Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Retur faianta sparta?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Ce faci cand ai cumparat la " promotie" multa faianta de un singur tip, la jumatate de pret, apoi acasa descoperi ca multe bucati sunt sparte / ciobite, iar vanzatorul rau de gura de la Valea Cascadelor nu mai are stoc si nici nu iti mai aduce ceva similar la acelasi pret? Banii inapoi pe toata afacerea nu vrea sa ii dea, nu e de acord sa aduca la acelasi pret marfa noua intreaga pentru inlocuire, nu vrea sa dea banii inapoi decat pe bucatile stricate ( multicele).

Ok, Anpc e calea, dar pana rezolva astia casa trebuie renovata. Plus ca nu se stie pentru cine rezolva?! Se poate considera ca fiecare pachet trebuia verificat la cumparare bucata cu bucata? Il intereseaza pe inspector ca esti pus in situatia de a face jumatate de baie cu o faianta si jumatate cu alta? Se gandeste vreo autoritate ca poate era o teapa intentionata, sa cumperi jumatate din cantitate la pret redus, cea buna, iar pentru pachetele cu faianta sparta sa fii pus special sa cumperi la pret intreg si astfel sa ii devii client magazinului, vrand nevrand, pe bani mai multi?! Mai e faza ca tu ai privit achiztia ca un intreg (aceeasi faianta pentru toata baia), dar de fapt ele sunt vandute individual (la cutie / metru patrat) si vanzatorul ar putea sa zica, ia domnule banii inapoi pe ce e stricat.

*e cazul unui prieten, dar m-a frapat situatia..

#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Si daca s-au spart in urma depozitarii/manevrarii de catre client dupa achizitionare? Trebuiau verificate bucata cu bucata pana la iesirea din magazin.

Edited by Lipsum, 28 April 2016 - 13:42.


#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Nu stiu ce e de mirare, e uimitor ca vanzatorul e dispus sa dea banii inapoi pe bucatile stricate.
Putea zice: Le-ai transportat prost si s-au crapat...

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
cand s-a bucurat la mocangeala nu s-a gandit ca trebuie sa fie ceva dubios?

#5
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
e ca la curve, banul inainte, asta-i mireasa
de ce n-ai verificat inainte de a da banii, fara numar, fara numar?
acum ei pot spune ca tu le-ai facut tandari la transport

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
anpc ce sa faca? eventual sa-l felicite pe vanzator ca a fost foarte de treaba si a dat banii inapoi pe faianta sparta, cand nu avea nici o obligatie

#7
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 25.06.2008
sa se invete minte sa nu mai cumpere de la escrocii de pe valea cascadelor.

escroci care freaca menta toata ziua, urmaresc reducerile/promotiile/ofertele din marile magazine de bricolaj si cumpara toata cantitatea de parchet/faianta/gresie etc si apoi le vand la fraieri


Era mai zilele trecute unu prin cora parca ... cumparase toti suportii de numere auto existenti in magazin (vreo 10 buc) .... chiar ma intrebam ce dracu face cu ei   dupa aia m-am gindit ...stai frate ca asta e vreo lichea de patron de magazin auto.


Plm  din cauza astora cind ma duc si eu sa caut ceva ce am vazut prin pliant de cora/kaufland .... pla, nu mai au pe stoc.

Edited by obionekenobi, 28 April 2016 - 14:15.


#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,943
  • Înscris: 02.09.2005

View Postobionekenobi, on 28 aprilie 2016 - 14:06, said:

sa se invete minte sa nu mai cumpere de la escrocii de pe valea cascadelor.

escroci care freaca menta toata ziua, urmaresc reducerile/promotiile/ofertele din marile magazine de bricolaj si cumpara toata cantitatea de parchet/faianta/gresie etc si apoi le vand la fraieri


Era mai zilele trecute unu prin cora parca ... cumparase toti suportii de numere auto existenti in magazin (vreo 10 buc) .... chiar ma intrebam ce dracu face cu ei   dupa aia m-am gindit ...stai frate ca asta e vreo lichea de patron de magazin auto.


Plm  din cauza astora cind ma duc si eu sa caut ceva ce am vazut prin pliant de cora/kaufland .... pla, nu mai au pe stoc.
asa, si? ai vrea sa ii confectioneze el? normal ca ii cumpara de undeva si ii vinde la el in magazin mai scump...

#9
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Puteai sa verifici prin sondaj 2-3 cutii.
Eu am patit si mai rau, am luat gresie de la Praktiker, toate bune si frumoase, pana am scapat un pahar pe ea.S-a coibit instantaneu.Cand am scos gresia veche, dadeam cu ciocanul de 1kg in ea si de abia se crapa!!

#10
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011
Cat e pierderea daca iti recuperezi banii pe faianta sparta, si comanzi tot de acolo aceeasi faianta dar la pret mai mare??? Crezi ca merita toata tiganeala asta?


Acum serios, vanzatorul e de treaba daca iti da banii pe faianta sparta...

#11
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Cam asa am patit si eu, gresia era uda, sparta sau mucegaita, ca n-am verificat-o decat acasa. Dupa mult scandal au inlocuit-o cu alt model.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca era la promotie, de ce nu ai cumparat cativa cutii in plus.
     Ai cumparat la jumate se prey si acum te plangi ca ai fost pacalit.
      Hai sa radem !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate