Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sfat achizitie : Samsung A5 (2016) vs Samsung S5 NEO

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
RAPEED

RAPEED

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 04.07.2009
Salutare tuturor !
Vreau sa achizitionez un telefon si nu ma pot hotari pe care sa-l aleg dintre acestea 2 : Samsung A5 (2016) sau Samsung S5 NEO
Am fost intr-un magazin ORANGE pt abonamnt nou si din toate telefoanele pe care le aveau acestea 2 se incadreaza in bugetul meu. Insa dupa toate informatiile citite nu ma pot hotari. Poate ma ajutati voi cu un sfat.
Multumesc !

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
depinde ce urmaresti sa obtii de la ele. in functie de asta le alegi.

#3
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Samsung A5 (2016)

#4
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
N-ar trebui sa trebuiasca :) sa te gandesti prea mult, sunt practic identice dpdv al specificatiilor, cu mici diferente: A5 are fingerprint, S5 are IP67, A5 are OIS, S5 nu samd.

Una este alta, A5 e telefonul pe care merita sa-l iei, dintre cele doua.

#5
yanni17

yanni17

    -------------------

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 19.11.2010
A5.

#6
RAPEED

RAPEED

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 04.07.2009
Telefonul il cumpar pt utilizare moderata (nu intensa), simpla ca sa zic asa...adica apeluri de voce, cautare pe net din cand in cand...fotografie ocazional. Fara gaming.
Ceea ce ma pune pe ganduri este in primul rand functionabilitatea lor. Am citit pe forumuri si vad ca sunt probleme de functionare la S5 NEO : ca nu se aude bine in convorbiri, se dezactiveaza cardul de memorie, camera cu probleme ... dar si la A5 : ca are lag, camera nu face fotografii bune... Ma rog, banuiesc ca nu or fi toate cu probleme, dar te pune pe ganduri.
Din ce am citit despre telefoanele astea doua, balanta inclina spre A5. Dar vroiam sa mai aud si alte pareri.
Multumesc celor care mi-au raspuns !   Posted Image

Edited by RAPEED, 29 April 2016 - 17:40.


#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Dintre cele 2 as lua A5, modelul 2016. Mi se pare mult mai... 2016. Ca design, constructie, etc. Plus ca este in continuare un telefon capabil. :)

#8
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eu am A5 2016 si merge fff bine. Si am avut si flagshipuri, nu sunt deloc dezamagit de telefonul asta. Ce-i drept, eu nu ma joc pe telefon. Merge impecabil.
Avantajul este ca arata frumos, spre deosebire de s5 neo care are design vechi, cu plastic care imita metalul si spate cauciucat.
S5 neo nu are protectie gorilla glass. Atu-ul lui fiind doar rezistenta la apa si praf.
Per total, iti recomand A5 2016, arata excelent si merge foarte bine si cred ca are si versiune de touchwiz mai noua. Din ce am observat, ochiometric, neo nu ar avea versiunea asta actuala.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
versiunea vine odata cu actualizarea de sistem

#10
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
A5 , design reusit,display frumos,e un s6 mai micut,iar pentru ce iti trebuie tie este perfect!

#11
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
A5-2016 nu e deloc un S6 mai micut, e chiar mai mare si decat S7, ca are ecranul de 5.2 inch nu 5,1 inch.

#12
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Scuza ma,am vrut sa zic fratele mai micut,referindu ma la ceea ce poate!

#13
VladyDrx

VladyDrx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 28.11.2015
Ambele au aceleași specificații, dar partea pozitiva la S5 neo este: dacă te plictisești în cada, poți sa te joci cu el :)
După părerea mea cred ca A5 e mai bun, ca arata mai premium

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate