Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Ulefone Future

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
io_kent

io_kent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.10.2015
Salut prieteni,astazi vreau sa va prezint un nou telefon :) Este vorba de Ulefone Future.
[ http://mobiltelefon.ru/photo/january16/13/ulefone_future_bezels.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acesta promite a fi un flag ship de calitate,dar haideti sa vedem ce stie mai exact sa "faca".
Specificatii
-Display de 5.5inch cu o rezolutie full HD
-Un procesor Helio P10 Octa Core de 2.0GHz
-Android 6.0 OS Marshmallow
-4GB RAM si o memorie de 32GB ( suporta card de pana la 128 GB )
-Telefonul este dual sim ( putand fii folosite o cartela nano si una micro)
-O baterie de 3000mAh capabila de fast charge.

In linii mari telefonul promite sa fie un produs de calitate la un pret redus (230-250$)
Un video de prezentare puteti urmarii aici : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PBeSzyIjlbQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sper sa va placa acest preview si va astept parerile  :)

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
si camera de 16MP , merita la pretul asta

#3
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Ca hardware sta bine, marea problema a telefoanelor din China este cea de soft... Teoretic este minunat dar cand il pui la treaba se blocheaza, nu vede reteaua, se inchide singur, nu recunoaste amprenta, pierde semnalul wifi, nu beneficiaza de update-uri de soft.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,892
  • Înscris: 07.08.2008
Camera poate avea si 30mp si calitativ sa fie sub una de 13mp. Daca nu are un hardware puternic si care sa faca fata procesarii imaginii, poza tot o sa iasa prost calitativ.

Quote

Ulefone Future is powered by a 3000-3090mAh big battery
Sunt cam indecisi baietii.
Nu inteleg moda asta cu 5.5". 5", max. 5.2" ar fi ecranul potrivit cam pentru oricine. In plus, cu cat e mai mare ecranul cu atat consuma mai multa baterie...

#5
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Am un Meizu M2 Note -China si un LenovoK3 Note tot China. Sunt incantat de raportul pret/calitate. Pe primul am dat cam 650 lei iar pe al doilea un pic peste 500 lei. Si primul si al doilea au venit cu softuri pline de programe in chineza. Le-am root-at si am pus softurile europene. Tot ale lor, originale. Merg impecabil ambele. Hai sa fim seriosi. La banii astia ce cumparati din Romanica? Poate niste petarde de Olviu sau Utzoc ori Samsung la mana a doua !
De aceea am fost si voi fi mereu adeptul telefoanelor si electronicelor cumparate direct din China/HK.
Astepti un pic dupa ele dar nu mai platesti taxe, brand, ...etc. Mai ales ca multe site-uri de produse China au deja depozite mari in EU.
Oricum ...snobismul se plateste. De ce sa dau un pret modic (pretul corect as spune eu) pe un telefon din China cand pot cumpara un telefon al unui ,,brand" de renume cu specificatii uneori inferioare dar pe bani semnificativ mai multi?

#6
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Pekiasa, imi poti da 2-3 exemple de magazine chinezesti cu depozite in Europa, de la care ai cumparat tu personal si ai fost multumit? Multumesc!

#7
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

View PostPekiasan, on 30 aprilie 2016 - 10:26, said:

Am un Meizu M2 Note -China si un LenovoK3 Note tot China. Sunt incantat de raportul pret/calitate. Pe primul am dat cam 650 lei iar pe al doilea un pic peste 500 lei. Si primul si al doilea au venit cu softuri pline de programe in chineza. Le-am root-at si am pus softurile europene. Tot ale lor, originale. Merg impecabil ambele. Hai sa fim seriosi. La banii astia ce cumparati din Romanica? Poate niste petarde de Olviu sau Utzoc ori Samsung la mana a doua !
De aceea am fost si voi fi mereu adeptul telefoanelor si electronicelor cumparate direct din China/HK.
Astepti un pic dupa ele dar nu mai platesti taxe, brand, ...etc. Mai ales ca multe site-uri de produse China au deja depozite mari in EU.
Oricum ...snobismul se plateste. De ce sa dau un pret modic (pretul corect as spune eu) pe un telefon din China cand pot cumpara un telefon al unui ,,brand" de renume cu specificatii uneori inferioare dar pe bani semnificativ mai multi?

Pentru suport , eu folosesc telefonul exact cum il scot din cutie ,nu stiu sa rootez,nu stiu sa pun imeiuri si alte cacaturi, dar ma astept ca telefonul pe care il cumpar sa functioneze perfect .

Uita-te pe xiaomi ,pe forum , astia schimba 2-3 softuri pe zi, altii sau chiar eu nu as avea rabdarea si timpul necesar pentru asa ceva, am documente ,date,carduri si mai ales poze sau clipuri pe telefon ,pe care nu vreau sa le pierd/transfer etc.

Asa ca prefer sa platesc un brand ca samsung/apple dar care sa-mi satisfaca nevoile,decat sa ma cac la  100 euro si sa caut eu softuri europene care sa functioneze.

Aceste telefoane,parerea mea. sunt pentru pustii/copii/persoanle cu prea mult timp liber ,care isi permit sa piarda 2-3 ore pe zi pe cautari de softuri /rezolvari probleme si rootari.

Spor

#8
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostV_i_c_t_o_r, on 30 aprilie 2016 - 08:30, said:

Ca hardware sta bine, marea problema a telefoanelor din China este cea de soft... Teoretic este minunat dar cand il pui la treaba se blocheaza, nu vede reteaua, se inchide singur, nu recunoaste amprenta, pierde semnalul wifi, nu beneficiaza de update-uri de soft.
Depinde. Sunt acum cativa producatori chinezi care dau si hardware excelent si software bun, precum Oppo, Oneplus ( desi sunt cam tot Oppo ), Xiaomi, Huawei, Lenovo, Zte. Iar de ceva timp, s-au alaturat Meizu si LeEco printre producatorii care nu abandoneaza un produs cu un software de 2 lei si care in acelasi timp iti ofera si hardware bun pt pretul dat.

View PostAl3csutzul, on 30 aprilie 2016 - 11:50, said:

Pentru suport , eu folosesc telefonul exact cum il scot din cutie ,nu stiu sa rootez,nu stiu sa pun imeiuri si alte cacaturi, dar ma astept ca telefonul pe care il cumpar sa functioneze perfect .
Uita-te pe xiaomi ,pe forum , astia schimba 2-3 softuri pe zi, altii sau chiar eu nu as avea rabdarea si timpul necesar pentru asa ceva, am documente ,date,carduri si mai ales poze sau clipuri pe telefon ,pe care nu vreau sa le pierd/transfer etc.
Asa ca prefer sa platesc un brand ca samsung/apple dar care sa-mi satisfaca nevoile,decat sa ma cac la  100 euro si sa caut eu softuri europene care sa functioneze.
Aceste telefoane,parerea mea. sunt pentru pustii/copii/persoanle cu prea mult timp liber ,care isi permit sa piarda 2-3 ore pe zi pe cautari de softuri /rezolvari probleme si rootari.
Spor
Exagerezi. Multi iau treaba asta ca pe un hobby. Eu am 3 Xiaomi in familie, 2 dintre ele isi fac update-uri OTA cand au nevoie si merg fara probleme. Nu trebuie sa schimbi rom-ul in fiecare saptamana, trebuie o singura data sa pui un rom oficial global, deoarece multe telefoane chinezesti se vand ori cu software neoficial modificat, ori cu varianta pt China fara google play. Acelasi lucru cu oameni care schimba rom-ul saptamanal il gasesti si varfurile de gama de la Samsung si LG, toata lumea tot incearca rom-uri de pe XDA cand ar putea sa le lase pur si simplu stock. La Apple nu se intampla treaba asta pt ca nu se poate.

Edited by Robiacs, 30 April 2016 - 11:53.


#9
io_kent

io_kent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.10.2015
Eu pana acum am testat  ceva telefoane care au provenit din china ( Lenovo,ZTE,Xiaomi,ulefone,UMi etc) si nu am avut aproape nici o problema.
La UMi am intalnit un mic bug,nu puteam sa setez tonul de apel din playerul muzical,trebuia sa intru in setari,dar nu stiu daca este o problema foarte mare.

Per total sunt destul de multumit. Momentan testez un Xiaomi redmi note 2  Prime si pana acum nu am nimic contra.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011

View PostRobiacs, on 30 aprilie 2016 - 11:50, said:

Depinde. Sunt acum cativa producatori chinezi care dau si hardware excelent si software bun, precum Oppo, Oneplus ( desi sunt cam tot Oppo ), Xiaomi, Huawei, Lenovo, Zte. Iar de ceva timp, s-au alaturat Meizu si LeEco printre producatorii care nu abandoneaza un produs cu un software de 2 lei si care in acelasi timp iti ofera si hardware bun pt pretul dat.


Uite, eu am luat Oppo, în timp ce performanțele sunt extraordinare și lasă în urmă chiar branduri consacrate, în realitate, prețul era doar cu cca 10% mai mic, softul trebuie tweakuit iar dacă ai o problemă.. Dumnezeu cu mila. Eu am avut problemă și au refuzat să-mi deschidă fișă de garanție, abia peste un an mi-au deschis una, l-am trimis la garanție acum 2 luni și încă aștept ceva răspuns.
Pe de altă parte, îți dă posibilitatea să pui orice soft vrei tu pe el, ei nu au treabă cu asta, lucru ce mi se pare excelent.

Acuma, acest Ulefone pare ok după specs--uri și pare într-adevăr a fi un telefon pentru piața europeană, având banda LTE 20, deși nu toate site-urile confirmă acest lucru. Dacă se vor implica băieții și vor scoate cyanogenmod pentru el, poate merită riscul. În principiu, se știe, dacă nu merge totul "uns", garanție ai fix lula. Pe de altă parte și la un brand consacrat dacă l-ai "fript" tu, te privește.

View PostRobiacs, on 30 aprilie 2016 - 11:50, said:

La Apple nu se intampla treaba asta pt ca nu se poate.
Bine, la Apple nu se poate nici trimite un fișier prin bluetooth, ceea ce știa telefonul meu de acum 12 ani de zile.

#11
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011

View Postnoone2v1, on 30 aprilie 2016 - 10:43, said:

Pekiasa, imi poti da 2-3 exemple de magazine chinezesti cu depozite in Europa, de la care ai cumparat tu personal si ai fost multumit? Multumesc!
eud.dx.com ,   gearbest.com  ...etc

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAl3csutzul, on 30 aprilie 2016 - 11:50, said:

Asa ca prefer sa platesc un brand ca samsung/apple dar care sa-mi satisfaca nevoile,decat sa ma cac la  100 euro si sa caut eu softuri europene care sa functioneze.
Gresesti. La Apple platesti cel putin 300-350 Euro in plus (nu doar 100) pentru acelasi lucru.

View PostRobiacs, on 30 aprilie 2016 - 11:50, said:

Acelasi lucru cu oameni care schimba rom-ul saptamanal il gasesti si varfurile de gama de la Samsung si LG, toata lumea tot incearca rom-uri de pe XDA cand ar putea sa le lase pur si simplu stock. La Apple nu se intampla treaba asta pt ca nu se poate.
Sa-i vezi pe colegii de pe aria Samsung, in special de pe subiectul Galaxy Note 4. Uneori schimba si de cateva ori pe zi ROM-urile.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Eh, si sa fie doar 100 de euro, cat crezi ca iti ia sa inveti sa pui un rom? Exista instructiuni mura-n gura, dar sa zicem prin absurd ca-ti ia o zi de munca ~8 ore, ai economisit 100 de euro. Daca ai salariu 2-3000 de euro nu se simte, dar nu stiu cati romani au.

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Pe Softpedia ești cam fraer dacă nu câștigi 2000€, aici 1500€ e salariul minim, că văd că dacă mărimea penisului de 21cm era medie, acum e considerată entry level.

#15
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

View PostRobiacs, on 30 aprilie 2016 - 11:50, said:


Depinde. Sunt acum cativa producatori chinezi care dau si hardware excelent si software bun, precum Oppo, Oneplus ( desi sunt cam tot Oppo ), Xiaomi, Huawei, Lenovo, Zte. Iar de ceva timp, s-au alaturat Meizu si LeEco printre producatorii care nu abandoneaza un produs cu un software de 2 lei si care in acelasi timp iti ofera si hardware bun pt pretul dat.


Exagerezi. Multi iau treaba asta ca pe un hobby. Eu am 3 Xiaomi in familie, 2 dintre ele isi fac update-uri OTA cand au nevoie si merg fara probleme. Nu trebuie sa schimbi rom-ul in fiecare saptamana, trebuie o singura data sa pui un rom oficial global, deoarece multe telefoane chinezesti se vand ori cu software neoficial modificat, ori cu varianta pt China fara google play. Acelasi lucru cu oameni care schimba rom-ul saptamanal il gasesti si varfurile de gama de la Samsung si LG, toata lumea tot incearca rom-uri de pe XDA cand ar putea sa le lase pur si simplu stock. La Apple nu se intampla treaba asta pt ca nu se poate.

Am un redmi note 3 în familie ,arata fain ,ecran super fain ,bateria mare da pana acuma la șoft încă nu l-a găsit pe cel care e cel mai bun ,la unul nu merge amprenta ,la altul are ceva la bluetooth ,acuma la al 3lea nu e mulțumit de baterie !
Îți dai seama ca la fiecare încercare de ăsta ramai cu telefonul gol !

Nu ca nu poți roota un s7 dar..nu văd de ce ai face ăsta ?
pana acuma nu am găsit pe nimeni cu telefonul roota pentru treburi serioase ,toți au root și folosesc 4-5 aplicații mari , dar pt wassup și Facebook ..poți alege și cel mai prost telefon de pe piața !

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Sunt multe chestii care nu le poți face fără root, începând cu chestii simple, de configurare. Pănă nu te lovești de ele, nu știi. Dar, ai dreptate, FB și whatsapp merg fără root.

#17
Luci1479

Luci1479

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.10.2013
Momentan se onorează precomenzile. Sper sa fie cat mai repede disponibil. Pare un telefon bun.Sunt tentat să îl iau pentru sotie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate