Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Xbox 360 4 GB-Merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Salutare, baieti, as vrea sa imi iau asa ceva pentru gaming, insa nu am avut nicio consola pana acum. Am un PC mai slab, cu 2GB Ram, core 2 duo, nvidia 8600 GTS. Care sunt avantajele sau dezavantajele fata de un PC? [mentionez ca daca nu iau acum consola strang bani sa iau alt PC]

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mai bine strange banii pentru PC, ai mai multe avantaje.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
o consola e buna intr-un singur scop, tot ce este aferent ei, este doar in acel scop, adica vei merge intr-o linie continua cu banii cheltuiti pt acea consola.

in schimb, un pc bun poate fi folosit la o gramada de alte chestii, iar utilitatea lui o regasesti in foarte multe domenii. iar cum jocurile sunt si pt pc, pe langa cele de console, de ce te-ai cantona intr-o singura directie?

#4
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

 Dany_Darke, on 29 aprilie 2016 - 08:15, said:

o consola e buna intr-un singur scop, tot ce este aferent ei, este doar in acel scop, adica vei merge intr-o linie continua cu banii cheltuiti pt acea consola.

in schimb, un pc bun poate fi folosit la o gramada de alte chestii, iar utilitatea lui o regasesti in foarte multe domenii. iar cum jocurile sunt si pt pc, pe langa cele de console, de ce te-ai cantona intr-o singura directie?

Pai consola ar fii mai ieftina, si am si un pc pt lucru, office, net, chestii...

#5
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
De ce ai da minim 600 ron pe o consola pentru care trebuie sa platesti in continuare pentru orice aplicatie ?

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Deoarece si pe PC ar trebui sa platesti pentru fiecare aplicatie. Iar parerea mea e ca 30-40RON pentru un joc sh nu e rupere de portofel, mai ales daca nu joci cate 40 de ore pe zi (inb4, stiu ca o zi are doar 24 de ore).

In banii cu care si-ar lua un PS3 sau Xbox 360 decent nu prea are ce PC de gaming sa-si faca, mai ales ca la placa video e mai mult decat loterie partea de piata second hand.

Edited by Hider141, 29 April 2016 - 09:29.


#7
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012

 CaptainMe, on 29 aprilie 2016 - 07:27, said:

Salutare, baieti, as vrea sa imi iau asa ceva pentru gaming, insa nu am avut nicio consola pana acum. Am un PC mai slab, cu 2GB Ram, core 2 duo, nvidia 8600 GTS. Care sunt avantajele sau dezavantajele fata de un PC? [mentionez ca daca nu iau acum consola strang bani sa iau alt PC]

Un Xbox 360 merita. Dar nu unul de 4 GB, pentru ca nu ai ce sa joci pe el. Majoritatea jocurilor bune au peste 4 GB sau vin pe doua discuri dintre care unul trebuie instalat si evident are mai mult de 2,8 GB (parca atat ai spatiu dipsonibil in realitate) . Eu zic sa te orientezi si sa iei o consola cu HDD de 500 pentru ca diferenta de pret nu e chiar atat de mare.
Avantajele consolei sunt ca joci cam tot ce ce vrei fara sa iti faci griji din cauza componentelor, e facuta doar pt. gaming, nu ti se viruseaza, nu iti trebuie crack-uri si nu bagi bani constant in upgrade. Dar dezavantajele sunt ca trebuie sa iti cumperi jocurile (nu ca pe PC nu ar trebui) , care dupa parerea mea sunt destul de accesibile ( gasesti titluri bune la 25-30 de lei ). Pe langa astea, daca ai abonament de Xbox Live primesti lunar doua jocuri gratuite. De asemenea trebuie sa ti cont ca fara abonamentul Xbox Live care costa undeva la 10 euro pe 3 luni sau 50 de euro pe un an intreg nu ai acces la multiplayer. Totusi, eu zic ca merita sa dai 10 euro si sa primesti 12 jocuri (doua jocuri se dau pe 360 si doua jocuri se dau pentru Xbox ONE in fiecare luna)

Edited by seby318, 29 April 2016 - 09:47.


#8
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

 seby318, on 29 aprilie 2016 - 09:46, said:

Un Xbox 360 merita. Dar nu unul de 4 GB, pentru ca nu ai ce sa joci pe el. Majoritatea jocurilor bune au peste 4 GB sau vin pe doua discuri dintre care unul trebuie instalat si evident are mai mult de 2,8 GB (parca atat ai spatiu dipsonibil in realitate) . Eu zic sa te orientezi si sa iei o consola cu HDD de 500 pentru ca diferenta de pret nu e chiar atat de mare.
Avantajele consolei sunt ca joci cam tot ce ce vrei fara sa iti faci griji din cauza componentelor, e facuta doar pt. gaming, nu ti se viruseaza, nu iti trebuie crack-uri si nu bagi bani constant in upgrade. Dar dezavantajele sunt ca trebuie sa iti cumperi jocurile (nu ca pe PC nu ar trebui) , care dupa parerea mea sunt destul de accesibile ( gasesti titluri bune la 25-30 de lei ). Pe langa astea, daca ai abonament de Xbox Live primesti lunar doua jocuri gratuite. De asemenea trebuie sa ti cont ca fara abonamentul Xbox Live care costa undeva la 10 euro pe 3 luni sau 50 de euro pe un an intreg nu ai acces la multiplayer. Totusi, eu zic ca merita sa dai 10 euro si sa primesti 12 jocuri (doua jocuri se dau pe 360 si doua jocuri se dau pentru Xbox ONE in fiecare luna)

Pai am citit undeva ca pe consola jocurile nu ar fii asa mari, si as mai lua un stick/card pt el.

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005

 paso87, on 29 aprilie 2016 - 09:23, said:

De ce ai da minim 600 ron pe o consola pentru care trebuie sa platesti in continuare pentru orice aplicatie ?

Și pentru PC vom plăti de acum încolo mai ales pentru jocurile de top. Denuvo nu poate fi spart.

#10
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012

 CaptainMe, on 29 aprilie 2016 - 09:57, said:

Pai am citit undeva ca pe consola jocurile nu ar fii asa mari, si as mai lua un stick/card pt el.

Nu sunt asa mari ca pe PC, dar tot iti ocupa suficient spatiu. Banuiesc ca nu vei lua un stick de 64 de GB sau mai mare, asa ca mai bine cumpara o consola cu HDD de 500 GB. Nu lua una de 4 GB ca un HDD second-hand te va costa peste 100 sau 200 de lei in functie de capacitate, iar o consola cu HDD de 500 GB plus un joc gratuit costa la ora actuala pe eMag 850 de lei. Eu zic ca nu merita sa te zgarcesti la bani acum pentru ca ii vei pierde pe alta parte mai tarziu.

#11
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
Mai bine un PS3/XBox 360 second hand cu un hard cat de cat in el. Modelele mai vechi (nu actualul, "E" parca ii spune) le gasesti mult mai ieftin.

#12
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Frate, de ce sa iei un SH cu 700 de lei cand modelul E il gasesti la 850 de lei cu un joc inclus, HDD de 500, headset si probabil Xbox Live pe o luna?

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 gerbil, on 29 aprilie 2016 - 11:45, said:

Și pentru PC vom plăti de acum încolo mai ales pentru jocurile de top. Denuvo nu poate fi spart.
Mda, si pe langa asta, mai trebuie sapat adanc in buzunar si pentru upgrade fortat la platforme noi. R@hatii de developeri (influentati financiar de catre Intel si AMD) implementeaza din ce in ce mai des rutine SSE existente doar in ultimele 2 sau maxim 3 familii de procesoare, pentru a-i forta pe jucatori sa-si cumpere placi de baza si procesoare noi, desi ceea ce au deja nu produce bottleneck nici cu cea mai puternica placa video de la AMD sau Nvidia.

Cele mai recente exemple sunt Metal Gear Solid 5 (pana inainte de un patch), Quantum Break si Mirror's Edge Catalyst beta.

Edited by Hider141, 29 April 2016 - 12:49.


#14
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016

 gerbil, on 29 aprilie 2016 - 11:45, said:


Și pentru PC vom plăti de acum încolo mai ales pentru jocurile de top. Denuvo nu poate fi spart.

Eu deja platesc.. abia ce mi.am luat Batman Arkham Knight si deja strang pt FC Primal, Rise of Tomb Raider si Just Cause 3 :D

Totusi e o placere mult mai mare sa te joci un joc cumparat si mai ales sa il ai in librarie pe Steam.

#15
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009

 seby318, on 29 aprilie 2016 - 12:17, said:

Frate, de ce sa iei un SH cu 700 de lei cand modelul E il gasesti la 850 de lei cu un joc inclus, HDD de 500, headset si probabil Xbox Live pe o luna?

Pentru ca gasesti la 500 de lei, "frate", cu jocuri cu tot.

Edited by RomanianAngel, 29 April 2016 - 16:36.


#16
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Si la pachet cu o sansa crescuta de RRoD ;)

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Sansele de RRoD la Xbox 360 Slim sau Elite sunt extrem de mici in comparatie cu primele generatii de Xbox 360 Phat.
Daca bugetul ii permite sa ia unul nou atunci e foarte ok, dar intr-un buget restrans merge si unul sh. Cum n-au murit altii cand au ales un Xbox 360/PS3 second-hand, nu va muri nici initiatorul.

Edited by Hider141, 30 April 2016 - 11:57.


#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005

 queron, on 29 aprilie 2016 - 13:24, said:

Eu deja platesc.. abia ce mi.am luat Batman Arkham Knight si deja strang pt FC Primal, Rise of Tomb Raider si Just Cause 3 Posted Image

Totusi e o placere mult mai mare sa te joci un joc cumparat si mai ales sa il ai in librarie pe Steam.

Pai si eu am cumparat Far Cry Primal, deoarece sunt pasionat de Rahan si am zis ca nu ratez un joc cu preistorie orice ar fi. Dar totusi sa dai mereu cate 60 euro pe un joc nu prea iti vine. Daca ar face si ei preturi mai normale ar fi ceva. Pe steam preturile sunt exagerate, cereau intr-un timp pe Serious Sam Second Encounter Classic, joc de acum 15 ani, 100 euro.

PS 3 slim am luat si eu unul prin iarna, sh. Merge foarte bine, trebuie sa fii atent de unde cumperi. La PS3 nu recomand super slim care se mai gaseste acum prin magazine. Memorie mica si prost construit, da senzatia de chinezarie ieftina (desi e scump).

Edited by gerbil, 05 May 2016 - 14:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate