Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema retele GSM- nu mai știu ce rețea să aleg!

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
cln84

cln84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.10.2013
Buna ziua. Locuiesc în orașul Ștefănești, jud. Argeș (considerat neoficial o suburbie a Piteștiului) , locuința mea este situată fix la 3,1 km distanță de Mall Pitești. La început am fost abonat la Orange. M-am confruntat cu lipsa semnalului (nu puteam vb din casă, afară aveam 2 linii) și m-am mutat la Vodafone. Aici, problema persistă. La ambii operatori am facut sesiszări, dar răspunsul a fost identic: conform hărții cu acoperirea, figurați într-o zonă cu semnal bun, dar nu garantăm și în casă. Ce naiba? În 2016 nu pot să vorbesc din casă de la 3 km de reședința de județ? Adevărat, zona este între dealuri, dar asta nu este o scuză d.p.m.d.v., dată fiind poziția geografică.  Nici la Digi nu e mare brânză, am 2 linii în casă (care este din cărămidă, nu din metal!!!). Nu știu, dar în ultima perioadă semnalul este tot mai slab la operatori, cu toată tehnologia din ziua de azi. Locuiesc aici din 2008, și la început nu au fost asemenea probleme. Dra de când cu 3G, 4G....lucrurile au involuat. Ca telefon folosesc Iphone 4s. Mai am 2 luni contract cu Vodafone și nu știu ce să fac....Să văd la Telekom cum este semnalul, poate trec la ei. Dar numai după ce mă conving personal că merită. Dacă este la fel, chiar nu știu ce să fac....

Attached Files



#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
poate este cazul sa schimbi telefonul
4s nu e monument in ceea ce priveste "semnalul"

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Orange, VoLTE. Aceasta e soluția. Sau folosești direct Voip, ca mine, dacă te ține.

VoWifi, pardon.

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Primul meu gînd a fost un amplificator, dup'aia o cascã blutu'...
Am rezolvat cu telefoane lungi și dese, sesizãri peste sesizãri la digi.
Acum am semnal mai bun ca pe orange. Stau între blocuri.. La 1...în balcon full...în dormitor era ciuciu...

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcln84, on 28 aprilie 2016 - 10:07, said:

Buna ziua. Locuiesc în oraşul Ştefăneşti, jud. Argeş (considerat neoficial o suburbie a Piteştiului) , locuinţa mea este situată fix la 3,1 km distanţă de Mall Piteşti. La început am fost abonat la Orange. M-am confruntat cu lipsa semnalului (nu puteam vb din casă, afară aveam 2 linii) şi m-am mutat la Vodafone. Aici, problema persistă.
Pai e normal sa persiste, e aceeasi configuratie de radianti. Daca afara ai 2 linii trebuie sa ai si in casa suficient, daca e construita normal, fara fiare aiurea care ecraneaza. Daca nu... nu e vina lor.

Edited by andreic, 28 April 2016 - 10:39.


#6
cln84

cln84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.10.2013
Casa e din 1970, din cărămidă, eu doar am izolat-o şi i-am pus acoperiş de tablă. Problema este identică şi la soţia mea, care are Sony xperia E4, tot la Vodafone.  Şi vecinii se plang de semnal atat pe Orange, cât şi pe Vodafone. Repet, cand m-am mutat, 2 G era excelent pe Orange, acum este defectuos şi nici pe Vodafone nu este mai strălucit. Când m-am portat la Vodafone, nu am verificat cum este fizic semnalul în zonă, doar am întrebat la magazin, s-a uitat pe hartă şi azis OK.  Nu am pretenţii de internet pe mobil acasă, doar voce.

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
De Telekom nu ai zis nimic.

#8
cln84

cln84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.10.2013
Nu ştiu pe nimeni cu Telekom, şi nici vecinii nu au. Am scris în primul post, o să verific şi cu Telekom, şi dacă este ok, mă portez la ei peste 2 luni...Dacă este tot aşa, nu ştiu. Poate am eu ghinionul să stau într-o zonă fără semnal.... la toţi operatorii! Oricum, este frustrant, în fiecare zi mă lupt să vb la telefon când sunt acasă.

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Daca n-ai nevoie mereu de internet mobil incearca sa setezi telefonul sa functioneze numai in 2G. La mine a functionat, pe 4G aveam o liniuta, pe 2G full.

#10
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Ce nu îți iei o cartela sa testezi. Nu este nevoie să faci abonament ca sa tragi concluzii.

#11
cln84

cln84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.10.2013
Da, o să testez la Telekom. Dacă nu, asta e...nu am ce să fac....rămân la Vodafone. Poate se va rezolva totuşi în viitor.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcln84, on 28 aprilie 2016 - 10:46, said:

Casa e din 1970, din cărămidă, eu doar am izolat-o şi i-am pus acoperiş de tablă. Problema este identică şi la soţia mea, care are Sony xperia E4, tot la Vodafone.  Şi vecinii se plang de semnal atat pe Orange, cât şi pe Vodafone. Repet, cand m-am mutat, 2 G era excelent pe Orange, acum este defectuos şi nici pe Vodafone nu este mai strălucit. Când m-am portat la Vodafone, nu am verificat cum este fizic semnalul în zonă, doar am întrebat la magazin, s-a uitat pe hartă şi azis OK.  Nu am pretenţii de internet pe mobil acasă, doar voce.
Daca sunt 2 afara si casa doar de caramida trebuie sa ai 1-2 in casa si asta ar trebui sa ajunga si pentru 20-30mbit nu mai zic voce hd perfect. Acoperisul in mod normal nu se pune ca radiatia vine lateral. E cam 6-10dB liniuta pana la un punct, depinde de producator si calibrare. Eu in Bucuresti stau intr-o zona ecranata casa caramida + armaturi antiseism (plasa buzau si centuri) si am -94/-105dB rsrp in 4g si merge perfect. in 3G am -88/-94dB rssi (semnal radio normal) iar pe strada in mod normal -85dB.

Edited by andreic, 28 April 2016 - 11:40.


#13
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Inteleg ca orange si Vodafone nu au semnal in casa, dar nici la Digi cu 2 linii in casa, nu poti vorbi? Eu am avut convorbiri si la 1 linie pe Digi(3G).

#14
cln84

cln84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.10.2013
Te rog sa ma crezi că se pierde semnalul. La fel păţeşte şi soţia, nu ai ceritudinea că poţi să vb din casă.  În casă are problemă şi tata care e pe digi şi are Lenovo 2010. Nu este doar la mine problemă, îţi dai seama că am întrebat şi eu vecinii. Ca o glumă, în apropiere stă şi Tecău, preşedintele CJ Argeş, oare el ce reţea foloseşte? Pe digi poţi vb cât de cât, dar crede-mă, nu este ca în mijlocul Piteştiului, se aude cu fâşâit.

Edited by cln84, 28 April 2016 - 11:41.


#15
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View Postcln84, on 28 aprilie 2016 - 10:07, said:

Să văd la Telekom cum este semnalul, poate trec la ei. Dar numai după ce mă conving personal că merită.

Iti poti lua, cred ca gratuit, o cartela Lycamobile, pe care o incarci cu cativa euro. Astfel testezi ieftin reteaua Telekom sa vezi cum e acoperirea in zona ta.

Daca Vodafone si Orange isi pun antenele la comun, sunt mari sanse sa aiba amandoua companiile cam acelasi nivel al semnalului (deja sau in curand).

#16
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008

View Postcln84, on 28 aprilie 2016 - 11:40, said:

... preşedintele CJ Argeş, oare el ce reţea foloseşte?
STS Posted Image

#17
cln84

cln84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.10.2013
Mi-am adus aminte ce au zis cei de la Orange: "zona este la limita a trei celule". Cred că ei au făcut nişte verificări, fiindcă au acceptat închiderea abonamentului şi trecerea pe cartelă, deşi mai aveam trei luni de perioadă contractuală şi luasem şi un Reyo pe abonament.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Dar Orange cu WifiCalling ce are?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate