Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Windows 10 - no Bluetooth driver

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
adyzds

adyzds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.05.2010
Salutare.
Am un laptop Lenovo G580. In trecut pe Win 8 ma  puteam conecta la niste casti bluetooth.
Din ce am inteles pe Win 10 nu exista driver pentru bluetooth. Am si incercat sa instalez driver de win8, dar nu merge.

Aveti vreo idee cum as putea face bluetooth-ul sa mearga?

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
W10 are suport nativ pentru bletooth,iti apare simbolul in system tray?

#3
adyzds

adyzds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.05.2010
Asta e faza ciudata..ca nu imi apare. Si bluetooth stiu sigur ca are

Edited by adyzds, 28 April 2016 - 08:57.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu stiu cum sta la acest capitol Lenovo, dar la mine pe laptopul Asus BlueTooth-ul este aproape inutilizabil. Nimic nu ramane prea mult timp conectat. Plus ca sunt perioade in care BlueTooth-ul apare si dispare la fiecare secunda din zona de notificari. Din cauza aceasta il tin, de obicei, dezactivat. Nu functioneaza corect nici daca dezactivez WiFi-ul. Posibil sa fie si la tine o problema similara...

#5
adyzds

adyzds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.05.2010
Nu cred ca este acceasi problema.
Eu cand intru in Settings>Devices nu imi apare nimic legat de bluetooth

#6
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
In device manager cum e, apare instalat sau e cu semnul exclamarii?

M-am uitat rapid pe forumul Lenovo si nu par sa fie drivere compatibile. Eventual incearca sa cauti dupa hardware id, in devide manager click dreapta pe device-ul cu semnul exclamarii, properties, details, hardware id si copy - paste acele id-uri in google si vezi daca gasesti ceva.

Edited by vj_Heaven, 28 April 2016 - 22:26.


#7
CristianH

CristianH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.12.2006
Am si eu o problema pe bluetooth cu un hama: apare instalat in device manager, se asociaza cu telefonul (MS Lumia 640 ) dar cand vreau sa trimit o poza prin BT catre PC apare mesajul "acest dispozitiv nu accepta partajarea fisierelor prin BT". Cum pot rezolva?

#8
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Click dreapta pe iconita de bluetooth de langa ceas si alege "Receive a file".
Iti va aparea o fereastra cu "Waiting for a connection", cat timp ai acea fereatra deschisa ar trebui sa accepte automat fisierele trimise prin bluetooth.

Cel putin asa e la mine by default folosind driverele windowsului si fara soft instalat, daca ai soft de la producator vezi prin setari..

Edited by vj_Heaven, 15 June 2016 - 14:11.


#9
CristianH

CristianH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.12.2006
Pana la urma am rezolvat-o. Vinovatul era Firewall-ul care nu accepta transferuri prin BT (nu stia de asa ceva). Am introdus executabilele de BT si BT file transfer, le-am bifat ca acceptate si acum functioneaza perfect transferul.

#10
valeria m

valeria m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 02.01.2007

 vj_Heaven, on 15 iunie 2016 - 14:08, said:

Click dreapta pe iconita de bluetooth de langa ceas si alege "Receive a file".
Iti va aparea o fereastra cu "Waiting for a connection", cat timp ai acea fereatra deschisa ar trebui sa accepte automat fisierele trimise prin bluetooth.

Cel putin asa e la mine by default folosind driverele windowsului si fara soft instalat, daca ai soft de la producator vezi prin setari..

Am si eu o problema asemanatoare la un Acer cu W10. Am incercat sa transmit de pe un LG G3. Am ajuns pana la fereastra cu "Receive a file" dar nu stiu cum sa transmit de pe telefon pentru ca nu il vad pe laptop. Nu stiu cum sa initiez transmisia de pe telefon pt ca nu are o comanda pentru asta.

Edited by valeria m, 11 September 2016 - 20:47.


#11
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Cred ca trebuie sa dai "Pair" pentru a vedea laptopul. Click dreapta pe iconita bluetooth, add a bluetooth device si adauga telefonul.
Apoi din telefon alegi sa trimiti prin bluetooth si ar trebui sa-ti vada laptopul. Daca tot nu ti-l vede incearca in setarile bluetooth de pe PC sa bifezi "Allow bluetooth devices to find this pc."




#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 valeria m, on 11 septembrie 2016 - 20:46, said:

Am si eu o problema asemanatoare la un Acer cu W10. Am incercat sa transmit de pe un LG G3. Am ajuns pana la fereastra cu "Receive a file" dar nu stiu cum sa transmit de pe telefon pentru ca nu il vad pe laptop. Nu stiu cum sa initiez transmisia de pe telefon pt ca nu are o comanda pentru asta.
Buna,foloseste AirDroid pentru asa ceva,e mult mai rapid si mult mai util.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate