Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

[Rezolvat] Probleme conexiune wireless după revenire din sleep

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Salut,

Am o problema cu wireless-ul dupa revenirea din suspend, pe care o rezolv cu comanda sudo service network-manager restart in terminal, se poate face un executabil pe care sa dau dublu click dupa revenirea din suspend? am incercat sa modific un script gasit pe internet si sa-l pun in etc/pm/sleep.d dar ori era incorect (eu am modificat doar comanda, nu pricep mai mult) ori nu stiu, cert e ca nu facea ce trebuie.

Quote


#!/bin/sh
case "${1}" in
    resume|thaw)
    sudo service network-manager restart
    ;;
esac


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Faci un fisier "comanda.sh".
In el scrii:

#!/bin/bash

/do/what/you/want
/next/bla
/continue/


Apoi un "chmod 755 comanda.sh" pentru a-i da proprietarului permisiuni de executare si ai rezolvat problema.

#3
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Ca sa-ti poti da seama de lipsa cunostintelor mele, habar n-am daca faci misto de mine sau nu:)

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cand vine vorba de lucruri serioase, nu [prea] fac misto.

[terminal]
>nano ServRestart.sh
#!/bin/bash

sudo service network-manager


>chmod 755 ServRestart.sh

Da' sudo nu-ti cere parola cumva? Daca da, tre' "ajutat" un pic.

#5
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Imi cere parola cand dau comanda in terminal. Imi ia 15 secunde sa bag comanda in terminal, pana la urma nu e atat de mare deranj.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu am zis ca vrei sa automatizezi chestia asta. Asa, pentru manuela:

Deschide .bash_profile din directorul ~ [adica homeul userului] cu terminal, nano, blabla

Adauga si salveaza:
alias rnm="sudo service network-manager"


Dupa ce te reloghezi, daca introbagi in terminal rnm+<enter> va face restartul de serviciu.

Edited by dexterash, 28 April 2016 - 23:27.


#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
un fisier se face executabil foarte usor. se da click dreapta-proprietati-permisiuni-se bifeaza "execute file as program".
linuxul a evouluat, utilizatorii nu au evoluat. la o intrebare banala, utilizatorul de linux iti va da un raspuns de genul: "hai sa ne scarpinam la urechea stanga cu mana dreapta".

Edited by rich1974, 29 April 2016 - 04:39.


#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu spui ce distributie si DE ai, nu ai precizat daca ai facut executabil scriptul gasit pe net. Sunt multe posibilitati, un script executabil lansat, un alias in .bashrc, un hotkey (aloci comanda unei combinatii de taste), ai primit deja raspunsuri ok.

#9
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Stiu ca problema e la mine ca nu ma pricep, chiar apreciez indicatiile dar recunosc ca sunt habarnist.

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Repet: nu ai precizat distribuția și mai ales DE-ul, în fiecare mediu grafic ai alt utilitar pentru setări! Știm doar ca-i ceva .deb datorită ariei, și parțial a folosirii sudo (sudo e folosit și pe alte distribuții). Dar problema nu-i la tine, e la producătorul device-ului sau la developerii distribuției!

Nu te pot ajuta cu scriptul de care pomeneai, nu am componentele tale hardware, nici distribuția/ DE-ul tău (cred), dar dacă comanda:
sudo service network-manager restart

remediază problema ta, atunci ai variantele expuse (script, alias, hotkey, or mai fi și altele, dar astea-s ok). Personal aș face un hotkey, uite de exemplu în Xfce4- settings manager- tastatură- scurtături pentru programe- adaugă- pui comanda- ok- apeși combinația de taste dorite (Ctrl+Alt+r sau Ctrl+Shift+r de exemplu, tu pui una intuitivă pentru tine, eu am pus r de la restart...). Apăsarea acelor taste va face ce face acea comandă. În alte medii grafice procedura e un pic diferită, dar se face în mod similar în centrul de setări la categoria tastaturi.
[ https://i.imgur.com/kgpUDHN.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/by6lHHu.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE: dacă preferi să dai o comandă în terminal poți face un alias, cum s-a spus deja. O modalitate simplă: deschizi un terminal și copiii pe rând acolo comenzile următoare, după fiecare comandă apeși Enter:
echo "alias nmr='sudo service network-manager restart'" >> .bashrc
source .bashrc

Prima adaugă aliasul nmr în fișierul .bashrc (fișierul cu setări al shell-ului Bash pentru userul tău), a doua actualizează shelul bash încât să poți da acea comandă, altfel va trebui să deschizi alt terminal (adică să rulezi un nou shell) pentru comanda nmr. Ei bine, comanda nmr va face exact ce face sudo service network-manager restart, asta e un alias!

LE: poți seta sudo să nu-ți ceară parola la folosirea NetworkManager, vezi la sudo aici: http://stressat.blog...ri-de-root.html
Dacă nu te descurci ceri ajutor tot aici.

View Postrich1974, on 29 aprilie 2016 - 04:36, said:

un fisier se face executabil foarte usor. se da click dreapta-proprietati-permisiuni-se bifeaza "execute file as program".
linuxul a evouluat, utilizatorii nu au evoluat. la o intrebare banala, utilizatorul de linux iti va da un raspuns de genul: "hai sa ne scarpinam la urechea stanga cu mana dreapta".

O să te rog ca pe viitor să te abții de la comentarii ca acesta, lucrurile pot funcționa în multe feluri, fiecare preferă unul sau altul.

Edited by shogun1, 29 April 2016 - 11:32.
Completări


#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Da draga shogun, stiu ca pot fuctioa in multe feluri, dar nu te apuci sa ii spui unui incepator metode de genul asta. Deja omul a crezut ca linuxul e un sistem primitiv, neevoluat. Nu e pacat pentru dezvoltaturii care se straduiesc sa faca unelte grafice, sa fie catalogati asa? Scuze de offtopic!

#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Dragă rich1974, trebuie să accepți și să apreciezi ajutorul cuiva indiferent de modul în care e acordat! Cât de simplă e abordarea ta comparativ cu un hotkey? Sau chiar cu un alias, apeși F12 și deschizi yakuake, apeși săgeată în sus și ai ultima comandă dată, Enter, se execută comanda, nici măcar nu trebuie să tasteze aliasul nmr. Pentru un utilizator ca el e foarte simplu, nu folosește linia de comandă, deci aliasul va apărea primul, eventual mai dă de 2-3 ori săgeată sus până-i apare aliasul... În majoritatea cazurilor vor fi 2 pași rapizi, la hotkey un singur pas.

Nici utilizatorii ăștia ”involuați” nu recomandă CLI de florile mărului, comenzile alea sunt universale, indiferent de distribuție și mediul grafic! Și-n fine toate astea-s greșite, cineva ce folosește distribuția lui ar trebui să-l ajute să remedieze cu scriptul ăla, să rezolve problema, nu să caute paliative!

Edited by shogun1, 29 April 2016 - 11:28.


#13
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Am reusit sa fac un script ce contine quote-ul din primul post in /etc/pm/sleep.d, am reusit sa-l fac executabil si acum pare sa fie totul in regula dupa suspend. Ubuntu 16.04 Unity folosesc. Voi incerc sa fac si un hotkey.

#14
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mulțumim pentru feedback! Dac-ai reușit cu acel script (te-ntrebasem dacă l-ai făcut executabil, nu? Posted Image ), e ok, ai remediat problema. Deci hotkey, alias, alt script sunt inutile. În fine, poate-ai învățat ceva pentru viitor, poți folosi hotkeys și/ sau aliasuri pentru orice altceva.
Marchez topicul ca rezolvat.

Edited by shogun1, 29 April 2016 - 12:29.


#15
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Nu sunt eu foarte cooperant, voi vorbiti intre voi despre bash-uri, scripturi care pentru mine sunt chineza, probabil ar trebui sa ma apuc sa citesc diverse ca sa pot pricepe mai multe. Cand imi va permite timpul iti voi parcurge blogul, poate se mai lipeste ceva de mine.

#16
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu trebuie să înveți neapărat să folosești linia de comandă, dar îți va folosi, mai devreme sau mai târziu (părerea mea...). Important e să dai detalii când soliciți asistență: distribuție, DE, erori concrete, șamd, să spui exact ce-ai făcut și exact ce nu știi să faci, ajută-i pe cei ce vor să te ajute!

#17
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Bănuiesc că și pe forumul Ubuntu ai deschis un topic, nu? http://forum.ubuntu....ic.php?id=24463
Anunță-i te rog pe oamenii ăia c-ai rezolvat...

Edited by shogun1, 29 April 2016 - 14:35.


#18
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Mersi de atentionare, anuntasem ca am facut scriptul executabil si am crezut ca am zis si ca problema pare sa fi disparut. Se poate inchide.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate