Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Bas anemic TV LG

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Mi-am luat de ceva timp un tv LG 55UF8517 cu sunet se zice calibrat de Harman Kardon. Citisem inainte sa-l cumpar apoi am constatat ca sunetul este placut dar nu prea are bas indiferent ce setari fac. Vreau un bas mai puternic fara sa maresc volumul sunetului actual asa ca m-am gandit ca ar fi bun un subwoofer activ dar si aceste sunt asa de multe ca nu stiu ce sa aleg sau ce mi-ar fi potrivit. Asa ca va rog, un sfat ar fi binevenit!

#2
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu are bass . Tot LG . De fapt pe sunet nici nu au mari setari  de facut .

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003
Nu ai ce sa faci, sunetul nu e numai bass-ul... difuzoarele de tv oricum sunt praf... daca vrei sunet iti iei home cinema calumea cu intrari digitale, scoti din tv pe fibra sau coaxial si scula face sunetul care-l trimiti in difuzoare serioase, atunci se va auzi corect :)

#4
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Andrei ,tv vechi aveau . S-a dus timpul ala .Aveam un Orion de ala de-l carau 4 barbati,  de  lemn , un bas de  rupea . Ascultam inmarmurit cu fratele meu  coloana sonora din Predator 1 ,ala din jungla cu Arnold . Super sunet avea ala . Venea mereu mama buimaca de somn ,ca ce fras , a izbucnit razboiul ? Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 30 April 2016 - 12:07.


#5
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Nu vreau alte scule ca stau la bloc si nu vreau sa deranjez cu  un volum al sunetului ridicat. Tot ce vreau este putin bass mai mult.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Pe mine m-ar deranja mai mult contrastul de doi bani al panelului IPS (indiferent cati de "K" si de 3d-ul lor si alte engine-uri de imagine) decat ca sunetul ,vezi doamne ,n-are bas. TV-urile nu sunt facute pt. sunet. Erau pe vremuri B&O si alte marci exclusiviste ,ce aveau sisteme audio foarte bune pe TV-uri dar s-a cam terminat. HK a ramas doar o umbra din ce era odata ,nici macar pomenirea acestui nume nu mai spune nimic.

View PostDanitzi, on 30 aprilie 2016 - 12:11, said:

Nu vreau alte scule ca stau la bloc si nu vreau sa deranjez cu  un volum al sunetului ridicat. Tot ce vreau este putin bass mai mult.
Majoritatea care isi cumpara receivere si sisteme de boxe pt A/V stau tot la bloc ,la fel si cei cu amplificatoare si boxe ,de HC-uri nu mai zic. Sistemele astea de sunet sunt facute sa dea un sunet de calitate ,calitate nu inseamna volum sonor mare.

Edited by edigee, 30 April 2016 - 12:21.


#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Păi la bloc, bass-ul este cel care deranjează vecinii, Tu vrei bass  nederanjant, alcool nonalcoolic și curve non-sexabile, puii mei, ce sistemul lui trompi e ăsta?

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-ai cum sa controlezi subwooferul activ.
Eu mi-am legat pe direct 2 boxe pasive Magnat 110 si am anulat difuzoarele televizorului.
Daca nu vrei sa bricolezi prin televizor, sa tai fire si asa mai departe poti lega un sistem mic 2.0 sau 2.1 activ.

Edited by underb, 30 April 2016 - 12:24.


#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu il mai  ajut cand am chef de rockoteca cu sistemul audio pe care il am si pentru laptop , bag prin boxele combinei  prin AUX !

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
E greu pt. ca TV-urile actuale nu au decat iesire digitala (coaxiala sau optica) pt. sunet. Iar mufa de casti nu da un semnal tocmai potrivit.
TV-urile actuale se leaga de obicei prin HDMI (cu ARC neaparat pt. sunet din TV) la receivere sau HC-uri. Sau pe optical sau coaxial digital.

#11
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

View Postunderb, on 30 aprilie 2016 - 12:23, said:

N-ai cum sa controlezi subwooferul activ.
Eu mi-am legat pe direct 2 boxe pasive Magnat 110 si am anulat difuzoarele televizorului.
Daca nu vrei sa bricolezi prin televizor, sa tai fire si asa mai departe poti lega un sistem mic 2.0 sau 2.1 activ.
Multumesc, acesta este un raspuns corect la intrebarea mea.

#12
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
exista probabil si o explicatie, vibratiile joase pot deteriora structura panelului, a afisajului, ma gandesc...

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
http://www.lg.com/ro/tv/lg-55UF8517
Nu are decat iesire audio digitala ,cum banuiam.
Ori vei folosi un sistem audio ce are intrare digitala ,de ex Behringer MS 40 ,Microlab Solo 9 ,ori folosesti iesirea de casti, dar cu rezultate indoielnice .si legi acolo orice sistem de pc

Edited by edigee, 30 April 2016 - 12:42.


#14
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Eu la un tv. Philips am legat prin mufa de la casti boxele  2.1  , cele mai vandute boxe la garaj si nu"s foarte scumpe.. Bas-ul il tin pe mediu pentru ca , altfel , ar deranja vecinii . Din cand in cand pe National Geographic HD trec pe receiver prin cablu optic pentru Dolby Digital 5.1 .

Edited by Mirel_F, 30 April 2016 - 12:48.


#15
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
@edigee, buna ideea cu mufa de casti, uitasem de ea cu atatea posibilitati de a trimite semnal audio catre un amplificator. Mai am de aflat ce subwoofer imi trebuie.

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca legi la mufa de casti nu vei mai avea sunet in difuzoarele TV deci nu ai ce face doar cu un subwoofer.

Edited by underb, 30 April 2016 - 12:57.


#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View Postunderb, on 30 aprilie 2016 - 12:56, said:

Daca legi la mufa de casti nu vei mai avea sunet in difuzoarele TV deci nu ai ce face doar cu un subwoofer.
Exact.
Desi la unele TV-uri mai "evoluate" nu se anuleaza. Trebuie incercat.
Oricum un subwoofer va fi inclus intr-un eventual sistem 2.1.

#18
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
@Danitzi
Nu prea ai inteles. Ai 2 variante :
1) Una ieftina (ti-am pus link mai sus) , sa conectezi prin mufa de la casti un sistem 2.1 care include un  subwoofer ceva mai mic , dar suficient de puternic ;
2) Varianta care te costa ceva mai mult cu receiver de exemplu receiver Sony si pentru el boxe 5.1 ; Dai un ban si stai in fata , sunet de calitate in filme si pe unele canale tv  (ex. National Geographic HD si altele ) ai sunet  Dolby Digital 5.1.

Edited by Mirel_F, 30 April 2016 - 13:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate