Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Calitate audio optical/coaxial/hdmi

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am conectat un calculator obisnuit prin hdmi la reciver si se aude semnificativ mai rau decat printr-o conexiune optica. Sunetul prin hdmi este trimis pcm. La o placa video mai performanta este un sunet mai bun  calitativ sau tine de drivere sau este inferior sunetului prin optic.

Din ce am gaxit pe internet cea mai buna calitate ar fi pe coaxial, urmata de optic si apoi de hdmi.

Ce are hdmi de se aude mai rau ?

Conteaza in transmiterea optica calitatea adaptorului jack 3.5 to toslink ?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
comparativ cu coaxial cel
optic are pierderi mai mici, intereferente zero

#3
patrioturobert

patrioturobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.02.2007
Conteaza si adaptorul jack la toslink (calitatea lui) insa conteaza si dac-ul intern al receiverului tau. La fel de mult conteaza si placa de sunet a calculatorului tau.

Daca iesi digital din calculator spre receiver, atunci dac-ul receiverului va transforma semnalul din digital in analog si-l va trimite la boxe.
Daca iesi analog din calculator spre receiver atunci sunetul plecat din placa de sunet va fi preluat de receiver fara a mai fi transormat si pleaca spre boxe.

Prin urmare tot ce exista in acest lant audio conteaza.

Daca vrei sa folosesti neaparat calculatorul drept sursa pentru muzica ta atunci cumpara-ti un DAC extern (ex. Fiio 10k). Pleci digital din calculator catre DAC, acesta transforma semnalul intr-unul analogic, pleaca mai departe catre receiver si de aici in boxe. Spun asta pentru ca eu cred ca dac-ul receiverului tau sigur nu este unul prea stralucit si atunci dac-ul extern va face toata treaba. asa o sa ai o imbunatatire semnificativa a sunetului.

View PostMarianG, on 28 aprilie 2016 - 15:59, said:

comparativ cu coaxial cel
optic are pierderi mai mici, intereferente zero

Aici veti gasi urmatoarea explicatie vis-a-vis de cablurile optice:
"La cablul optic trebuie luate in calcul dispersia si atenuarea. Cablurile ieftine au miezul ghid de unda dintr-un material plastic si sunt multimod. Cele scumpe il au din fibra de sticla si pot fi si monomod. Diferenta conteaza la lungimi mari de cablu (peste cativa metri) si atunci cand este indoit destul de mult."

@lopi exista un topic larg pe aceasta tema aici:

http://forum.softped...osite-in-audio/

Daca o sa-l citesti o sa te lamuresti pe deplin.

Ca si completare la ce spuneam mai sus, vezi ca Fiio 10K este un DAC extern care are intrare si pe USB.

#4
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,668
  • Înscris: 22.05.2011

View Postpatrioturobert, on 28 aprilie 2016 - 16:13, said:

Conteaza si adaptorul jack la toslink (calitatea lui) insa conteaza si dac-ul intern al receiverului tau. La fel de mult conteaza si placa de sunet a calculatorului tau.

Daca iesi digital din calculator spre receiver, atunci dac-ul receiverului va transforma semnalul din digital in analog si-l va trimite la boxe.
Daca iesi analog din calculator spre receiver atunci sunetul plecat din placa de sunet va fi preluat de receiver fara a mai fi transormat si pleaca spre boxe.

Prin urmare tot ce exista in acest lant audio conteaza.


Salut Robert(&others),

Am si eu o dilema, nu o sa mai deschid alt topic,  daca esti amabil sa-mi dai o parere:

PC Win 10 Pro, (fara placa de sunet) cu sunetul pe placa de baza legat la receiver decent prin cablu DVI-HDMI (portul DVI al placii video).
Nvidia Control panel / Setup digital audio n-are setari, te trimite in 'Windows sound settings' unde apare receiverul la Playback Devices.
Butonul 'Configure' imi da optiunile  Stereo / Quadrafonic /5.1 / 7.1 .

Deci sunetul pleaca analogic spre receiver, iar decodarea 5.1 o face placa de baza (la cea mai proasta calitate)   corect ??

Ar fi de x ori mai bine sa iau un cablu optic(Toslink) sa conectez receiverul iar din Windows sa setez 'Digital Audio S/PDIF'  ??
SA renunt la a mai trece si video prin Receiver, si sa-l dau direct in TV pentru o mai buna calitate audio??

Edited by jakota, 28 April 2016 - 18:17.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Prin HDMI sunetul nu pleaca niciodata analogic spre receiver si doar digital. Prin conexiune DVI-HDMI sunetul nu pleaca deloc ,DVI neasigurand si conexiunea de sunet. Existau totusi pe vremuri la unele placi ATI niste adaptoare DVI-HDMI care cica scoteau si sunet ,dar eu n-am intalnit asa ceva. Oricum chiar asa de-ar fi sunetul e tot digital.
Sigur ai omis ceva ,cu ce pleci totusi cu sunet spre receiver?

View Postlopi, on 28 aprilie 2016 - 15:43, said:

Am conectat un calculator obisnuit prin hdmi la reciver si se aude semnificativ mai rau decat printr-o conexiune optica. Sunetul prin hdmi este trimis pcm. La o placa video mai performanta este un sunet mai bun  calitativ sau tine de drivere sau este inferior sunetului prin optic.

Din ce am gaxit pe internet cea mai buna calitate ar fi pe coaxial, urmata de optic si apoi de hdmi.

Ce are hdmi de se aude mai rau ?

Conteaza in transmiterea optica calitatea adaptorului jack 3.5 to toslink ?
Sigur ai undeva o problema de drivere sau de setari. Din contra ,prin HDMI teoretic ar trebui sa existe calitatea cea mai mare a sunetului ,HDMI asigurand o largime de banda mai mare decat optical sau coaxial. Daca totusi nu dispare acesta diferenta e vina doar a receiverului respectiv si a modului cum sunt implementate pe el acele conexiuni dogitale. Am mai intalnit cazuri. ,e vorba practic de DAC-ul din receiver.
Edit: De ce sunetul e pcm prin HDMI spre receiver? Asa e sunetul original al fisierului video sau audio? Ce player folosesti? Ce renderer de sunet? ,e pus pe passthrough sau bitstreaming?

Edited by edigee, 28 April 2016 - 20:04.


#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Late edit: Nu exista nicio diferenta sesizabila/audibila la mine intre vechea GT 630 si actuala GTX 960. Siu ca 960-ul are implementat HDMI 2.0 dar n-am material hi rez multi canal(de ex DTS HD master audio) sa fac vreo proba.

#7
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,668
  • Înscris: 22.05.2011

View Postedigee, on 28 aprilie 2016 - 19:57, said:

Prin HDMI sunetul nu pleaca niciodata analogic spre receiver si doar digital. Prin conexiune DVI-HDMI sunetul nu pleaca deloc ,DVI neasigurand si conexiunea de sunet. Existau totusi pe vremuri la unele placi ATI niste adaptoare DVI-HDMI care cica scoteau si sunet ,dar eu n-am intalnit asa ceva. Oricum chiar asa de-ar fi sunetul e tot digital.
Sigur ai omis ceva ,cu ce pleci totusi cu sunet spre receiver?




Cum am zis mai sus, [attachment=1669167:Screenshot audio.jpg]din DVI-ul placii video, cu un cablu DVI-HDMI in receiver.


UNde se face trecerea/conversia  digital - analog?

Edited by jakota, 28 April 2016 - 21:23.


#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
In receiverul Marantz ,in DAC-ul continut de acesta.
Configurare difuzoarelor (speaker configuration) din windows e fara nicio valoare daca sunetul pleaca digital. Configurari trebuie facute in player(de ex in LAV audio din MPC-HC) pentru passthrough sau bitstraming la semnal digital. Configurarea in difuzoare o face cu succes receiverul in functie de ce semnal primeste prin HDMI ,nu trebuie setat in windows.

Edited by edigee, 28 April 2016 - 21:51.


#9
patrioturobert

patrioturobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.02.2007

View Postjakota, on 28 aprilie 2016 - 21:21, said:

Cum am zis mai sus, Attachment Screenshot audio.jpgdin DVI-ul placii video, cu un cablu DVI-HDMI in receiver.


UNde se face trecerea/conversia  digital - analog?

Salut !

Dupa parerea mea ai trei variante mari si late:

1. Iesi digital din PC in receiver si atunci receiverul va prelucra sunetul si-l va reda in boxe (cablu HDMI - HDMI)
2. Iesi analog din PC in receiver si atunci sunetul nu va fi procesat de receiver ci va fi trecut direct in boxe (cablu Jack 3,5 la 2 RCA)
3. Cumperi un DAC si-l interpui intre PC si receiver: iesi digital din PC intri in DAC si de aici iesi analog in receiver.

Placile video la calculatoare nu sunt gandite pentru sunet absolut deloc. Mai ales cele integrate care se presupune ca sunt mai slabe ca si caracteristici decat cele dedicate. Prin urmare nu miza pe mari performante,

Eu in locul tau as lua o melodie FLAC si as face test intre punctul 1 si 2 de mai sus. Daca rezultatele sunt asemenator de proaste treci la punctul 3. Dar asta numai daca vei folosi PC-receiver la ascultat muzica. Daca vrei doar pentru jocuri si filme atunci nu merita efortul.

Tu nu ne-ai spus multe lucruri ca sa-ti putem da un sfat mai complet: la ce folosesti PC-Receiver (muzica?, filme?, jocuri?); la ce boxe este legat receiverul; la cate boxe este legat receiverul (vrei stereo? vrei multicanal?), etc.

Spuneai si ceva de TV. Nu introduce TV in ecuatie decat daca vrei sa joci jocurile pe TV sau pentru filme. Astfel, pleci cu HDMI din PC in TV si din TV pleci in receiver ori cu alt HDMI ori cu un optic Toslink. Insa daca ai TV cu USB si este varianta mai noua nu vad de ce ai pune filme pe PC cand ai putea rula de pe un USB introdus direct in TV.

Numai bine !

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Omul intreba cu totul altceva.
In ecuatia HDMI-HDMI placa de sunet din calculator n-are absolut nici treaba.

#11
patrioturobert

patrioturobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.02.2007

View Postedigee, on 28 aprilie 2016 - 23:19, said:

Omul intreba cu totul altceva.
In ecuatia HDMI-HDMI placa de sunet din calculator n-are absolut nici treaba.

Am spus eu ceva despre vreo placa de sunet ? Omu spune clar ca scoate sunet din placa video.
La punctul 2 (cu iesirea pe mufa jack) este clar ca este folosita placa de sunet integrata pe placa de baza, insa este o alta varianta care trebuie testata.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
El nu zicea nimic de iesirea analogica cu jack ci credea ca prin conexiunea DVI-HDMI pe care o foloseste sunetul iese cumva analogic din pc. Intreba de S/PDIF.
Nici macar la S/PDIF nu intervine placa de sunet(decat uneori cand semnalul e rout-at prin aceasta) ,se face tot passthrough la semnal. Ca dovada exista acel S/PDIF header pe placa de baza ce nu are legatura cu placa de sunet.

Edited by edigee, 28 April 2016 - 23:58.


#13
patrioturobert

patrioturobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.02.2007

View Postedigee, on 28 aprilie 2016 - 23:58, said:

El nu zicea nimic de iesirea analogica cu jack ci credea ca prin conexiunea DVI-HDMI pe care o foloseste sunetul iese cumva analogic din pc. Intreba de S/PDIF.
Nici macar la S/PDIF nu intervine placa de sunet(decat uneori cand semnalul e rout-at prin aceasta) ,se face tot passthrough la semnal. Ca dovada exista acel S/PDIF header pe placa de baza ce nu are legatura cu placa de sunet.

Ok. Am inteles acum ce vreti sa spuneti vis-a-vis de SPDiF.

"Ar fi de x ori mai bine sa iau un cablu optic(Toslink) sa conectez receiverul iar din Windows sa setez 'Digital Audio S/PDIF'  ??"

Pe scurt, SPDIF = Sony Philips DIGITAL Interface. Deci semnalul iese clar digital.
Daca foloseste Toslink, logic se renunta la partea de video deci va transporta numai audio catre receiver. Pe de alta parte, diferenta dintre Toslink si HDMI este una singura: Toslink nu poate transporta anumite formate de rezolutie inalta(audio) cum ar fi Dolby TrueHD si DTS HD Master Audio. Poate mai sunt si altele. Deci daca nu ruleaza formate Blu-ray de pe PC poate folisi linistit si Toslink. Daca da, musai HDMI.

Daca HDMI da rezultate asa de proaste precum spune, eu as incerca sa reinstalez driverele (placa de baza si placa grafica) poate chiar windowsul. Sunt cazuri de conflicte intre drivere sau intre softuri instalate pe calculator care pot da astfel de comportamente. Se poate incerca si un update de firmware la receiver.

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
sau cablu HDMI de slaba calitate

#15
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,668
  • Înscris: 22.05.2011
Thanks guys,

Setarile din Windows creaza confuzia, in sensul ca la o iesire digitala, logic ar fi ca WIndows-ul sa nu aibe treaba cu decodarea multicanal nu?

OK, deci calitativ ar trebui sa avem ordinea urmatoare :

3.5 jack/RCA stereo - analog

coaxial (SPDIF)  - digital SD

Optical (Toslink) - digital SD, (pierderi mai mici)

DVI (digital Video Interface) - transporta si audio digital, multicanal, si de inalta definitie  DTS, TrueHD etc..

HDMI (high Definition Multimedia Interface) - audio digital, multicanal, si de inalta definitie  DTS, TrueHD etc..

Display Port - cele mai noi/inalte standarde de transport, bandwith  etc

#16
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Diferentele intre conexiunile digitale sunt date in primul rand de calitatea hardware-ului utilizat iar in cazul PC conteaza si configurarile software.
Incearca de proba un player de firma BD pe iesirea HDMI sa auzi ca suna mai bine decat PC-ul.

Intradevar daca ai un semnal PCM stereo pur cea mai buna transmisie este pe conexiune digitala coaxiala.La optic apare o conversie din electric in optic si invers ce poate afecta sunetul, la HDMI pot apare interferente pe linia de transmisie dar in mod normal este utilizat in multicanal si pe receiver asa ca tipul asta de conexiune nu afecteaza serios calitatea sunetului.
Exista producatori precum Pioneer care utilizeaza un sistem proprietar de sincro date pe HDMI pentru a minimiza problemele de transmisie si este valabil doar in mod PCM(PQLS Bit-stream/Multi-Surround/2ch) binenteles intre deviceuri care sunt dotate cu asta.

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Desigur ,exista si conexiunea profesionala AES/EBU ,folosita la aparatura de studio in audio.

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postjakota, on 29 aprilie 2016 - 08:58, said:

Thanks guys,

Setarile din Windows creaza confuzia, in sensul ca la o iesire digitala, logic ar fi ca WIndows-ul sa nu aibe treaba cu decodarea multicanal nu?

OK, deci calitativ ar trebui sa avem ordinea urmatoare :

3.5 jack/RCA stereo - analog

coaxial (SPDIF)  - digital SD

Optical (Toslink) - digital SD, (pierderi mai mici)

DVI (digital Video Interface) - transporta si audio digital, multicanal, si de inalta definitie  DTS, TrueHD etc..

HDMI (high Definition Multimedia Interface) - audio digital, multicanal, si de inalta definitie  DTS, TrueHD etc..

Display Port - cele mai noi/inalte standarde de transport, bandwith  etc
Nu exista o astfel de clasificare. cauze;
-O placa de sunet foarte buna sau profesionala poate da un sunet foarte bun pe analog ,se presupune ca are incorporate  in ea DAC-uri foarte performante.
-DVI ca norma de transfer digital exclude din principiu partea de sunet. E doar pt. imagine si cu largimi de banda inferioare HDMI. faptul ca cei de la NVIDIA si AMD/ATI au inclus si partea cu sunetul la DVI pare mai mult o improvizatie ,nu as miza in niciun fel ca DVI cu sunet permite semnal digital al sunetului de tip hirez sau multicanal hirez.
-HDMI 2.0a este pe partea de sunet mult peste Display Port.
-Display Port este in primul rand o interfata pentru conexiuni digitale profesionale video.
-Daca DAC-ul continut in receiver nu e foarte performant atunci toate aceste diferente intre conexiunile digitale sigur nu vor fi percepute. Daca sunt diferente inseamna ca exista undeva o problema(firmware ,drivere ,implementare defectoasa a tehnologiilor). Deasemeni nu se vor simti diferente intre sunet 16/44,1 si ,de ex. 24/96 la stereo si intre DTS si DTS HD MA la multicanal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate