Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Paza Ciobanesc German

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
DiznekiVen

DiznekiVen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2016
Salut. Am un Ciobanesc German de 5 luni si cateva zile si vreau sa-l pregatesc pentru paza si protectie. Cainele are un comportament echilibrat, curios de fel, si, pana in prezent, agresiv doar cu mine, caini si pisici. Din fericire reusesc sa-l domin, iar cand isi incepe un asemenea spectacol de agresivitate cu mine, e nevoie doar sa-l atentionez si sa-i zic ca nu e bine ce face, iar el se retrage usor. Pe scurt, a inteles cine e seful, iar asta pe mine ma fascineaza. Relatia cu alti caini si pisici nu ma deranjeaza - are o dorinta nebuna sa-i alerge, sa-i flocoseasca oleaca. Ohh, daca ar proceda asa si cu persoanele straine care-i incalca teritoriul...
Deci, vreau sa-l pregatesc serios pentru paza si protectie. Cel putin sa ma ocup de un pas al dresajului pana la varsta de 9 luni, varsta la care voi chema dresorul sa se ocupe de el. L-am invatat comenzile de baza, eu consider ca e ok daca trecem la urmatorul pas.
Vreau sa stiu cum il pot invata atacul la comanda [am treminat capitolul cu formarea muscaturii]. Orice sfat conteaza, multumesc anticipat.

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
pana la 9 luni el deja trebuie sa fie format nu abia atunci sa vina dresorul. sa formezi un caine pt paza si protectie dureaza, iar la 9 luni va fi cam tarziu

#3
DiznekiVen

DiznekiVen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2016

View Postusrnm, on 28 aprilie 2016 - 14:16, said:

pana la 9 luni el deja trebuie sa fie format nu abia atunci sa vina dresorul. sa formezi un caine pt paza si protectie dureaza, iar la 9 luni va fi cam tarziu
Din cate stiu eu nu conteaza varsta la care un caine sa inceapa instructia pentru paza.

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Daca ii place la nebunie sa flocoseasca alti caini si pisicile inseamna ca e prost
Vezi sa nu te trezesti si tu nitel flocostit de potaie.

Eu am impresia ca tu il pregatesti de lupte nu de paza

#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View PostDiznekiVen, on 28 aprilie 2016 - 14:43, said:

Din cate stiu eu nu conteaza varsta la care un caine sa inceapa instructia pentru paza.

stii gresit

#6
DiznekiVen

DiznekiVen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2016

View Postzzhunt, on 28 aprilie 2016 - 14:46, said:

Daca ii place la nebunie sa flocoseasca alti caini si pisicile inseamna ca e prost
Vezi sa nu te trezesti si tu nitel flocostit de potaie.

Eu am impresia ca tu il pregatesti de lupte nu de paza
Lel, nu am zis ca vreau asta de la el, dude, ci ca nu ma deranjeaza. Nu-l las sa se lupte / apropie de alti caini, dar nu pot face mai mult de atat. Pentru Dumnezeu, nu-l pot opri sa se avante dupa ei. Il atentionez ca nu-i voie, dar inca nu intelege.

Daca incep curand dresajul cu ajutorul unei persoane experimentate (dresor) iese ceva din el? Am uitat sa precizez ca latra cand intra cineva in curte, dar nimic mai mult.

Edited by DiznekiVen, 28 April 2016 - 14:50.


#7
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
daca il dai pe mana unui dresor cu experienta scoate ceva din el. dureaza si costa. depinde de tine cat de dresat il vrei

#8
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
fa-ti contract cu o firma de paza daca chiar ai nev, cainele se neutralizeaza foarte usor de catre hoti.

#9
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
poate nu vrea sa-i pazeasca doar curtea. cauta pe youtube clipuri cu caini care isi pazesc si protejeaza stapanul sau copiii stapanului in afara curtii in diferite situatii.

Edited by usrnm, 28 April 2016 - 15:40.


#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostDiznekiVen, on 28 aprilie 2016 - 14:49, said:

Lel, nu am zis ca vreau asta de la el, dude, ci ca nu ma deranjeaza.
Mi-e mila de cainete tau. De tine nu, ca atat de duce capul! Cainele nu se lasa liber sa "zmotoceasca" alti caini! Punct. Parca era o lege in priviinta asta;


Quote

Conform Hotararea 75/1996 cap 1 pct b
B) Accesul persoanelor cu caini in mijloacele de transport in comun precum sin locurile
publice este permisa in urmatoarele conditii :
- apartenenta la o Asociatie Chinologica sau la o alta asociatie de profil ;
- atestarea starii de sanatate prin carnetul de sanatate ;
- cainele sa fie purtat in lesa, pentru cainii ce depasesc 10kg purtatul botnitei este
obligatoriu;


Quote

Conform Hotararea 243/2005
Art. 3- Se interzice plimbarea cainilor de companie prin parcuri si gradini fara lesa, iar cei din categoria cainilor agresivi fara botnita, unde proprietarul animalului de companie trebuie sa pastreze curatenia.

pe de alta parte exista si Ordonanta de urgenta nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi unde se specifica clar ce caini sunt obligati sa poarte botnita
(4) Accesul cainilor prevazuti la art. 1 lit. B), precum si al exemplarelor cu potential agresiv in localurile publice, in mijloacele de transport in comun, in locurile publice, precum si in partile comune ale imobilelor este permis numai daca acestia poarta botnita si sunt tinuti in lesa de catre o persoana care indeplineste conditiile prevazute la art. 3 alin. (1). In locurile special amenajate pentru caini accesul cainilor prevazuti in prezentul alineat este permis fara botnita si fara lesa.

Caine echilibrat zici? Sau pericol public?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate