Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Balcon crapat

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Salut,

Cu ocazia curateniei de zilele astea am observat ca mi-a crapat unul din balcoane, banuiesc eu din cauza antenei (cred ca vibreaza din cauza vantului...)

Crapatura corespunde afara, cum se vede din poze, dar cum acolo e loc de depozitare cutii si alte chestii iar afara e partea dinspre spate unde nu prea am de ce sa ma duc... am observat abia acum.

Ce as putea sa fac in cazul asta (evident in afara de demontarea urgenta a antenei):

- Sa dau termopanul jos si sa reconstruiesc bucata de balcon
- Sa consolidez la interior cu niste cornier prins in dibluri
- Sa lipesc cu ceva. Ma gandeam sa fac un canal pe crapatura si sa introduc o pasta adeziva. Acum cativa ani mi se dezlipise o vaza de marmura la cimitir si stiu ca am prins-o cu o pasta care s-a intarit ca piatra si tine si in ziua de azi. Banuiesc ca exista asa ceva si pt zidarie.

Termopanul ce influenta are? Banuiesc ca e prins de balconul de sus, de balconul meu in partea de jos si in lateral de peretele blocului.

Multumesc pentru orice sugestie.

Attached Files


Edited by akeem, 01 May 2016 - 09:35.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Sa scoti antena si sa lasi lucrurile asa.

#3
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Pai mi-e sa nu cada naiba bucata aia cu termopan cu tot. Ca nu se mai tine decat in greutatea ei, crapatura e dintr-o parte in alta, se vede prin ea. Daca scot termopanul pot sa o iau in brate.

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,463
  • Înscris: 16.08.2010
Mmm, atunci ar trebui pus si un indicator cu "Atentie cad balcoane" pentru orice eventualitatePosted Image

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
mie mi se pare ciudat, cum de ce nu s-ar crapa in punctele de tensiune, daca e din cauza antenei.

inainte de a fi acoperit acel perete al balconului, stii si cum era placa? unde se uneste si cum?

#6
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
N-am idee, zici de placa balconului? Trebuie sa fie turnata dintr-o bucata cu tot etajul. Cum l-am cumparat, la cateva zile am inchis balcoanele, asa ca n-am stat sa studied foarte mult.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Materialul? Banuiesc boltari din BCA. Au fost pusi doar unul peste altul fara mortar?
Se pot face lucrari de consolidare fara sa dai jos antena.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
si totusi noi vb de peretii balconului, care sunt facuti tot din placi, de acelea se discuta, nu de placa etajului care prin extindere este baza balconului.

foarte rau ca nu te-ai uitat, este greseala principala in mai toate procedeele de genu, adica sa acoperi orbeste totul, iar cand apar problemele, sa incepi sa dai din colt in colt ca nu stii pe unde este una sau alta, cum este facuta una sau alta, etc.

in functie de constructia balconului, solutiile se pot aplica in mod diferit. dar cum nu stii ce ai acolo .......

la asemenea crapatura, ma indoiesc ca tu vezi pe partea cealalta de balcon, prin crapatura. pune o poza cu minunatia.

#9
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
BCA, dar nu cred ca fara mortar. Ce-ar mai fi? Mai ales ca sunt din aia ingusti. Antena o dau jos oricum. Consolidarea cum o fac?

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pai bca-ul se macina, crapa de la conditiile meteo, macar s-a determinat ca nu este o placa, ci bca

#11
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003

 Dany_Darke, on 01 mai 2016 - 09:55, said:

si totusi noi vb de peretii balconului, care sunt facuti tot din placi, de acelea se discuta, nu de placa etajului care prin extindere este baza balconului.

foarte rau ca nu te-ai uitat, este greseala principala in mai toate procedeele de genu, adica sa acoperi orbeste totul, iar cand apar problemele, sa incepi sa dai din colt in colt ca nu stii pe unde este una sau alta, cum este facuta una sau alta, etc.

in functie de constructia balconului, solutiile se pot aplica in mod diferit. dar cum nu stii ce ai acolo .......

la asemenea crapatura, ma indoiesc ca tu vezi pe partea cealalta de balcon, prin crapatura. pune o poza cu minunatia.

Se vede o luminita acolo de 1mm patrat, sa vad cum reglez aparatul ca cu macro nu vrea. Balconul era tencuit, izolat, vopsit, etc, ca blocul era nou, n-am acoperit eu nimic, doar am pus termopanul.

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
Daca muti antena, crapatura nu se va extinde, deoarece cu nai exista tensiune acolo! Pune antena pe un perete!

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
daca si blocul e nou cred ca doar se aseaza constructia, de asta s-a si crapat, nu ca ar fi de bine, dar este posibil ca in timp sa se mai crape si in alte locuri.

#14
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Crapa, crapa :)  La interior descopar din cand in cand cate una noua. Antena renunt la ea ca intre timp a aparut si cablu pe strada.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Vezi sa nu iti zboare si temopanu` ca nici glafurile nu le-ai facut si spuma e macinata de la soare. E doar un praf maro afara.
Chema un meserias si plateste-l sa repare si consolideze.
Daca te apuci TU, iti va cadea si boltarul si termopanul si antena. Posibil sa iti traga si STB-ul cu TV-ul pe geam afara.

#16
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 dorin_2k, on 01 mai 2016 - 10:11, said:

...............
Daca te apuci TU, iti va cadea si boltarul si termopanul si antena. Posibil sa iti traga si STB-ul cu TV-ul pe geam afara.
Si foarte posibil un dosar penal pt distrugere , sau mai rau ...ca esti direct responsabil .

#17
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 06.08.2015
vezi ca e pastele totusi

#18
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
e crapat intr-o forma foarte neobisnuita pentru o constructie normala.... ori a fost construit la misto, sa fure mesterii materiale.... ori eroare de constructie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate