Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Led tastatura Vara

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am o tastatura Redragon Vara la care azi tasta S a incetat sa mai lumineze. Am observat inca de ieri ca tasta S era luminata mai putin decat celelalte. Se poate schimba ledul sau este incorporat cu totul in buton? Din pacate nici macar nu pot sa o demontez, nu are suruburi, are doar doua la un capacel mic unde vine firul. Sa inteleg ca este cam de unica folosinta? Desi ma impresionase in prima instanta, se pare ca la fiabilitate nu sta bine.

Edited by gerbil, 01 May 2016 - 12:19.


#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 25.01.2002
am gasit poza asta pe net:

[ http://static.flax.ro/imagini-produse/tastatura-gaming-redragon-vara-k551b-bk-147322-5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

daca ai oleaca de indeminare (de fapt un pic mai multa), cred ca ledul ala s-ar putea schimba...

Edited by tEo, 01 May 2016 - 12:30.


#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Problema e cum o demontez?

#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Pai tasta sare direct, ca orice tasta normala, iar restul ansamblului parte a fi prins in cleme.
Daca esti atent, si reusesti sa gasesti un led de inlocuire, n-ar trebui sa fie mare lucru.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Sanse minime sa gasesti un led care sa lumineze la fel. Ia un led de la o tasta mai deosebita, ENTER de exemplu, si pune-l in locul astuia, ca sa fie toate literele la fel, iar la ENTER pui unul albastru sau asa ceva.
Dar intai verifica lipitura, topeste-o din nou, poate e de acolo.

Edited by Razvan_N, 01 May 2016 - 13:57.


#6
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Ai luat-o luna trecuta, huh?
De ce nu folosesti garantia?. . .daca iti bagi degetelele prin ea si inlocuiesti leduri, vei pierde garantia.

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Ce garantie sa mai folosesc ca mi-a scapat din mana si s-a spart la un colt. Altfel nu ma mai complicam.

Tasta iese usor nu e problema dar nu am cum sa fac lipituri asa, nu am acces la led, ar trebui demontata toata.

#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Pai ledurile nu sunt lipite prin spate? Incearca asta inainte de a scoate tasta, poate nu mai e nevoie.

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Da dar nu stiam cum s-o demontez. Am descoperit pana la urma. Suruburile se afla pe fata sub anumite taste. A trebuit sa dau toate tastele afara pentru a afla unde sunt suruburi.

Daca mai are nevoie cineva, pentru a il scuti de a da toate tastele afara, iata unde sunt localizate suruburile: F1, F7, PRTSC, 1 (tasta 1 cea normala de langa tilda), 9 (cel normal), * (de la numpad), TAB, P, F, CTRL (stanga), SPACE, FN, sageata jos.

Ledul nu era ars, era doar iesit din loc, l-am impins inapoi si acum lumineaza normal. Mai descoperisem intre timp un defect care probabil se datoreaza din fabricatie, tasta sageata jos nu mergea deloc. Am masurat cu aparatul de masura, borna de semnal pentru tasta nu dadea curent niciunde, probabil o intrerupere pe traseu. Am cautat babeste cu aparatul unde am semnal pentru tasta cu problema si am gasit ca merge pe pinul de la tasta + de pe numpad. Am pus un fir de aici pana la borna care nu avea semnal si acum merge fara probleme. Daca nu spargeam coltul (asta e, a fost neatentia mea) nu ma mai chinuiam dar asta e, bine ca am rezolvat-o.

Attached Files


Edited by gerbil, 03 May 2016 - 02:17.


#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Felicitări pt rezolvare și mulțumim pentru informații.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Multumesc. Imi da si mie cineva o idee cum as putea repara coltul? Arata cam inestetic. Aveam o idee sa pun autocolant pe acest capac si ceva plastic pe acolo dar nu stiu daca este o idee buna.

#12
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Pune o poza cu coltul respectiv.

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am pus.

Attached Files



#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006

View Postgerbil, on 01 mai 2016 - 12:19, said:

Desi ma impresionase in prima instanta, se pare ca la fiabilitate nu sta bine.

View Postgerbil, on 01 mai 2016 - 15:48, said:

Ce garantie sa mai folosesc ca mi-a scapat din mana si s-a spart la un colt.
Te rog sa nu-mi injuri nefondat tastatura Posted Image

#15
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Cea mai buna varianta ar fi sa lipesti bucatile rupte, doar nu le-ai aruncat, huh?

#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
S-au facut prea multe bucati nu cred ca prea merg lipite, o sa incerc oricum si apoi sa pun peste un autocolant ceva negru. Cred ca ar merge.

In ce priveste fiabilitatea, atunci nu o scapasem. Ledul nu a mai mers dinainte sa o scap. De asta puneam la indoiala fiabilitatea, mai ales ca nu vedeam nici suruburile si credeam ca este ceva capsat de unica folosinta ca tastele de mac daca le stiti si pe care nu poti sa le demontezi. Am scapat-o din mana cand am vrut sa o demontez. Tasatura este pusa pe o placa grea de metal care vine introdusa in acea semi carcasa de plastic (carcasa este doar pe partea de spate). Fiind un plastic casant a sarit imediat. Aveti grija sa nu le scapati ca mine.

Edited by gerbil, 03 May 2016 - 18:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate