Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandări Anime

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Doar pentru cei care se uita activ in prezent la anime-uri.

Ținând cont că nu-mi plac genurile SuperPower, SuperNatural, Vampire, nici cea mai mare parte din Shounen.
Apreciez Realistic Fiction .

Ce recomandări aveți ?

Eu voi recomanda Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu ,este free to watch pe crunchyroll.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Planetes.

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca iti plac medievale nu trebuie sa ratezi cele 20 si ceva de episoade din berserk,e tare de tot.
http://www.imdb.com/title/tt0318871/

Edited by I2O, 30 April 2016 - 20:44.


#4
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Cateva filme:
Grave of the Fireflies
The Wind Rises
The Garden of Words
The Girl Who Leapt Through Time
Jin-Roh: The Wolf Brigade
HELLS
Break Blade
The Garden of Sinners

Si serii:
Mushishi
Desert Punk
Speed Grapher
Mahou Shoujo Madoka Magica
Fate/Stay night UBW
Fate/Zero
Jormungand
Another

Edited by Dariusdd, 30 April 2016 - 21:02.


#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Hentai?

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 don_dannielo, on 30 aprilie 2016 - 20:59, said:

Hentai?

Posted Image cu son goku

#7
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

 _-AppleS-_, on 30 aprilie 2016 - 19:56, said:

Doar pentru cei care se uita activ in prezent la anime-uri.

Ţinând cont că nu-mi plac genurile SuperPower, SuperNatural, Vampire, nici cea mai mare parte din Shounen.
Apreciez Realistic Fiction .

Ce recomandări aveţi ?

Eu voi recomanda Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu ,este free to watch pe crunchyroll.
So iti place seinen?

Hmmm, vezi Spice & Wolf 1 si 2. Tata lor si e seinen.

Alea cu sport iti plac? Ca tot realistice sunt. Vezi Cross Game. Animatia pare cam imbatranita si e shounen, dar garantez ca dupa 1 sau 2 episoade nu te mai opresti. Eu nu pot sa sufar beisbolu, dar animu asta e ... special. De asemenea Chihayafuru care-i de fapt shoujo, dar tot unul din cele mai bune animuri cu sport (daca ce joaca gagica aia se poate numi "sport"). Altul fantastic e Hikaru no Go.  Cel mai nou din astea e Chihayafuru, insa Cross Game te trasneste direct in primul episod.

Cowboy Bebop si Samurai Champloo sunt must see. Nu se poate sa fii impatimit al genului fara sa fi vazut astea doua. Primul tot seinen desi manga a fost shoujo. Este si una dintre cele mai bune serii anim din toate timpurile. Eu prefer totusi Neon Genesis Evangelion, insa asta e destul de vechi si nu stiu daca o sa-ti placa cu toata simbolistica si metafizica din el.

Psycho-Pass e alt anim bun. Daca ti-a placut Ghost in the Shell (nu se poate sa nu stii Ghost in the Shell) o sa-ti placa si Psycho-Pass. Chiar si mai usor de urmarit decat GitS .

Sunt o gramada de comedii usoare ca Minami-ke, Shirobako, Working!!! si mai sunt dar am uitat.

Din ce ti-a recomandat dariusdd, desi cu supernatural, Mushishi e excelent.
Fate/Stay Night (ala din 2006) e un anim slab, dar are o coloana sonora rar intalnita si sfarsitul este emotionant. Daca rezisti pana acolo...
Restul Fate/Stay Night adica UBW si spin-offurile nu merita.

Edited by Genjurooo, 02 May 2016 - 18:16.


#8
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Cam astea le-am vazut Link , sau am incercat sa le vad pentru ca cele mai multe sunt dropped.
Toradora mi s-a parut cel mai bun. Tsundere mi se pare destul de captivant .

 Genjurooo, on 02 mai 2016 - 18:11, said:

So iti place seinen?
Nu neaparat seinen . Imi plac cele orientate pe caracter, care incearca sa caracterizeze cat mai in detaliu personajele. Povestea sa fie dura (nu neaparat dramatica) si sa aibe un inceput captivant (subiectiv), intamplarile sa aiba logica, decorul nu neaparat realistic insa cel mai important e ca personajele chiar sa para reale prin actiunile lor, atmosfera sa fie intretinuta de un soundtrack captivant, iar punctul culminant sa fie memorabil.
Nu-mi plac cele in care se intampla prea multe in primul episod sau care contin scene in primele episoade care ar vrea sa fie dramatice (dar nu te-ai obisnuit cu personajele asa ca nu-ţi pasa) sau cele in care nu ti se spune o informatie pe care nu o poti deduce din actiune (mystery much), si mai ales nu-mi plac cele in care se intampla lucruri fara logica , fara niciun motiv(asta se intampla destul de des in Fantasy, in SF, si mai ales in SuperNatural, SuperPower, Vampire), deşi apreciez Slice Of Life de cele mai multe ori mi se pare ca nu se intampla nimic in acest gen de poveste.  Preferabil ar fi o oarecare obisnuinta (caracterizare) cu personajele pe parcursul primelor episoade ca mai apoi sa fie introduse in plot. Desigur totul e destul de subiectiv.


Am notat multe recomandari pe aici, urmeaza sa le dau o vizionare, interesant ca cele mai multe nu sunt in lista mea de animeuri vazute.

Edited by _-AppleS-_, 02 May 2016 - 22:45.


#9
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Ai o gramada in dropped care mie mi-au placut.

Quote

Nu-mi plac cele in care se intampla prea multe in primul episod sau care contin scene in primele episoade care ar vrea sa fie dramatice (dar nu te-ai obisnuit cu personajele asa ca nu-ţi pasa)
Atunci nu stiu daca o sa-ti placa Cross Game. Are punctul culminant la inceput si personajele incearca in felul lor sa traiasca cu el.

Eu am inceput Re:Zero ala si pare promitator. Oricum nu am obiceiul sa renunt la vreo serie decat daca e extraordinar de proasta, ceea ce cu siguranta nu e cazul aici.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Bine ma, hai sa va dau si lista mea, am ordonat-o dupa nota sa va fie mai usor myanimelist.net/animelist/Kreatur?status=7&order=4&order2=0

#11
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

 Mizu, on 03 mai 2016 - 02:08, said:

Bine ma, hai sa va dau si lista mea, am ordonat-o dupa nota sa va fie mai usor myanimelist.net/animelist/Kreatur?status=7&order=4&order2=0

Interesant. Ai destule care nu le-am vazut si mai ales filme si OVA. Dar ai multe titluri solide in completed carora nu le-ai dat nota. Nu ti-au placut sau ai uitat?
Io le tin intr-un notepad, dar cred ca o sa-mi fac si io cont si sa le transcriu acolo.

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Urmaresc anime dinainte sa existe myanimelist, ce mi-am amintit ca am vazut am trecut in lista, dar n-am dat nota deoarece  nu mai puteam fi obiectiv cu un anime pe care l-am vazut cu cine stie cati ani in urma.

#13
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 Genjurooo, on 03 mai 2016 - 01:57, said:

Ai o gramada in dropped care mie mi-au placut.
Mai am obiceiul să revin la unele din dropped dacă îmi amintesc o singură scenă din ele. Dacă nu am ţinut nimic minte înseamnă că nu mi-a plăcut nimic. Deobicei renunţ la ele fiindcă nu mi se par că fac o caracterizare bună a personajelor sau se concentrează mai degrabă pe acţiune, dacă e plin de clişee sau dacă mi se pare că am mai văzut asta undeva (deobicei Ecchi, Harem, SisCon e plin de clisee), dacă pasul e prea rapid şi stresant (de ex Nisemonogatari), dacă povestea nu vrea să aiba nicio logică (deobicei Fantasy, SuperNatural, SuperPower, Vampire, SF), dacă personajele nu au niciun fel de personalitate sau dacă personalitatea lor nu contribuie cu nimic la poveste, dacă nu se întâmplă nimic pentru mult timp(de obicei SliceOfLife).
De exemplu la Cowboy Bebop nici nu-mi amintesc sigur de ce i-am dat drop, parcă a fost prea multă acţiune în primele episoade, un pas cam rapid, iar caracterizare nema, mi s-a parut prea centrat pe actiune probabil.

 Genjurooo, on 03 mai 2016 - 01:57, said:

Eu am inceput Re:Zero ala si pare promitator. Oricum nu am obiceiul sa renunt la vreo serie decat daca e extraordinar de proasta, ceea ce cu siguranta nu e cazul aici.
Re:Zero are VoiceActing destul de dragut (mai ales Emilia), personajele se comporta ciudat de real, duritatea si drama povestii au un oarecare realism si asta in ciuda unui decor fantezist de joc RPG, probabil toate aceste antiteze il face interesant. Povestea nu e mama originalitatii insă personajele mi se par bine caracterizate.

#14
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Incerc sa termin primul sezon din Seikai no Senki care era cu 10 in lista lu Mizu. Imi place tema muzicala din intro, dar animatia e praf chiar si pt. perioada sa si are niste cadre foarte ciudate (nu in sens bun). Totusi presimt ca o sa fie epic cand termin toate sezoanele.
Mai are si prequel, dar daca asta arata asa nu prea imi vine sa-l vad si pe ala pt. ca a fost creat cu un an inainte.

#15
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 22.03.2009
Vedeti si Claymore, daca l-ati ratat pana acum.

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Seikai no Senki e un anime mai matur, si ce merita mentionat daca va luati dupa lista mea e ca eu nu dau note dupa animatie deoarece asta e un aspect prea subiectiv. Spre exemplu eu am fost foarte impresionat de ce am vazut in Kemonozume, insa multi zic ca e de rahat grafica.

#17
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Usagi Drop pentru cel mai bun SliceOfLife
Zero No Tsuikaima pentru Comedy/Ecchi/Fantasy/Tsundere.

Incerc sa ma uit si eu la REC dar tocmai am aflat ca are 13 minute per episod, din care jumate cred ca e numai OP si ED , nu prea imi convine.

Edited by _-AppleS-_, 06 May 2016 - 16:26.


#18
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
@MOD3
L-am vazut.

@Mizu
Animatia e intr-o anumita masura subiectiva cand compari titluri contemporane, dar cand compari de exemplu un anim din anii 80 cu unul din 2016 masura aia scade semnificativ.
Inteleg ca tii mai mult la poveste decat la animatie. Si io am dat note mari la unele animuri cu poveste interesanta dar care sunt invechite din punct de vedere estetic.

@AppleS
Dintre animurile pe care le urmaresc acum, cel mai mult imi place Kuma Miko, care-i tot slice of life. Nu-i Usagi Drop, dar merge.
Nici mie nu-mi plac alea scurte. Incerc sa le evit.

----
Am urcat si lista pe myanimelist. Aveam cont dinainte, dar era gol. A trebuit sa introduc fiecare titlu in parte, lol...
http://myanimelist.n...rder=4&order2=0

Edited by Genjurooo, 07 May 2016 - 11:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate