Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De ce Vodafone s-a împuțit la capitolul servicii și suport.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Am avut ocazia să testez un pic mai mult serviciile Vodafone la cartelă.

Faza 1. Portarea.
Pentru că am un văr care se încadrează, am portat un număr de telefon, portarea reușind abia din a doua reîncercare. Prima dată am fost luat peste picior de gagica de la Vodafone care a încercat să mă combine cum că nu se poate face decât portare pe abonament. Mă rog, cu amenințările legale de rigoare, am efectuat o portare care însă a venit cu eroare. De menționat că la Vodafone la cartelă portarea se face doar pe un număr nou, astfel încât eu a trebuit să iau de la ei 2 cartele și să le încarc. Bani înapoi..? Probabil doar cu ANPC.
Boonn, pănă la urmă, vodafone dă la cartelă 100GB de net bonus la portare. Este o ofertă excelentă, nu am ce spune.

Faza 2. Bonusul.
Totuși, eu gândesc un pic pe termen lung și, zic, hai să încerc să activez și bonusul de 10 GB. Intră al meu văr pe you, joacă, face checkin, însă nu primește SMS-ul pentru a se confirma numărul de telefon. După 3 apeluri la RC în care mi s-a promis rezolvarea (ceva au făcut ei, că de fiecare dată eram buzărit de aplicație să reîncerc validarea), nu s-a rezolvat nimic. La apelul al patrulea, am nimerit peste o domnișoară aflată probabil în mahmureală după o noapte de tras de sticle, că altfel nu îmi explic, îmi expun toată povestea cu aplicația, cu checkin-ul și cu verificarea numărului în aplicație, după care doamna ia o pauză și mă roagă să aștept. După ce a tras un pic de niște zeamă de murături, se trezește din somnul cel de moarte la care o adânciră băieții aseară și mă întreabă dacă am instalat aplicația. La o asemenea întrebare, o întreb cu sinceritate dacă își bate joc de mine și mi-a răspuns că este părerea mea. Mă rog, după ce părerea mi-a fost confirmată cu succes, mă asigură că vor activa ei cei 10 GB, lucru care, evident, nu s-a întâmplat pentru că rețeaua Vodafone e cea mai tare, așa tare încât nici rușii dacă intră cu tancul nu o schimbă.

Faza 3. redirecționări.
Hai să vedem ce se întâmplă dacă încercăm a redirecționa apelurile. Intrăm în meniul de redirecționare, introducem numărul, așteptăm răspunsul și primim un mesaj.. nu, nu de succes, nici ăla cu invalizii, deși e plin de invalizi la Vodafone, ci, surpriză, mesajul "unexpected response from network". Un apel la ei mă lămurește, acest serviciu nu este disponibil la cartelă. Deși, culmea, această informație nu apare nicăieri.

Faza 4. căsuța vocală.
Hai să activăm măcar o căsuță, pentru ca să dea lumea de noi dacă redirecționări tot nu se pot face. După săpături prin meniul lor, am aflat cum se activează redirecționarea spre căsuța vocală, am activat această redirecționare, după ce, în prealabil am configurat căsuța, am făcut un test și.... lula căsuță vocală, se închide apelul. Deși, totuși, se primește un SMS de confirmare. Apelul la RC a fost scurt, gagica mi-a resetat serviciile, după care am constatat că situația a rămas cum am stabilit. Nu funcționează.

Faza 5. Apelurile.
Poate vă întrebați cum curg apelurile în miribolanta rețea Vodafone, pe 3G. Vă spun eu: cu compresii și întreruperi. Nu încercați să apelați la 2 linii de semnal, o să aveți doar întreruperi și o să începeți cu pomenirea sfinților din calendar în preajma sărbătorilor pascale.


Faza 6. Semnal/internet.
Contrar părerilor de pe forum, deși, într-adevăr, Vodafone stă mai bine în anumite locuri la semnal ca Orange, în multe locuri, inversul este adevărat. Pe ruta Timișoara-Lugoj prin Buziaș am avut semnal mai slab ca pe Orange, lucru care s-a arătat prin întreruperi ale serviciului de internet, lucru care la Orange nu se întâmpla. Iar mai nou la Vodafone cu 2 linii de semnal 3G, serviciile sunt ca și inexistente, internet ioc, telefonie - ca din budă.

Despre serviciul RC pot spune că este unul dintre cele mai neprofesioniste. Este o gălăgie acolo ca la un bar de negrii, vorbesc unul peste altul, jale mare. Și, cel mai important, este un serviciu inutil. Un serviciu la care merită să apelezi doar un pic pișcat, când nu ai ceva mai bun de făcut. De rezolvat ceva.. în altă viață.

Concluzie
Deși Vodafone s-a îmbunătățit în ultimul timp -vezi bonusurile de net, vezi semnalul, etc, per ansamblu, eu unul nu aș putea să mă abonez la această mirobolantă rețea. Mai au de păpat lapte pănă a îi ajunge pe Orange din urmă. Momentan, sunt la nivel de Digi mai spălăcit în sensul că totuși au acoperire decentă și planuri tarifare care concurează cu succes Digi în anumite oferte. Cei 100 GB bonus de portare se pot folosi cu succes în rețeaua 4G, care e puțin mai bună ca acoperire în orașe ca rețeaua Orange, deși diferența nu e extraordinar de mare.

Edited by benis, 27 April 2016 - 20:39.


#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
3. Subiectul este paradiscutat pe Forum, deci nu știu de ce te plângi.
5,6. Semnalul si internetul depind de anumite zone și anumite terminale.

Dar familia ta e blestemată: toți operatorii v-au dat și încă vă dau țepe.

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Permite-mi un răspuns amplu la întrebarea: "De ce Vodafone s-a împuțit la capitolul servicii și suport."

De tot.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 KyKyKyKy, on 27 aprilie 2016 - 20:43, said:

3. Subiectul este paradiscutat pe Forum, deci nu știu de ce te plângi.

Păi eu nu stau pe forum chiar toată ziua ca tine. Mai îmi scapă chestii.

 KyKyKyKy, on 27 aprilie 2016 - 20:43, said:


5,6. Semnalul si internetul depind de anumite zone și anumite terminale.

Clar. Este posibil deși puțin probabil, ca Vodafone să fi avut direct 4G pe banda 20, care nu o am pe htc one max. Posibil dar improbabil, pe la Buziaș.
Ce vreau eu să spun este că încă sunt zone unde Orange are acoperire mai bună, pe același terminal.

 KyKyKyKy, on 27 aprilie 2016 - 20:43, said:



Dar familia ta e blestemată: toți operatorii v-au dat și încă vă dau țepe.
Tu nu înțelegi.. viața ca o țeapă și spectacolul țepei. Trăiește țeapa și.. dă-o mai departe!

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
întrebare simplă
de ce? cînd ai oportunităţi nelimitate în altă parte?

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 sarac.lipit, on 27 aprilie 2016 - 21:00, said:

întrebare simplă
de ce? cînd ai oportunităţi nelimitate în altă parte?

Depinde ce înțelegi prin oportunități. O ofertă ca aia de la Vodafone you nu mai ai în altă parte. Telekom și Digi nu se pun că nu au rețea prea stabilă, doar Orange mai ai. La un preț ceva mai ridicat dar au o rețea cu servicii rezonabile.

#7
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
eu sunt multumit,prind 17 mbps pe 3G,90 pe 4G
Minute:
-Nelimitat Vdf (SMS si Minute) -din OFERTA YOU+Oferta 7
-2000 Ce vrei tu -din 2000 MB/nat. and int.fixed UE minutes/nat SMS 500 MB/minute nationale si int. fix UE/SMS nat-Oferta YOU
-100 m -din 100 min nationale/int. mobil (IT,Sp, Ger, Uk,Fr, PT,Ung)-Oferta YOU
-700 Ce vrei tu-din 700 MB/min nat si intl.fix UE/SMS nat-Oferta 7
-100 m-din 100min intl.mobil (IT,SP,GER,UK,FR,PT,UNG)/min nat-Oferta 7
-Ai NELIMITAT minute internationale cu numerele tale preferate -Vodafone Italia si Spania
-Mai ai 100 din OFERTA Unlimited VDF + 100nat
-1000 Ce vrei tu-din 1000 MB/nat.& int.fix UE minutes/nat SMS-Bonus 1000
-500 Ce vrei tu-din 500 MB/nat.& int.fix UE minutes/nat SMS-Bonus 500
-800 Ce vrei tu-din 800 MB/min nat si intl.fix UE/SMS nat-bonus 800
-Mai ai 100 m-din 100min intl.mobil (IT,SP,GER,UK,FR,PT,UNG)/min nat
-Mai ai-1000 Ce vrei tu -Bonus 1000 CVT 5 weeks

Net:
-55296 MB-Bonus 1GB
-3157 MB-Vorbesti,Net Primesti
-5120 MB-Vorbesti, Net primesti
-10240 MB-10GB
-3000 MB-Bonus

Antivirus:
-Secure Net

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
De oferta comercială, nimic de comentat. Cea mai bună de pe piață, de departe chiar.

#9
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Dar au fost vreodata ok? Sa fim seriosi!
Si apoi, este vreo unul mai breaz? Toti o apa si-un pamant.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru că s-a ascuţit concurenţa aşa că salariile sunt mai mici de unde şi angajarea unor oameni mai slab pregătiţi, cred că li s-a şi suit la cap.

#11
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 13.01.2013
Sa nu uitam my vodafone varianta on line care este un jeg inca de la debut si pana in clipa de azi.

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Aia da, am observat și eu..
Chestia e că la început, când eram la ei încă de pe vremea connex, nu existau atâtea probleme.

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 benis, on 27 aprilie 2016 - 20:33, said:

...
Scuza-ma, dar eu pot face diferenta intre servicile pe care mi le furnizeaza "rosii" si postarile tale.
Sunteti de aceeasi calitate.

#14
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
De ce? Fiindca Benis vrea sa isi convinga sefii sa.i dea o prima mai mare de pasti. Cred ca e la bucata in functie de numarul de portari din Vodafone in Orange. Hai Benis mai cu viata, stiu ca poti mai mult :)))

Foame mare la Orange :)))

Le.au venit raportarile financiare si au vazut ca le scade numarul de clienti asa ca au intrat in panica :)))

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 ericmario, on 28 aprilie 2016 - 00:11, said:

Scuza-ma, dar eu pot face diferenta intre servicile pe care mi le furnizeaza "rosii" si postarile tale.
Sunteti de aceeasi calitate.

Ce surpriză, domnule, ca să vezi, forumul nu e televizor, poți schimba cu ușurință subiectul, este nevoie doar să dai click, te învăț eu.

 Alexis, on 28 aprilie 2016 - 00:30, said:

De ce? Fiindca Benis vrea sa isi convinga sefii sa.i dea o prima mai mare de pasti.
Asta cam așa este, eu vreau să îmi iaui de paști chestia asta:
[ http://s.newsweek.com/sites/www.newsweek.com/files/2016/04/04/tesla-model-3-elon-musk-most-popular-electric-car.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Să moară toți trolli de ciudă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate