Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Corupția din ligile studențești

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
E plin băi frate, de ligi studenţeşti, ligi pe departamente, pe facultăţi, pe universităţi, pe oraşe, pe ţară.
Care e problema mea cu ele? Păi în afară că se ocupe de puţinele conflicte profesori-studenţi şi de cardurile studenţeşti nu fac absolut nimica, în afară de nişte activiăţi nefolositoare prin care chiulesc de la oră.
Ba mai mult , pe lângă activităţile alea nefolositoare mai ajută profii în activităţile lor şi aşa îşi fac  pile prin care fac rost de subiecte la examene sau tot felul de ajutoare.
La mine la facultă, s-or prezentat ăştia de la ligă şi ne-or spus direct " Dacă o să fiţi la noi în ligă, profii or să vă vadă cu alţi ochi, până la urmă ei au pus bazele acestei ligi şi o parte din munca lor este pusă în această ligă de care sunt mândri"
Ce e asta bă frate?
Sunt curios dacă la voi la facultăţi este la fel.

Edited by Velaxa, 30 April 2016 - 20:38.


#2
nick100

nick100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.03.2016
QUIT COLLEGE,be your own teacher.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pai erau oamenii in campanie electorala, de asta v-au imbuibat capul.

nu stiu la ce facultate esti, insa nu peste tot este asa. nu neg faptul ca sunt niste interese si pe acolo, dar nici asa cum le expui tu nu sunt.

#4
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Am prieteni la Poli care ei dorm la facultă cu activităţile lui peşte, nu cred eu că învaţă mare lucru dar ei iau examenele.
Nu îmi spune tu mie că le iau pe toate pe bune...

Şi e printe "şefii" de la acea ligă, probabil că bobocii şi peştii mici nu fac ei rost de subiecte.
La UVT se practică chestia asta, la Poli Timişoara doar bănuiesc, dar probabil că şi acolo

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pe langa asta, si eu as vedea cu ochi buni, ca si profesor, cand cineva se implica in activitati extrascolare, ca facultatea nu este doar locul unde trebuie sa fie obligatoriu la anumite ore si motivul pt care parintii trebuie storsi de bani ca sa intretina puradelul sa invete ceva.

#6
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
O mare prostie. Am incercat si eu.. Parea interesant, toti le laudau.
Pierdere de bani pe fluturasi si pe echipamentul care li se acorda.

#7
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Da ce să zic, ce activităţi... karaoke şi tot felul de concursuri.

#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Bine ma, ai descoperit si tu apa calda... Inainte erau pisatii aia de la BE ST si A IE S EC, acum sunt astia cu ligile studentilor. Toti niste lingai care spera sa prinda dupa facultate (sau chiar din timpul ei) vreun post caldut pe undeva, o pila, un avantaj care sa-i scoata in fata. Niste lepre.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uraaaaaa, ai descoperit apa calda!!!! Ca treaba asta cu coruptia, au mostenit-o de pe vremeaaaaaaa.........., cum dreaq ii zicea pana in ´89, la organizarea asta studenteascaPosted Image Posted Image ?

#10
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Sunt în anul 1, ce aveţi cu mine? Credeţi că mi-o păsat până acuma de lingăii ăştia?
Şi cum să nu aibă treabă cu corupţia? Dacă ne punem să îi scriem pe toţi şmecherii din ligile astea pe un caiet şi peste 10 ani îi căutăm pe net, pun pariu că o marte parte din ei or să fie prin politică, pe la DNA sau ajunşi pe pile în marile corporaţii

View PostLowrider, on 30 aprilie 2016 - 20:54, said:

Bine ma, ai descoperit si tu apa calda... Inainte erau pisatii aia de la BE ST si A IE S EC, acum sunt astia cu ligile studentilor. Toti niste lingai care spera sa prinda dupa facultate (sau chiar din timpul ei) vreun post caldut pe undeva, o pila, un avantaj care sa-i scoata in fata. Niste lepre.

Încă există ăştia :lol:

#11
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
U.A.S.C.R. , hihi-Iliescu stie Posted Image un articol interesant http://www.hotnews.r...-tismaneanu.htm

View Postmyshyk, on 30 aprilie 2016 - 20:54, said:

Uraaaaaa, ai descoperit apa calda!!!! Ca treaba asta cu coruptia, au mostenit-o de pe vremeaaaaaaa.........., cum dreaq ii zicea pana in ´89, la organizarea asta studenteascaPosted Image Posted Image ?


#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Acum ai descoperit si tu cu ce se ocupa Ligile Studentesti.
Lustruiesc pantofii altora in schimbul aranjarii de note la examene si obtinerii unor avantaje financiare prin diverse metode (frauda, fals, trafic de influenta, etc).

#13
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Mda...

Viitoare sindicate, viitori sindicalisti ...

Edited by sylvius, 30 April 2016 - 21:19.


#14
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View PostVelaxa, on 30 aprilie 2016 - 20:35, said:

E plin băi frate, de ligi studenţeşti, ligi pe departamente, pe facultăţi, pe universităţi, pe oraşe, pe ţară.
Care e problema mea cu ele? Păi în afară că se ocupe de puţinele conflicte profesori-studenţi şi de cardurile studenţeşti nu fac absolut nimica, în afară de nişte activiăţi nefolositoare prin care chiulesc de la oră.
Ba mai mult , pe lângă activităţile alea nefolositoare mai ajută profii în activităţile lor şi aşa îşi fac  pile prin care fac rost de subiecte la examene sau tot felul de ajutoare.
La mine la facultă, s-or prezentat ăştia de la ligă şi ne-or spus direct " Dacă o să fiţi la noi în ligă, profii or să vă vadă cu alţi ochi, până la urmă ei au pus bazele acestei ligi şi o parte din munca lor este pusă în această ligă de care sunt mândri"
Ce e asta bă frate?
Sunt curios dacă la voi la facultăţi este la fel.



Sa vedeti ASID-ul de la Facultatea de Istorie, acolo nu intri decat daca esti fata sau baiat cu aspect placut si ai vreo relatie cu cineva care-i membru acolo. Nu e obligatoriu sa ai creier.....
In afara ca cersesc bani pentru donatii , organizeaza  balul bobocilor ca apoi sa-i vezi doar pe ei cum se distreaza in cluburi,  , participat la targuri de educatie  unde fac poze de grup pe la drept cu niste politruci penali  liberali  si ghidat studentii pentru reduceri de transport (mai mult rezultand o  debandada),  nu i-am vazut nimic altceva facand.
Daca e sa-i intrebi de vreo nelamurire pe care o ai, pana la urma, tot la secretariat ajungi sa intrebi.   Si da, ii pupa-n fund pe decani si profi si uite asa ii vezi asistenti predand la studenti care sforaie  linistiti  in timpul seminariilor, ori lucrand pe la vreo institutie prestigioasa.

Edited by GamerXx, 30 April 2016 - 21:18.


#15
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Pfu, aceeasi atitudine... atitudine care domina, din pacate in sistemul de invatamant romanesc. Trebuie sa fii constient
ca studiezi pentru tine, iar scopul acelor examene este sa iti testeze nivelul de cunostinte cu scopul de a le imbunatati.

Atitudinea studentului, elevului din sistemul romanesc de invatamant este una total gresita si cred ca asta e unul dintre
principalele motive pentru care suntem unde suntem... De ce incerci sa cauti alternative la a trece examenele, altele
decat a face parte dintr-o liga ca mai apoi profesorii sa te avantajeze? De ce nu inveti tu, pentru tine, sa fii bun? Cand
termini facultatea, angajatorul se va uita la cunostintele pe care le ai. Atat.

Less serious: Si la mine la facultate a fost la fel, erau multe ligi, dar nu am avut niciodata vreo problema cu ele. Daca nu
as fi lucrat, probabil as fi facut parte dintr-una, ligiile sunt pline de studente simpatice :)

#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostLowrider, on 30 aprilie 2016 - 20:54, said:

Niste lepre.
Definitie cat se poate de corecta...tot timpul au fost asa...

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mda, asa o fi. Nu contest. De multa vreme nu mai cred in sfinti impotenti si in fecioare virgine
Dar pana la urma daca cineva vrea sa ia examenul cu 10 rupe cartea si invata non stop. Si i se...penduleaza de liga si de. pila lui..
Pt ca daca ajungi la un concurs de angajare, spulberi..
Iar aia au nevoie si de cineva care sa stie carte si sa vrea sa munceasca, nu doar de pilele de partid si de stat..
Iar dupa ce ai experienta le spui, baieti, m-am folosit de voi, pupati-ma in ..ca eu plec...
A, daca nu vrei sa inveti, toti sunt pilosi , pupa, partid..vai saracul de mine cat sunt de nedreptatit..
GamerXx
Anul trecut am terminat si eu Istoria. Ma rog, la ID. Asa ca am niste idei despre cum e prin Facultatea asta.
Sincer, mi se pare curios ce zici..Si ma cam indoiesc..
Iar nick-ul...e si el interesant. Adica te lauzi ca te pricepi foarte bine la jocurile pe PC. OK, asa o fi. Nu te contrazic.
Dar cu materiile de facultate cum stai?
Un coleg de la job care avea fata la Zi imi spunea ca fata lui trebuia ca saptamanal sa citeasca o carte si sa faca un referat despre ea. La fiecare materie. Asa ca timp liber, nu prea...

#18
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostPrien, on 30 aprilie 2016 - 21:40, said:

Mda, asa o fi. Nu contest. De multa vreme nu mai cred in sfinti impotenti si in fecioare virgine
Dar pana la urma daca cineva vrea sa ia examenul cu 10 rupe cartea si invata non stop. Si i se...penduleaza de liga si de. pila lui..
Pt ca daca ajungi la un concurs de angajare, spulberi..
Iar aia au nevoie si de cineva care sa stie carte si sa vrea sa munceasca, nu doar de pilele de partid si de stat..
Iar dupa ce ai experienta le spui, baieti, m-am folosit de voi, pupati-ma in ..ca eu plec...
A, daca nu vrei sa inveti, toti sunt pilosi , pupa, partid..vai saracul de mine cat sunt de nedreptatit..
GamerXx
Anul trecut am terminat si eu Istoria. Ma rog, la ID. Asa ca am niste idei despre cum e prin Facultatea asta.
Sincer, mi se pare curios ce zici..Si ma cam indoiesc..
Iar nick-ul...e si el interesant. Adica te lauzi ca te pricepi foarte bine la jocurile pe PC. OK, asa o fi. Nu te contrazic.
Dar cu materiile de facultate cum stai?
Un coleg de la job care avea fata la Zi imi spunea ca fata lui trebuia ca saptamanal sa citeasca o carte si sa faca un referat despre ea. La fiecare materie. Asa ca timp liber, nu prea...

Degeaba înveţi dacă nu ai o perspectivă şi o viziune în domeniul în care cică te pricepi.
Cum a spus o profă de la facultă " Există studenţi care se chinuie să ia un 5, care se chinuie să ia 10 şi care învaţă"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate