Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema la schimbarea in treapta inferioara(Matiz)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
De ceva vreme nu vrea sa mai intre in treapta a 2-a si a 4-a din treapta superioara. Trebuie sa scad turatia mult ca sa poata intra din 3 in 2 si din 5 in 4(inainte intra usor si fara sa scad prea mult turatia). Asta este o problema in special cand sunt in rampa, deoarece sunt sanse foarte mari sa ma opresc si este si un semn ca ceva nu merge normal. Singura cale de a face sa intre in treapta 2 si 4 este de a da un sprit(scos din viteza cu ambreajul lasat) si dupa aceea intra fara sa scad turatia foarte mult.

Care are fi problema si ce sfaturi imi dati?

#2
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 19.03.2016
De la cablu de ambreiaj, cablul de timonerie, la sincroane treapta 2 si 4. Dar verifica mai bine cablul de ambreiaj, da vreo 5 ture la piulita aia de langa scutul cutiei de viteze. Daca nu mai face, schimba cablul, e pe duca.

#3
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Problema e ca trebuie sa-i dai gaz cand schimbi in jos, ca sa aduci turatiile cat mai aproape! Altfel schimbarea se face cu socuri care afecteaza atat ambreiajul cat si suportii elastici.

#4
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 19.03.2016
Cand schimbi in jos se cheama frana de motor. De ce sa ii dai gaaz daca exista sincroane?

#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Ca sa nu omori ambreiajul? E acelasi lucru, doar ca in sens invers, cand la plecarea de pe loc turezi motorul pana la 3k rpm si apoi ridici brusc pedala de ambreiaj!

Edited by DannyMC, 01 May 2016 - 11:36.


#6
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011

 Zbughytza, on 01 mai 2016 - 11:19, said:

De la cablu de ambreiaj, cablul de timonerie, la sincroane treapta 2 si 4. Dar verifica mai bine cablul de ambreiaj, da vreo 5 ture la piulita aia de langa scutul cutiei de viteze. Daca nu mai face, schimba cablul, e pe duca.

Daca ar fi ambreiajul nu ar face asa la toate vitezele?

#7
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 19.03.2016
Danny, cu blandete iti zic ca am matiz de 9 ani. Nu am schimbat ambreiajul la el.

 raul1ro, on 01 mai 2016 - 11:33, said:


Daca ar fi ambreiajul nu ar face asa la toate vitezele?
Te costa 5 minute sa verifici. Daca continui sa pui intrebari in loc sa pui sfaturile in aplicare ma duc sa-mi ciocnesc ouale.

#8
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
Să înțeleg că atunci când mașina merge în trepidații la schimbarea vitezelor, ușor înfrânată, este o problemă de ambreaj ?
Celor cunoascători, putem aduce în discuție o problemă la motor (zgomot turație schimbat), posibil o problemă cu discurile de frână de pe față (la ultima verificare, acum un an, unul era destul de uzat), uzura saboților (mă gândesc că de aici merge ușor înfrânată) etc. ?
Nu prea am timp să ajung cu ea în service, lucrez până pe la 17 în zilele de lucru. Posted Image

#9
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 19.03.2016
I-ai dat de cap?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate