Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vreau sa cumpar un template pentru Wordpress

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Salut si scuze daca s-a mai discutat pe undeva.
Am gasit un template care-mi place foarte tare, insa experienta mea in constructia de site-uri este extrem de mica, iar wordpress si mai mica.
Am instalat wordpress pe server, am creat baza de date, user-ul pentru ea si m-am blocat la alegerea unui template.

Template-ul pe care l-am gasit si care-mi place foarte tare, este acesta: http://www.bootstrap...-300111806.html
L-am gasit la vanzare pe sute de site-uri si as vrea sa intreb daca exista colegi care au cumparat astfel de teme si daca stiu vreun site sigur.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
http://themeforest.n...egory/wordpress - preturi destul de bune + suport 6luni inclus..

#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
de ce nu il cumperi de acolo bootstrap-template

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Multi au cumparat, dar cei mai multi cumpara de pe themeforest si mythemeshop. Sunt site-uri serioase, de incredere, unde multi isi vand temele.
Iar cu WordPress nici nu prea trebuie sa ai experienta, pentru ca e relativ simplu si ii dai de cap. :)

#5
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Da, sunt în multe locuri aceste teme, dar voiam să mă asigur că sunt site-uri de încredere.
Inițial am încercat să folosesc un template ce era free sau inclus în Wordpress, dar nu au nicio legătură cu acesta pe care l-am ales.
Chiar așa, știți cumva cam cât ar costa să facă cineva un astfel de template sau unul asemănător? Adică ar fi mai ieftin sau tot aici ar fi prețul?

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Depinde cam cat de complex vrei sa fie... dar in principiu ar trebui sa coste mai mult decat ai da pe site-urile astea. Ce e custom costa mai mult.

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmesersmith, on 28 aprilie 2016 - 19:49, said:

Adică ar fi mai ieftin sau tot aici ar fi prețul?
Matematic vorbind...

Faci un produs, il vinzi o singura data cu X lei.
Faci acelasi produs si il vinzi de 50-100-150 de ori cu Y lei.
Ca autor-programator, vrei sa castigi cam la fel.

Care va fi mai mic? X sau Y?

#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
iesi mai ieftin daca il cumperi de pe themeforest...

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Un site implica mult mai mult decat o simpla tema. La treaba asta exista consultanti (dezvoltatori, designeri etc) care, fiind ocupati, iti cer bani pe munca lor.
Cei care nu au clienti sau de care fug clientii mancand pamantul probabil au destul timp liber si gratis. Dar oare de ce fug clientii de ei? Posted Image

Oricum, pentru 50USD, poti cumpara tema si vedea ce si cum. Dar nu te astepta sa fie Click&Play&Finish.

Edited by dexterash, 28 April 2016 - 22:10.


#10
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Site-ul pe care vreau să-l fac este unul modest, de prezentare cu 4-5 pagini.
Template-ul, exact asa cum este el acum, după ce-l scriu în română, este cam ceea ce-mi trebuie mie.
Adică da, urmează a fi un site simplu de prezentare pentru un atelier de reparații electronice, adică pc, laptop, TV, audio, etc.


#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Templateul e una, continutul e alta. Modul de asezare al continutului e alta mancare de peste. Widgeturile sunt iar alta treaba. Si tot asa...
Siteul nu va arata ca in screenshotul templateului daca nu stii cum sa ajungi sa il faci sa arate asa, configurand Wordpressul (si asta fara a implica ceva cod HTML/CSS).

#12
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Am înțeles. Atunci chiar nu știu ce ar trebui sa fac.

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ai 3 solutii:
-platesti pe cineva sa rezolve problema
-te apuci de invatat Wordpress + cumparat template
-te apuci de invatat HTML+CSS + cumparat template static, simplu

P.S. Oricum, cand cumperi o tema, primesti si suport tehnic (limitat) in acei bani.

Edited by dexterash, 28 April 2016 - 22:31.


#14
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Din păcate, timpul nu-mi permite să învăț nimic. Abia dacă mai am timp pentru programare baze de date, din când în când. Munca mi-a furat tot timpul liber.
Așa încât, este exclus să mă apuc de Wordpress, deși m-am jucat nițel prin el și nu pare mare șmecherie.
Ce nu am înțeles eu, este de ce nu pot modifica fonturi la orice prin anumite teme free, precum și faptul că nu prea am putut să urc poze în slider, deși el spunea că le-am urcat.
Mă rog, probabil n-am avut timp să stau suficient pe el.
Probabil voi mai aștepta, că parcă n-aș vrea nici să dau 50 de dolari degeaba, pe ceva ce nu aș putea folosi.

Oricum, mulțumesc pentru sfaturi și îndrumări.

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ca idee, fonturile se modifica din "back", din CSS. Desi interfata de editare continut (editorul WYSIWYG) seamana cu Wordul, nu prea rasare.

#16
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

View Postd4m4g3, on 28 aprilie 2016 - 19:44, said:

Multi au cumparat, dar cei mai multi cumpara de pe themeforest si mythemeshop. Sunt site-uri serioase, de incredere, unde multi isi vand temele.
Iar cu WordPress nici nu prea trebuie sa ai experienta, pentru ca e relativ simplu si ii dai de cap. Posted Image

corect ........ sabloanele de la themeforest sunt cel mai usor de personalizat

Edited by truthwarrior, 29 April 2016 - 00:07.


#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
De obicei pe temele free nu prea poți schimba mare lucru, tocmai ca să le cumperi pe cele pe bani. :) Acuma, există teme făcute decent și teme făcute bine, la care îți dă mură-n gură tot și pe lângă și fișiere auxiliare, cum ar fi de exemplu template-ul pentru png-urile de la slider.

Cu site-urile sigure de cumpărat, cel mai ok e themeforest și familia lor, fiind mare are o grămadă de useri (dezavantaj: nu găsești ceva mai "exclusiv"), review-uri multe, îți și explică până la ce versiuni merge (unele teme mai vechi au probleme de la 4.5 încoace) și asigură măcar legătura spre forumul de suport al producătorului.

Ăsta care l-ai găsit tu nu e pe themeforest dar văd că e pe o grămadă de site-uri asemănătoare, posibil toate să fie ale aceleiași echipe / om, inclusiv în portofoliul de pe behance. Nu știu cum e cu suportul, dar dacă n-are măcar un ghid / manual o să ai un pic de căutat / dezasamblat.

#18
THEBADASS

THEBADASS

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 18.01.2016
ia de pe themeforest ... daca vrei sa iasa bine

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate