Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

TV LCD cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Salut


Am luat un TV LCD la schimb cu ceva laptop mic care nu il mai foloseam demult, Are o problema insa nu am observat ca nu prea se vede decat cand si cand ... pata - umbra pe ecran ca si in .attach. O sa il duc la service dar daca cineva poate sa imi spun.a inainte ce are as fi recunoscator, si daca merita dus la reparat.
Modelul este .Samsung din  attach

Attached Files


Edited by mitre, 30 April 2016 - 18:55.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001
Te referi la petele intunecate din dreapta jos sau cea de pe mijloc?
Si nu mai activa blitzul cand faci foto la ecran.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
i-am sucit gatul incercand sa citesc ce tip de tv este. Se pare ca ai ceva probleme la backlight. Incearca totusi cu un electronist, daca n-ai mai lucrat la asa ceva, e destul de pagubos sa faci experimente singur.
Attached File  led tv.jpg   234.08K   30 downloads

#4
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

View Postdorin_2k, on 30 aprilie 2016 - 18:42, said:

Te referi la petele intunecate din dreapta jos sau cea de pe mijloc?
Si nu mai activa blitzul cand faci foto la ecran.

Da ambele pete sunt vizibile dar mai greu si doar pe fond specific. Eu nu am observat decat tarziu acasa dupa ce ma-m uitat ceva vreme.

View Postmyshyk, on 30 aprilie 2016 - 18:58, said:

i-am sucit gatul incercand sa citesc ce tip de tv este. Se pare ca ai ceva probleme la backlight. Incearca totusi cu un electronist, daca n-ai mai lucrat la asa ceva, e destul de pagubos sa faci experimente singur.
Attachment led tv.jpg

scuze, nu am observat cand am incarcat poza.....este o problema majora?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmyshyk, on 30 aprilie 2016 - 18:58, said:

i-am sucit gatul incercand sa citesc ce tip de tv este.
Daca dai click dreapta si alegi "deschidere link-ul in fila noua" se afiseaza corect. Nu pricep cu e asa (in Chrome)

#6
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Par a fi de la uzura lampilor.

#7
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

View Postistratei, on 30 aprilie 2016 - 19:06, said:

Par a fi de la uzura lampilor.

inlocuirea este costisitoare?

Edited by mitre, 30 April 2016 - 19:11.


#8
THEBADASS

THEBADASS

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 18.01.2016
cum de nu ai vazut cand l-ai luat, se vede clar

#9
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
am vb la telefon si nu am observat poate pt ca era si pe laptop sau poate l-am stricat eu cand l-am carat sus la etaj 4? Lampile respective la Samsung LE32S62B sunt scumpe?

Edited by mitre, 30 April 2016 - 19:50.


#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Tv-ul are 14 lampi legate la 7 invertoare , sunt 2 lampi pe o cupla .
Des intilnit la acest model este contactul lampilor ccfl , nu defectiunea lampii - se desface, se curata contactul , se repara unde este nevoie , asta ca prima etapa.
Atasez schema tv-ului pentru usurinta

Attached Files



#11
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
merci foarte mult. o sa il duc la service si o sa le spn asta sper sa nu ma coste mult.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu trebuie sa le spui tu, ca oricum n-or sa te creada si-ti vor spune alte 100 de cauze ale defectului.Pur si simplu ceri o constatare, de obicei, asta e gratuita si vezi ce constata ei.
Dupa cum apare, ar putea fi vorba doar de o curatire a contactelor dintre modulul invertor si lampi, dar pe nepipaite, nu pot sa bag mana in foc. Ar trebui masurate ceva tensiuni, eventual un osciloscop,....

Edited by myshyk, 30 April 2016 - 21:05.


#13
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

View Postmyshyk, on 30 aprilie 2016 - 20:59, said:

Nu trebuie sa le spui tu, ca oricum n-or sa te creada si-ti vor spune alte 100 de cauze ale defectului.Pur si simplu ceri o constatare, de obicei, asta e gratuita si vezi ce constata ei.

Am un .prieten care are firma de reparatii calc si impr si un baiat de la el este deja la generatia 2 de depanatori tv. A zis sa fac poza si c.and merg dupa imprimanta dusa la curatat si umplut cartus o sa se uite.

#14
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Revin cu rezultatele .... la prietenul meu nu s-au bagat ca ... a zis baiatul de la el ca s-ay "uscat cristalele lichide" in ecran. Am mers la un service pt 50 lei au curatat petele din dreapta jos si cele din stanga jos.Umbra a ramas si pe gri se vede cel mai tare. Cu cat mai inchis este griul cu atat se vede mai tare. La service nu au deslipit lampile .... cu exceptia uneia care a cazut ea (dar nu s-a spart) dar nici nu se vede mult mai bine. se vede ceva mai bine dar nu cu mult. Au curatat doar reflectorul de la lampi din ce am inteles eu. Ceva opinii? Poate stiti in Oradea pe cineva priceput.
Ms
Inca ceva ... zicea ca nu este led ci are lampi....???

Edited by mitre, 19 May 2016 - 19:54.


#15
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Am vrut sa il duc la alt service si am avut surpriza ca inca 2 care le stiam sa fie de la aceasi firma .... asa ca am renuntat. |Nu stiti in Oradea pe nimeni care sa se ocupe? Multumesc.

#16
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Am mers la alt service. Au zis ca nu este de la lampi si ca fie este un modul defect sau intrerupt fie cel mai probabil ecranul undeva are un circuit intrerupt. Astia erau service meserias ca avea un perete de osciloscoape si aparatura de masurat. Sugestii ce as mai putea face. Nu este extrem de deranjant dar ... este acolo pata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate