Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Panou curent

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
UDRZONNNE

UDRZONNNE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 16.11.2009
Salutare .
Acum cateva minute , am intalnit o problema.
In casa functionau mai multe aparate (2 televizoare , pc , laptop, masina de spalat , aspirator) in acelasi timp . Deodata , a cazut curentul , dar doar la prize . In casa am un panou ceausist (nu stiu daca mai se foloseste asa ceva , sau daca exista alta tehnologie mai avansata..)  o chestie patrata cu 4 "patroni" cu sigurante (am citit si eu pe google si am aflat ca se numesc asa ) si liță de cupru in capat , se pare ca s+a ars lița aceea , am inlocut acea liță si acum merge . (nu stiu pentru cat timp) .

Am cautat pe brico , sa le inlocuiesc pe toate , si am gasit asta : http://www.bricodepo...ibila-20-a.html
dar nu stiu care trebuie ales , sau cum imi dau seama pentru ca vad ca sunt de : 20A , 25A ....
Banuiesc ca ce am pus eu mai sus , nu mai este nevoie sa stai cu liță de cupru.. banuiesc ca in momentul cand reteaua este supraincarcata , sare acea siguranță .

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
10A la becuri si 16A sau 20A la prize.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
20A la prize.

#4
UDRZONNNE

UDRZONNNE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 16.11.2009
multumesc.
stii cumva daca produsul ce l-am pus mai sus , este ceea ce am scris eu ? Adica inlocuiesc acei "patroni" si sigurantele din "liţă de cupru" ?
La cel cu siguranta mai trebuie sa folosesc si "liţa de cupru" in capat ?, in momentul cand se suprasolicita , sare siguranta , sau se arde?

#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
E bune , cum zice dorin . ceausescu nu dadea atatea electrocasnice si instalatiile acum sunt suprasolicitate fata de calibrarea de atunci . Nu mai folosi nici tu tot armamentul din dotare simultan .
Pune macar pt masina de spalat un tablou separat cu siguranta de 16 si duci fir la priza ei . Asa cam fac toti sa nu ai surprize .

#6
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
16A-la becuri
20A-la prize
25A-siguranta principala din firida

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Recomandabil sa faci un minim efort si sa iti pui un tablou electric cu sigurante mono sau bipolare. La mine tabloul este cu astfel de sigurante, dar model mult mai vechi, blocul fiind construit cam prin '87. Dar, generala, de pe etaj, este tot tip patron. Posted Image
Nu zic si de inlocuirea circuitelor, care pun pariu ca sunt pe conductori de aluminiu (si care sunt copti de atata timp), ca asa era atunci la moda.

Attached Files



#8
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
N-as recomanda sigurantele de acel tip. Foloseam acum vreo 20 de ani si tin minte ca se defectau destul de des (nu mai stateau cuplate).

As recomanda asa ceva:
https://www.google.r...tomate bipolare

Edited by Toxic00, 29 April 2016 - 17:17.


#9
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 UDRZONNNE, on 29 aprilie 2016 - 17:14, said:

multumesc.
stii cumva daca produsul ce l-am pus mai sus , este ceea ce am scris eu ? Adica inlocuiesc acei "patroni" si sigurantele din "liţă de cupru" ?
La cel cu siguranta mai trebuie sa folosesc si "liţa de cupru" in capat ?, in momentul cand se suprasolicita , sare siguranta , sau se arde?
Sigurante sunt si " patroanele " care le ai dar se numesc fuzibile - adica se ard si trebuiesc inlocuite . Lita pusa acolo este o improvizatie si e cam periculoasa , normal tre sa inlocuiesti siguranta din patron cu una noua fiind de unica folosinta .
Cele din link sunt sigurante cu bimetal , acestea au un sistem care in cazul unui consum peste calibrul sigurantei iti decupleaza curentul sa-ti protejeze instalatia . Nu se pune lita , nu se inlocuieste siguranta . Cand sare siguranta pt a o cupla din nou apesi butonul negru . Daca vrei sa opresti tu curentul in casa apesi pe rosu . E ca un intrerupator .

Cum tabloul este vecchi si a fost si suprasolicitat cand scoti patroanele verifica vizual soclurile mai ales in fund placuta unde calca varful sigurantei si filetele . Daca este ceva afumat , topit , deformat , mai bine chemi un electrician sa-ti schimbe tabloul cu totul de tipul recomandat de el pt ca sunt si alte sisteme mai bune.

Daca tabloul tau se prezinta onorabil cumpara modelul pe care l-ai gasit mai sus . Scoate cele 2 de sus care ar trebui sa fie pt lumina si pune astea noi cu butoane de 16 A , si cele de jos ( prize ) pui de 20 A . Poate fi si invers , vezi cand le scoti care si cum .

Odata cu lucrarea asta arr trebui verificat daca la conexiunile firelor sunt stranse bine suruburile , daca nu sunt arse , pt ca si de acolo primesti necazuri . Se poate cu o surubelnita izolata pt electrice dar daca nu te bazezi apeleaza la un meserias sau un priceput pt ca e periculos .

Ti-am dat ca la carte , alte secrete nu sunt . Nu folosi concomitent mai ales pe prize consumatori mari - mas de spalat + microunde sau + aspirator sau + AC . Se suprapun peste frigider , PC , TV si de aia sare siguranta .

 Toxic00, on 29 aprilie 2016 - 17:16, said:

N-as recomanda sigurantele de acel tip. Foloseam acum vreo 20 de ani si tin minte ca se defectau destul de des (nu mai stateau cuplate).

As recomanda asa ceva:
https://www.google.r...tomate bipolare
Asa e pt ca au si alea o viata si mai trebuiesc inlocuite , daca pui ceva de calitate nu obosesc asa repede . Ce pui tu in link sunt bune e drept dar si astea obosesc in timp si nu mai rezista la curentul initial din constructie .

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 FreemanG1, on 29 aprilie 2016 - 17:15, said:

25A-siguranta principala din firida
32A mai bine la monofazic. Poate pui mai multi consumatori simultan gen AC, masina spalat etc...

#11
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Avand in vedere ca ai circuite vechi, probabil facute cu conductori de aluminium eu recomand 10A la iluminat, si 16A pe prize, plus un 20A pe general.
Celor care recomanda 32A sau 25A le recomand sa citeasca i7-le, sau sa revizuiasca cursurile de specialitate.

#12
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 andreic, on 29 aprilie 2016 - 18:03, said:

32A mai bine la monofazic. Poate pui mai multi consumatori simultan gen AC, masina spalat etc...

Problema ii unde gasesti in format E27.

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 claudiu1, on 29 aprilie 2016 - 17:16, said:

Recomandabil sa faci un minim efort si sa iti pui un tablou electric cu sigurante mono sau bipolare. La mine tabloul este cu astfel de sigurante, dar model mult mai vechi, blocul fiind construit cam prin '87. Dar, generala, de pe etaj, este tot tip patron. Posted Image
Nu zic si de inlocuirea circuitelor, care pun pariu ca sunt pe conductori de aluminiu (si care sunt copti de atata timp), ca asa era atunci la moda.
Nu-i vorba de aluminiu ca se pun si acum de aluminiu dar parca sunt mai maleabile.
Eu am tot de aluminiu de pe vremea aia cum le sucesti umpic sa prinzi o priza...pac se rupe.
Nu stiu si eu cand o sa reusesc sa le schimb ca trebuie sa sparg tot......

Edited by I2O, 29 April 2016 - 19:10.


#14
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 luci_flash, on 29 aprilie 2016 - 18:11, said:

Avand in vedere ca ai circuite vechi, probabil facute cu conductori de aluminium eu recomand 10A la iluminat, si 16A pe prize, plus un 20A pe general.
Celor care recomanda 32A sau 25A le recomand sa citeasca i7-le, sau sa revizuiasca cursurile de specialitate.


Care este problema la 25 A la prize cu master de 32 A?  Sunt curios, nu de alta, pentru ca acum omul nu mai are doar frigider si tv, acum are 1-2 AC, computere, 2-3 tv, cuptor electric, etc

#15
UDRZONNNE

UDRZONNNE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 16.11.2009
pana iau legatura cu un electrician , imi puteti spune un pret estimativ , cat ar costa sa schimb toata prostia asta de tablou ?
incep sa imi dau seama ca nu stau in siguranta, se vorbeste de , 10 - 20 - 25 A , iar eu am o lita de cupru care nu stiu in cati A se poate calcula :) .

#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 UDRZONNNE, on 29 aprilie 2016 - 19:33, said:

pana iau legatura cu un electrician , imi puteti spune un pret estimativ , cat ar costa sa schimb toata prostia asta de tablou ?
incep sa imi dau seama ca nu stau in siguranta, se vorbeste de , 10 - 20 - 25 A , iar eu am o lita de cupru care nu stiu in cati A se poate calcula Posted Image .

100 de lei daca nu pui disjunctoare

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 gabyxm, on 29 aprilie 2016 - 18:30, said:

Problema ii unde gasesti in format E27.
Ma gandeam la disjunctoare, 25A-ul era pun pe vremuri, ca vorba aia cablurile de aluminiu sunt ele de aluminiu dar sunt mai groase la acelasi rating. Eu am un e27 de 32A, singurul care aramas in cutia de siguranta incastrata... cei de la enel mi-au schimbat recent locul contorului instaland firida pe perete exterior si coaxial de la stalp ca asa se face acuma cica, protectie radioelectrica mai buna (noi aveam din anii 60 contorul in casa si siguranta incastrata in zid) si a devenit redundanta, ori o anulez de tot avand generala de 32 in firida dar nu-mi place ca e numai pe faza, e simpla, asa au purs electricienii enel si n-am acut ce sa comentez, cred ca ii pun una dubla faza+nul in cutia vechii sigurante de 32A e27.
In opinia mea configuratia corecta pentru casa sau apartament cu monofazic este 10A pe iluminat, pe etaje (la casa) sau incaperi depinde cum e apartamentul, 20A prize tot asa defalcate pe incaperi/importanta de ex aqc sau masina de spalat, cuptor electric separata si 32 la disjunctorul general. La cei cu trifazic de pune disjunctor general de 40A + protectii supratensiune/diferential. Vorba aia sa tina ca bagi si cu o centrala electrica sau o scula de santier serioasa si nu merge cu "lite" ca face poc :)

Edited by andreic, 29 April 2016 - 20:20.


#18
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

 Platon, on 29 aprilie 2016 - 19:21, said:



Care este problema la 25 A la prize cu master de 32 A?  Sunt curios, nu de alta, pentru ca acum omul nu mai are doar frigider si tv, acum are 1-2 AC, computere, 2-3 tv, cuptor electric, etc
Instalatia nu este proiectata pentru 32A. 32A se da la cladiri de 500-600 mp, la consumatori industriali, nu la rezidentiale. Daca vrei sa dai foc la casa pune un disjunctor de 40A si faci o treaba serioasa :)
Pentru 32A trebuie sa ai bransament cu fir de 10mmp (si nu-l ai), coloane de 4 sau 6 mmp (si nu le ai), si maximum 3 prize pe circuit (si nu le ai).
Cel mai probabil la o instalatie atat de veche ai bransament de 4mmp, si restul de 2.5mmp (si 1.5mmp). Norma zice 3.5A/mmp...mai departe...fa tu calculele :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate