? Si cum vor vinde daca a aparut LDP ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate