Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Noul Renault Koleos

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Este un model complet nou, care asigură, pentru prima dată în istorie, prezența constructorului în segmentul D al SUV-urilor. Pasul în clasa superioară era bănuit, date fiind dimensiunile crossoverului Kadjar, care a înlocuit precedenta generație de Koleos. Astfel, modelul prezentat azi are lungimea, lățimea și ampatamentul aproape identice cu fratele de grup x-Trail. Noul model va fi construit pe platforma dezvoltată în interiorul grupului RenaultNissan, numită CMF C/D. Aceasta este împărțită frățește de modele actuale ale grupului: Renault Talisman, Espace și Kadjar, respectiv Nissan Qashqai și X-Trail.
Noul Koleos este un model deosebit de important în gama Renault, francezii aruncându-l în luptă pe nu mai puțin de 82 de piețe. Ei mizează pe motorizările diesel și pe benzină, acoperind o plajă suficient de largă de puteri: de la 130 la 175 CP. Pentru a se asigura că nu scapă pe nimeni din vedere, motorizările pot fi cuplate la transmisia CVT X-Tronic sau la cea manuală în 6 trepte, transmițând puterea la șosea fie prin intermediul tracțiunii față, fie printr-un sistem 4×4. Lista sistemelor de siguranță include frânarea automată de urgență, avertizare la părăsirea benzii, la aporpierea de vehiculul din față și la prezența mașinilor în unghiul mort. Odată scos de pe șosea, crossoverul beneficiază de diferențial blocabil și o gardă la sol de 213 mm.
Șoferul stă cu 15 cm mai sus decât într-un sedan, fapt care-l plasează pe Koleos în zona împătimiților de SUV-uri mari, înalte și cu personalitate puternică. O altă dovadă a clasei pe care-o afișează este spațiul generos pentru genunchii pasagerilor de pe banchetă, cei 289 mm fiind referința în segment. Nu numai spațiul interior impresionează, ci și dotările care includ volan încălzit, sistem ultra-rapid de dezghețare a geamurilor, filtre pentru polen, praf și mirosuri neplăcute și noul sistem de infotainment R-Link 2
http://www.autoexper...renault-koleos/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RBXvsF268KI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Urata grila de la radiator......ca de tractor..

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
au pus elemente inspirate de la VW si Range Rover, la care au trantit un romb si 3 prostii cat sa zica si ei ca au un model unic. e drept, unic de urat si disproportionat

#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Nu sunt de acord ca este cu elemente de la alti producători Este noua linie de design pe care Renault o abordează.

#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Mi se pare ca are multe elemente de design prezente in grupul VAG la exterior. Sau cel putin asa imi da impresia.

Edited by Robiacs, 30 April 2016 - 14:14.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
asta scriu si eu, ca au copiat si schimbat pe ici pe colo cate ceva, doar ca sa nu fie identic. unele doar le-au pus in oglinda, le-au marit si au "creat" un design

#7
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Ce au copiat mai exact ca eu nu vad nimic?!

#8
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
E frumos. Seamana cu Kia.

#9
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Parca seamana putin cu Sorento...

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cu Sorento, nu prea, insa pune un Range Rover din lateral si spate si ai sa vezi cum seamana si la ce ma refer cand spun ca au copiat si doar au schimbat cate ceva sau marit, ca sa nu fie identic, insa fara prea multe idei originale.

#11
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 Dany_Darke, on 30 aprilie 2016 - 15:07, said:

cu Sorento, nu prea, insa pune un Range Rover din lateral si spate si ai sa vezi cum seamana si la ce ma refer cand spun ca au copiat si doar au schimbat cate ceva sau marit, ca sa nu fie identic, insa fara prea multe idei originale.
Nu gasesc asemanari...

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
te-ai uitat macar?

#13
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 Dany_Darke, on 30 aprilie 2016 - 15:13, said:

te-ai uitat macar?
M-am uitat dar nu vad asemanari, mai mult seamana cu alte modele...

#14
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009
Linia laterala mi se pare ca seamana destul de mult cu Nissan Qashqai. La fel si nervurile de pe capota.

Edited by DannyMC, 30 April 2016 - 15:18.


#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
priveste mai bine la Evoque, ai sa vezi asemanarile, pune pozele alaturat si ai sa gasesti ca "reno" doar a prelungit anumite elemente din design-ul gandit de altii.

#16
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 DannyMC, on 30 aprilie 2016 - 15:18, said:

Linia laterala mi se pare ca seamana destul de mult cu Nissan Qashqai. La fel si nervurile de pe capota.
Pai e si normal ca seamana cu Qashqai, doar e Renault-Nissan...

#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009

 Dany_Darke, on 30 aprilie 2016 - 15:18, said:

priveste mai bine la Evoque, ai sa vezi asemanarile,
Ti se pare tie ca seamana cu asta?Posted Image

Edited by DannyMC, 30 April 2016 - 15:35.


#18
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 Dany_Darke, on 30 aprilie 2016 - 15:18, said:

priveste mai bine la Evoque, ai sa vezi asemanarile, pune pozele alaturat si ai sa gasesti ca "reno" doar a prelungit anumite elemente din design-ul gandit de altii.
Eu sincer nu vad asemanari, cred ca cu Evoque seamana cel mai putin, poate te referi la grila aia de pe laterale, e doar un element de design prezent si pe alte modele de la alte marci...plus ca urmeaza linia noua de design de la Renault, vezi Talisman, Megane, Scenic, etc..

 DannyMC, on 30 aprilie 2016 - 15:34, said:

Ti se pare tie ca seamana cu asta?Posted Image
Sunt albe amandoua, e adevarat....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate