Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Honda civic fiabila sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
bubu2310

bubu2310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.09.2010
Salut ,

Care are o Honda civic 5D (2006-) eventual motor de 1.8 140 cp sa imi zica cat de fiabila este ?
Ma refer daca costa mult intretinrea , daca are ceva care pica , si de greierasii din masina daca se aud.
Intentionez sa ii pun si gaz ca fac multi km dar imi place ca si design.

Mersi

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Foarte fiabila. Cel mai bine afli de la proprietari, au o comunitate frumoasa aici http://www.hondafan....php?75-My-Civic

#3
bubu2310

bubu2310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.09.2010

 MembruAnonim, on 28 aprilie 2016 - 13:35, said:

Foarte fiabila. Cel mai bine afli de la proprietari, au o comunitate frumoasa aici http://www.hondafan....php?75-My-Civic

Deja am citit pe acolo sunt si pareri contra si pro.
Am inteles ca atunci cand iti pica o piesa e vai si amar de portofel...

#4
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rãu

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Cred ca la orice masina e valabila chestia asta...

#5
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Depinde de piesa, si ce anume vrei sa iei (AM/OEM). Piesele AM au preturi ca la oricare alta masina, insa cele de origine in mare majoritate "ustura". Exista si situatia in care piesele AM (de exemplu placute + discuri de frana - ATE de exemplu) sunt mai ok in opinia utilizatorilor fata de cele OEM, si mult mai ieftine.

Daca te documentezi, rezolvi cu piesele ca la orice alta masina.

#6
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.03.2007
Fiabila. Recomand

#7
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

 bubu2310, on 28 aprilie 2016 - 13:37, said:


Deja am citit pe acolo sunt si pareri contra si pro.
Am inteles ca atunci cand iti pica o piesa e vai si amar de portofel...
la Logan is mai ieftine.... si cu p... in c... si in rai nu se poate.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Depinde de unde cumperi.
Sa-ti dau un exemplu: urmeaza sa-mi schimb distributia. Ma duc cu talonul in mana la un magazin de piese auto, cauta... SKF kit complet+pompa apa=1150 lei.
Caut si eu acasa pe epiesa.ro = 845 lei. Pai nu sunt bani aruncati pe fereastra?

Ce am observat si nu-mi place, la majoritatea Civic-urilor se duce dracului al treilea stop pe frana. Se intrerup LED-urile. Asta am vazut si la o generatie mai veche de E-class.
In rest, n-ai treaba cu ele.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Foarte scumpa intretinerea, dar intr-adevar, componentele sunt de buna calitate. Ca idee, oric emasina tine, daca ii pui piese de calitate.
Masina pe care ai ales-o este una buna. Daca stii proprietarul si isotircul sevice, merita. Daca te temi de costurile crescute ale intretinerii (ca mine), vei alege altceva. Repeta, masina este buna.

#10
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
ca fost posesor, este o mașină în media clasei, dar cu multe neajunsuri. Spre exemplu consumul este uriaș (în oraș) iar feeling-ul la volan nu este cel la care te aștepți

cutia automată montată pe civic (robotizată) - ar trebui să fie interzisă

Edited by bobalex18, 28 April 2016 - 13:49.


#11
bubu2310

bubu2310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.09.2010

 ericmario, on 28 aprilie 2016 - 13:47, said:

Depinde de unde cumperi.
Sa-ti dau un exemplu: urmeaza sa-mi schimb distributia. Ma duc cu talonul in mana la un magazin de piese auto, cauta... SKF kit complet+pompa apa=1150 lei.
Caut si eu acasa pe epiesa.ro = 845 lei. Pai nu sunt bani aruncati pe fereastra?

Ce am observat si nu-mi place, la majoritatea Civic-urilor se duce dracului al treilea stop pe frana. Se intrerup LED-urile. Asta am vazut si la o generatie mai veche de E-class.
In rest, n-ai treaba cu ele.


Depinde si de unde cumperi .
Eu acum am astra g diesel care intretinrea e foarte ieftina si vreau ceva mai diferit

 bobalex18, on 28 aprilie 2016 - 13:48, said:

ca fost posesor, este o mașină în media clasei, dar cu multe neajunsuri. Spre exemplu consumul este uriaș (în oraș) iar feeling-ul la volan nu este cel la care te aștepți

cutia automată montată pe civic (robotizată) - ar trebui să fie interzisă


Alex am inteles ca consumul este de 9 -10 in oras pentru 1.8 . De asta ma gandesc sa ii pun si gaz ,atunci ar fi o super afacere
Cum sta la piese si al durata de viata a lor ?

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 bobalex18, on 28 aprilie 2016 - 13:48, said:

ca fost posesor, este o mașină în media clasei, dar cu multe neajunsuri. Spre exemplu consumul este uriaș (în oraș) iar feeling-ul la volan nu este cel la care te aștepți

cutia automată montată pe civic (robotizată) - ar trebui să fie interzisă
Aici ai dreptate. Civic-ul din generatia precedenta era mult mai placut la condus, mai dinamic.
Vezi Top Gear pe tema asta.

#13
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Civicul din generatia anterioara il am eu :) si da, are o tinuta de drum mai buna, in special datorita suspensiei independente spate (fata de cea semi-independenta la modelul din discutia de fata). Avantajul modelului VIII este interiorul, care este de departe mult mai ok versus versiunea anterioara (parerea mea, care poate fi subiectiva).

#14
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
eu am avut-o nouă de la serviciu. În primul rând este exagerat de zgomotoasă pe autostradă. De la 100km/h te auzi cu cei din mașină doar dacă țipi. consumul de 9-10 se transformă în 15 (bucurești) dacă ai cutie automată (robotizată). nu pot să mă pronunț prea bine de piese, fiind nouă. până la urmă am primit în schimb o Honda accord care era cu totul altă mașină

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 bobalex18, on 28 aprilie 2016 - 15:58, said:

eu am avut-o nouă de la serviciu. În primul rând este exagerat de zgomotoasă pe autostradă.
Da si tu muzica mai incet.

 bobalex18, on 28 aprilie 2016 - 15:58, said:

până la urmă am primit în schimb o Honda accord care era cu totul altă mașină
Adevarat, "you step into a whole new realm".

 RealThing, on 28 aprilie 2016 - 14:20, said:

Civicul din generatia anterioara il am eu Posted Image si da, are o tinuta de drum mai buna, in special datorita suspensiei independente spate (fata de cea semi-independenta la modelul din discutia de fata). Avantajul modelului VIII este interiorul, care este de departe mult mai ok versus versiunea anterioara (parerea mea, care poate fi subiectiva).
Bravo Real, zici ca te dai cu o japoneza? Pai de ce nu ti-ai luat un Golf? Ca asta recomanda lumea! Posted Image

#16
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006

 ericmario, on 28 aprilie 2016 - 16:08, said:

Bravo Real, zici ca te dai cu o japoneza? Pai de ce nu ti-ai luat un Golf? Ca asta recomanda lumea! Posted Image

La ora respectiva aveam de ales intre un Golf 5 benzinar 1.6 MPI si dracia asta (nu mi-au placut niciodata diesel, asa ca astea n-au intrat in calcul). Golful il condusesem cateva mii de km, stiam masina, confortul era clar peste Honda insa motorul n-avea nicio legatura. Asa ca am ales dupa cum imi placea ca trage motorul. Nici nu stiu sa explic prea bine, masina asta imi starneste un zambet cand urc in ea, desi are ceva ani in spate, si ceva ani de cand e la mine. O singura faza mi s-a parut hilara, tipul care avea Golful a venit la un moment dat cu mine, si trebuia sa ajunga foarte rapid de la Onesti la Bucuresti, asa ca l-am dus cat a tinut masina si cat am avut loc (mai exact schimbam in rosu, pedal to the metal - pierdea niste zeci de mii de euro daca nu ajungeam la timp). Dupa ce am ajuns mi-a zis tipul: bah nene, e ceva motorul asta, daca eu ii dadeam asa Golfului se facea motorul praf Posted Image.

Edited by RealThing, 28 April 2016 - 16:18.


#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu stiu ce tot vorbiti de model in general cand el vorbeste de o masina uzata timp de 10 ani pe mirificele noastre drumuri. Masinile astea nu sunt invincibile asa cum le lauda fanii, initiatorul se duce si isi ia o carpitura (acum 5-6 ani am vrut sa cumpar eu asa ceva si vreo 40% din ele erau niste janghine carpite prost si scumpe pe deasupra) si apoi vede ca trebuie sa bage bani in ea ca in lautari.
Asta in afara de minusurile cu care vine din fabrica.

Edited by Friskey, 28 April 2016 - 19:53.


#18
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Friskey: Ai perfecta dreptate.

Mi-am adus aminte de  încă un amănunt care ma enerva la culme: Plasticul din fata ceasurilor din bord careu se matuia in 1000 de culori si te enerva ori de cate ori te uitai la el. Si asta la o masina noua...

Masina a ramas in firma si stiu cum a evoluat: Parca mai avea probleme si cu  calitatea vopselei utilizate (cred ca cea mai slaba posibila), ceva rugina la aripi/praguri/usi/portbagaj (masinile japonze sunt renumite pentru aceasta problema) balamalele de la usi care se dereglau si usile parca atârnau. Sunt amănunte, nu probleme mari si grave dar extrem de enervante.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate