Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cerere de sfaturi pentru afacere. Multumesc!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
2stubborn2die

2stubborn2die

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2010
Buna ziua domnilor,

Încep prin a-mi asuma faptul ca nu am cunoștințe prea multe in domeniu, de aceea va cer ajutorul si va multumesc.

Am doua idei de business si nu stiu cum este mai bine sa procedez. O sa vi le prezint succint mai jos:

1. Firma de consultanta IT - practic o companie ar vrea sa ma angajeze ca outsourcer. Ce condiții trebuie sa îndeplinească o astfel de afacere?
-Poate sa fie PFA, SrlD?
-Cum procedez legat de actele cu statul, ca sa imi meargă vechimea profesională  ?
-Eu as fi singurul angajat (momentan) imi trebuie totusi asigurări sau alte lucruri similare? Dar daca as angaja pe altcineva, cum procedez? Vreau ca daca totul merge sa mai aduc pe cineva in compania mea.
-Daca eu as fi platit cu o suma de X pe luna, cat Mi-ar percepe statul drept taxe? In mod clar as vrea sa plătesc cat mai putine taxe, normal.

2. Agro-turism
Am niste terenuri pe care as putea sa plantez mai multe, sunt curios in ce măsura mi s-ar acorda un fond nerambursabil european(am 24 de ani). Cam care ar fi pașii pentru încropirea proiectului si tot ce ar mai fi necesar?
In plus, as avea posibilitatea sa pun doua cabane in circuit turistic. As Adaugă activități in natura, le-as permite vizitatorilor sa întreprindă tot felul de activități in gospodărie (as putea găzdui team-buildinguri de exemplu). Pentru asta as avea nevoie de legalități sau as putea sa funcționez mai... Incognito?

+ pot avea o singura firma si sa aibă atat activități agricole cat si IT?

Ca sa înțelegeți mai bine, am lucrat in corporatie si mi-am dat seama ca viata e un pic mai mult decat o rutina zilnică prin RATB, metrou si ore pierdute in fata unui calculator.

Daca tot am ocazia sa fac asta, as vrea sa profit cat mai mult. Si sa trăiesc asa incat sa ma bucure, nu streseze sau sa-i îmbogățesc pe altii.

Orice sfat si informație la subiect sunt FOARTE bine venite.

Va multumesc inca odata si astept părerile Dvs. :-)

#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Primul pas in afacerea pe care vrei sa o faci - Angajeaza un administrator bun care sa fie seful tau .

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Încep prin a-mi asuma faptul ca nu am cunoștințe prea multe in domeniu,
Cauta alt domeniu daca pe asta nu il cunosti

Quote

1. Firma de consultanta IT - practic o companie ar vrea sa ma angajeze ca outsourcer. Ce condiții trebuie sa îndeplinească o astfel de afacere?
De obicei IT-stii stiu foarte bine ce au de facut :P . Ce poti aduce tu fiind "consultant IT" , post pe care nu l-am mai vazut/auzit pana acum

Quote

Mi-ar percepe statul drept taxe?
cam 35% daca esti PFA

Quote

Am niste terenuri pe care as putea sa plantez mai multe,
Mai multe ce ? ai mai avut legaturi cu agricultura ? ai cunostinte cat de cand ? ai cui sa vinzi ceea ce plantezi ?

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pari destupat si tanar, ca atare bagajelul si valea. Ai doar de castigat. Si chiar daca te intorci, jegul va fi la locul lui iar tu, poate, cu ceva malai mai mult si experienta cum trebuie sa mearga lucrurile.

Succesuri.

#5
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 25.08.2010
trist dar adevarat ce spune @super cheif

#6
2stubborn2die

2stubborn2die

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2010
Multumesc pentru răspunsuri.

Nu o sa caut alt domeniu doar pentru ca pe acesta nu il cunosc prea bine inca.
La perspectiva unui ajutor /administrator m-am gandit deja, la fel ca si la piața de desfacere a produselor/serviciilor pe care le voi avea in final de vânzare (nu conteaza ce vor fi ele).

Nici plecarea din tara nu este o opțiune.

As aprecia sfaturi mai la subiect din partea celor cu experiența personală in IMM-URI.

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostAndreysc7, on 30 aprilie 2016 - 15:09, said:

Ce poti aduce tu fiind "consultant IT" , post pe care nu l-am mai vazut/auzit pana acum
E cam vaga definitia, da' se face consultanta si in IT. Si nu putina.

View Post2stubborn2die, on 30 aprilie 2016 - 16:20, said:

As aprecia sfaturi mai la subiect din partea celor cu experiența personală in IMM-URI.
Outsourcingul il faci pe PFA - ar fi cel mai ok dpdv al actelor, dar vezi ca raspunzi cu buzunaru' propriu daca ai probleme.

Pentru agro... depinde extrem de mult de modul in care vrei sa te dezvolti. Nu cred ca renteaza sa risti ca PFA asa ceva.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdexterash, on 30 aprilie 2016 - 16:49, said:

Outsourcingul il faci pe PFA - ar fi cel mai ok dpdv al actelor, dar vezi ca raspunzi cu buzunaru' propriu daca ai probleme.
Si la SRL la fel raspunde administratorul.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Depinde de context, daca se poate demonstra ca buba a fost de administrare, de bube etc etc. Altfel, raspunde in limita capitalului social - la urma urmei, de aceea ii si spune "Raspundere Limitata".

#10
2stubborn2die

2stubborn2die

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2010
Multumesc dexterash. Ce fel de probleme? Pentru agro, as avea deja un SRL pe care să-l iau in subordine.

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
In general, este vorba de datorii. Dar una e sa le faci pe retinere la sursa (din salarii), alta pe TVA+impozite, alta catre o banca, catre un furnizor, daune intr-un contract etc. Stiu, la prima vedere zici ca nu se intampla, dar este bine sa fii precaut.

Cat despre preluarea unui SRL... da si nu prea. Povestea e lunga.

#12
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
fa un curs de agroturism/administrator pensiune/permacultura sau ceva de genul si da-i bataie cu agricultura, vei avea succes cu agroturismul si se dau fonduri foarte usor. Poti sa-ti faci o companie care sa inglobeze si agricultura si IT, dar axeaza-te pe una dintre ele ca esti la inceput. Cand iti creezi firma trebuie sa declari ce activitati vei avea, acolo pui ambele.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Post2stubborn2die, on 30 aprilie 2016 - 14:54, said:

nu am cunoștințe prea multe in domeniu

View Post2stubborn2die, on 30 aprilie 2016 - 14:54, said:

Am doua idei de business

View Post2stubborn2die, on 30 aprilie 2016 - 14:54, said:

1. Firma de consultanta

Si m-am oprit DIN REFLEX de citit, nici n-a mai fost nevoie ca informatia sa ajunga la creier.
De ce oare?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdexterash, on 30 aprilie 2016 - 16:56, said:

Depinde de context, daca se poate demonstra ca buba a fost de administrare, de bube etc etc. Altfel, raspunde in limita capitalului social - la urma urmei, de aceea ii si spune "Raspundere Limitata".
Datoriile la stat nu intra la limitare.

#15
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Post2stubborn2die, on 30 aprilie 2016 - 16:20, said:

Nici plecarea din tara nu este o opțiune.
Asa-i nu este o optiune, este SINGURA optiune :)...succesuri

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postneagu_laurentiu, on 30 aprilie 2016 - 18:07, said:

Datoriile la stat nu intra la limitare.
:) Eu nu la ele am dorit sa ma refer.

#17
2stubborn2die

2stubborn2die

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2010

View PostTsunnnami, on 30 aprilie 2016 - 17:07, said:





Si m-am oprit DIN REFLEX de citit, nici n-a mai fost nevoie ca informatia sa ajunga la creier.
De ce oare?

M-am exprimat incomplet, nu ma pricep la domeniul afacerilor pentru ca este prima mea inițiativa de acest tip. La consultanta sunt destul de bunicel.. Iar la agricultura... Am trăit 18 ani la țară :)

Practic crearea unui PFA e mai profitabila dpdv al taxelor, stiu... Dar am vreo limitare, adica exista ceva unde PFAul nu ma mai poate ajuta?
cat despre preluarea acelui SRL, este din familie, daca te-ai gandit la preluarea lui cu... "Păduchi cu tot"... Nu e cazul.

multumesc iar pentru răspunsuri.

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este greu sa intri intr-un domeniu necunoscut si sa performezi , cand cei care se pricep ...dau faliment .
O regula absolut necesara ( dar nu si suficienta ) in afaceri , este sa gasesti intai desfacerea produsului tau ...si dupa aceea sa incepi afacerea ....nicidecum sa investesti in afacere , in speranta ca vei putea desface produsul pe piata .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate